Dzięki współpracy „Norwida” z Dagmarą Molgą – dyrektor Letniej Akademii Filmowej – laureaci XXII Powiatowego Konkursu Filmowego, organizowanego przez MDKF „Iluzjon” działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i KDK, po raz kolejny mieli możliwość uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu.
25. Letnia Akademia Filmowa, współorganizowana przez Fundację Turbina, trwała od 8 do 15 sierpnia 2024 r. W czasie otwarcia festiwalu zebranych przywitali dyrektor LAF Dagmara Molga, szefowa promocji Alicja Myśliwiec i burmistrz Zwierzyńca Edytę Wolanin. Bogate zestawienie sekcji filmowych i imprez towarzyszących zaprezentował programer LAF Bartek Pulcyn. Na LAF-ie można było zapoznać się np. z kinematografią polską, amerykańską, angielską, szwedzką, francuską, włoską czy palestyńską. W programie Akademii znalazło się wiele ciekawych cykli tematycznych, m. in.: „Łukasz Maciejewski zaprasza”, „Zrozumieć Strefę Gazy”, „Archeologia kina”, „Widzialne kobiety filmu”, „Rektor na 25. lecie LAF”, „American Dream”, „Kino naturalne”, „Lubelskie”, „Krótkie metraże”, „Panorama” czy „Dokumenty na LAF”. Filmem otwarcia był przedpremierowy pokaz polskiego dramatu biograficznego „Simona Kossak” w reż. Adriana Panka. Ciekawym cyklem festiwalowym były filmy wybrane i prezentowane przez Piotra Kotowskiego – rektora LAF-u, np. „Atanarjuat: Szybki biegacz”, „Droga” czy „Nocny strażnik”. W cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza” można było obejrzeć nagradzane polskie filmy, m.in. „Błazny” Gabrieli Muskały, „Imago” Olgi Chajdas, „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego czy „Ultima Thule” Klaudiusza Chrostowskiego. W sekcji „Widzialne kobiety filmu” na uwagę zasługuje przede wszystkim „Strefa interesów” Jonathana Glazera – obraz nagrodzony dwoma Oskarami w 2024 r. (Najlepszy film międzynarodowy, Najlepszy dźwięk).
W sekcji „Zrozumieć Strefę Gazy” znalazły się filmy ukazujące codzienność na terenie objętym konfliktem między Izraelem i Palestyną. Dziennikarz Artur Zaborski w festiwalowym katalogu zachęcał do obejrzenia filmów z tego cyklu („Ave Maria”, „Czas, który pozostał” czy „Pomarańcza z Jaffy”): „zajrzymy tam, gdzie nie docierają kamery mediów, odsłonimy to, czego nie chcą pokazywać politycy. Przybliżmy zwykłego człowieka, takiego jak my”. Film, który szczególnie przypadł lafowiczom do gustu, to „Mnich i karabin” (reż. Pawo Choyning Dorji) z cyklu „Panorama”.
W programie Akademii w ramach retrospektywy znalazły się filmy Anouk Aimée - pierwszej aktorki nominowanej do Oskara za rolę francuskojęzyczną w filmie „Kobieta i mężczyzna” (1966). Kolejna retrospektywa była poświęcona filmom Krzysztofa Zanussiego – wybitnego polskiego reżysera, scenarzysty i producenta filmowego. Po projekcji filmu „Suplement” odbyło się spotkanie autorskie z reżyserem (który przyjechał na Akademię kolejny raz) prowadzone przez Łukasza Maciejewskiego. LAF to nie tylko pokazy filmowe, ale także warsztaty, prelekcje i dyskusje prowadzone przez znanych filmoznawców, m. in. przez Alicję Myśliwiec – dziennikarkę radiową i telewizyjną czy Łukasza Maciejewskiego - dziennikarza i krytyka filmowego. W czasie Akademii odbył się także Ogólnopolski Konkurs Prelegentów Filmowych organizowany przez Grzegorza Pieńkowskiego – przewodniczącego Polskiej Federacji DKF. Filmom towarzyszyły specjalne wprowadzenia – prelekcje wygłaszane przez uczestników – miłośników X Muzy, gdyż konkurs ma na celu, m. in. upowszechnianie sztuki prelekcji jako metody popularyzacji wiedzy o filmie. Ciekawe punkty programu Akademii to również koncerty i imprezy towarzyszące: projekcje i warsztaty dla dzieci w różnych grupach wiekowych, motywujące do kreatywnego myślenia.
W LAF po raz dwudziesty trzeci uczestniczyła Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”. Wśród lafowiczów znalazło się także 2 laureatów XXII Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną” – Marika Barczuk – uczennica ze Szkoły Podstawowej w Siennicy Nadolnej oraz Kamil Cegłowski – uczeń II Liceum Ogólnokształcacego w Krasnymstawie. Otrzymali oni od dyrektor Dagmary Molgi akredytacje na festiwal jako nagrody w konkursie organizowanym przez MDKF „Iluzjon”. Na LAF przyjeżdżają także absolwenci II LO – laureaci poprzednich edycji konkursu oraz uczniowie pracujący jako wolontariusze. Wiele osób po raz kolejny odwiedza w sierpniu Zwierzyniec, ponieważ Letnia Akademia Filmowa prezentuje bogactwo kina polskiego i światowego oraz uniwersalne problemy, które zachęcają do dyskusji i refleksji. Na zakończenie festiwalu Dagmara Molga zaprosiła już na 26. Letnią Akademię Filmową, która odbędzie się w Zwierzyńcu od 10 do 17 sierpnia 2026 r.
Więcej informacji na temat Letniej Akademii Filmowej zawiera katalog festiwalowy i strona: laffest.pl