Wykorzystując darmowe narzędzie do tworzenia quizów Kahoot uczniowie klasy 3 c: Joanna Mazur, Amelia Kuzioła i Arkadiusz Kuter opracowali quiz "Jaka to lektura"? Jest to ciekawe i angażujące  narzędzie cyfrowe, dzięki któremu powstają zagadki, z czterema możliwościami wyboru poprawnej odpowiedzi. Uczestnicy VII Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego My jednak czytamy mogli zatem sprawdzić swoją wiedzę w czytelni multimedialnej na temat lektur szkolnych. Taka forma testu, połączona z rywalizacją i sprytem okazała się bardzo atrakcyjna dla uczestników konkursu. Zwycięzca otrzymał pamiątkowy dyplom. Quiz został opracowany w oparciu o publikacje zakupione w ramach realizacji projektu NPRC 2.0.

Uczniowie II LO nie muszą wychodzić z budynku szkoły, aby przeczytać najnowsze książkowe bestsellery. Wystarczy, że zajrzą do szkolnej biblioteki i wybiorą ulubiony tytuł. Taka możliwość pojawiła się dzięki przystąpieniu naszego liceum do projektu ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 3”. Dzięki funduszowi setki bibliotek szkolnych i pedagogicznych otrzymało dofinansowanie do książkowych nowości.


Nie są to naukowe encyklopedie i podręczniki, a tytuły obejmujące m. in. poradniki rozwoju osobistego, science-fiction, a także fantasy i powieści obyczajowe. Wybór wśród pozycji o tak zróżnicowanej tematyce jest trudny, dlatego biblioteka, razem z Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubem Filmowym ,,Iluzjon” oraz klasą Ia przygotowała spot, przedstawiający fragmenty wybranych książek. Wszystkich niezdecydowanych oraz zainteresowanych projektem zapraszamy do oglądania!
Paweł Kapuśniak
Nasza biblioteka jest bardzo dobrze wyposażona w lektury szkolne, dlatego uczniowie mają ułatwiony dostęp do potrzebnych tekstów literackich. Jedną z tych obowiązkowych jest “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Uczniowie z klasy 3 b podczas omawiania lektury na lekcji języka polskiego opracowali mapę podróży głównego bohatera – Cezarego Baryki, przemieszczającego się z Rosji do nieznanej mu ojczyzny Polski. Podczas projektowania mapy uczniowie wykorzystali znajomość treści utworu w celu ukazania procesu dojrzewania i poszukiwania tożsamości narodowej bohatera. Wspólna praca przyniosła utrwalenie znajomości utworu i pogłębienie refleksji o niepodległej Polsce.

Uczniowie na zajęciach z wychowawcą realizowałi projekt: Zalety czytania-jak czytanie wpływa na nasz mózg

 „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze” Justyny Sucheckiej to publikacja zakupiona do biblioteki w ramach NPRC 2.0. 
Bohaterowie  „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” Justyny Sucheckiej opowiadają, dlaczego nie mówić innym, że „wszystko będzie dobrze” czy przekonywać, że „inni mają jeszcze gorzej”. Tłumaczą, co dobrego mogą dać nam nuda i cyberhigiena, jak budować dobrą atmosferę w szkole i pozytywną samoocenę. Opowiadają, czym zajmuje się pedagog, psycholog i psychiatra. Przede wszystkim jednak „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”, która wzmacnia i daje nadzieje. Która pokazuje, że wiedza z zakresu zdrowia psychicznego jest podstawą dbania o siebie. Również wtedy, gdy nic złego nas nie spotyka i jesteśmy zdrowi.

W dobie cyfryzacji coraz mniej młodych ludzi sięga po książkę, dlatego radością jest dla nas fakt, że do Norwida  uczęszczają uczniowie dla których czytanie jest prawdziwą pasją.
Noemi Banaszkiewicz i Wiktoria Wolska z klasy 3 b wzięły udział w projekcie w ramach realizacji NPRC 2.0. Dzieląc się pasją czytania opracowały plakat z ostatnio przeczytanymi książkami. Wykonały misternie zdobione okładki z krótką informacją o książce, która zaciekawia i zaprasza do czytania. Uzupełnieniem projektu są elementy graficzne rekwizytów związanych z treścią książek.
Uczniowie klas maturalnych na lekcjach języka polskiego, wykorzystując publikacje z biblioteki szkolnej, pod kierunkiem pani Bożeny Szafran - Ogonowskiej opracowywali zagadnienia związane z literaturą współczesną. Opracowane projekty prezentowali na zajęciach.
Maturzyści przybliżali sylwetki i twórczość autorów piszących po transformacji ustrojowej w 1989 roku, min. M. Świetlickiego, A. Stasiuka, J. Krasińskiego, M. Wilka, R. Kapuścińskiego, A. Nowakowskiego, A. Libery.
Uczniowie prezentowali także kulturę i sztukę alternatywną, literaturę kobiet - M. Gretkowskiej, O. Tokarczuk, I. Filipiak, M. Tulli oraz wybitnych twórców światowych, takich jak: J. Cortazar, G. Marquez, J. L. Borges, U. Eco i K. Vonnegut.
Prezentacje nie tylko zachęcały do czytelnictwa i uczestnictwa w szeroko rozumianej kulturze, ale także pomogły w przygotowaniu się do egzaminu maturalnego.

Biblioteka szkolna II  LO zgromadziła wiele publikacji dotyczących Norwida. Realizowany projekt Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jeszcze powiększył te zasoby.  Wykorzystując książki z twórczością naszego Patrona, uczniowie pod kierunkiem p. Ewy Magdziarz przygotowali montaż słowno-muzyczny  poświęcony Patronowi – „Zadumki Norwidowe - Rozmowa o Norwidzie - Sztukmistrzu…”. Prezentowane utwory przeniosły uczestników wydarzenia do dziewiętnastowiecznego salonu. Mogli oni podziwiać piękną i wzruszającą poezję recytowaną i śpiewaną. Na podstawie zakupionych do biblioteki publikacji, w ramach przygotowań do uroczystości,  uczennice z kl. II A opracowały prezentację prac plastycznych Norwida. Pokaz slajdów był uzupełnieniem uroczystości Dnia Patrona Szkoły.

Uczniowie klasy 3 a opracowali post na Instagrama (opublikowany na profilu II LO), by mógł on dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Zawarli w nim opinie na temat wybranych przez siebie książek. Recenzje napisali: Oliwia Kiszczak, Paula Bodio, Dominik Lisowski, Katarzyna Chytrosz i Oliwia Kmieć. Przygotowaniem graficznym postu zajęła się Oliwia Kiszczak.