2003/2004
Dnia 21.10.2003r. w Krasnostawskim Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom i stypendystom powiatu chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego zorganizowana przez II LO im C. K. Norwid. Po wysłuchaniu "Poloneza" F. Chopina w wykonaniu uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Lutosławskiego, Alicji Młynek, przybyłych gości powitał p. Dyrektor Edward Kawęcki.
W swoim wystąpieniu nawiązał do tradycji igrzysk olimpijskich organizowanych pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa młodzieży. Podkreślił jak wiele czynników składa się na sukces w konkursach przedmiotowych: samodzielna praca rozwijająca umiejętności, prowadząca do pogłębiania wiedzy w określonej dziedzinie, a także atmosfera panująca w szkole, wreszcie kompetentny nauczyciel, który wspiera swego wychowanka i tworzy warunki do rozwijania jego zainteresowań.
Następnie głos zabrał pan Sławomir Sosnowski Wicekurator Oświaty, który wraz z Dyrektor Delegatury w Chełmie panią mgr Anną Dudek - Janiszewską wręczył Stypendia Prezesa Rady Ministrów. Wśród stypendystów znalezł się uczneń II LO im Norwida - Krzysztof Kurek.
W dalszej części uroczystości wicestarosta pan Andrzej Kmicic wręczył stypendia Starosty Krasnostawskiego, które otrzymali: Ewa Kawęcka, Amelia Orzechowska, Krzysztof Wójcik, Michał Zieńkowski.
Następnie pani wizytator Dorota Cieślik przedstawiła informacje o laureatach i finalistach olimpiad, turniejów oraz konkursów przedmiotowych szczebla centralnego.
Na zakończenie części oficjalnej uczniowie oraz ich opiekunowie otrzymali z rąk Wicekuratora Oświaty pana Sławomira Sosnowskiego i Dyrektor Delegatury pani Anny Dudek - Janiszewskiej listy gratulacyjne. Dla wszystkich nagrodzonych zabrzmiały fanfary.
Program artystyczny uświetniający niezwykłe wydarzenie przygotowali uczniowie II LO im. Norwida pod kierunkiem p. Bożeny Szfran - Ogonowskiej i p. Anny Sysy przy współpracy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Lutosławskiego a także Krasnostawskiego Domu Kultury.
Recytowali uczniowie: Ola Bartosiak, Ewa Szczepanik, Barbara Domańska, Aleksandra Motyka, Magda Zborowska, Joanna Ratlińska, Monika Rondoś, Patrycja Zając, Paweł Antoniak, Arkadiusz Janeczek.
Zespół wokalny przygotowała pani Jadwiga Hanaka-Litkowska.
Śpiewały: Magda Zborowska, Edyta Mazurek, Ola Motyka, Marta Milanowska, Ewa Kargul, Małgorzata Kawęcka, Joanna Sobczak przy akompaniamencie Amelii Orzechowskiej (gitara) i Tomasza Wesołowskiego (gitara).
Oprawę muzyczną tworzyli uczniowie: Alicja Młynek (fortepian), Wojtek Brodowski (skrzypce), Kamil Mazurek (ksylofon), Łukasz Salitra (wibrafon).
Na zakończenie Dyrektor pan Edward Kawęcki dołączył się do życzeń i gratulacji składanych wszystkim stypendystom, laureatom i ich nauczycielom.
W czwartek, 16 października 2003 roku miała miejsce ważna uroczystość religijna. Papież Jan Paweł II obchodził 25 rocznicę pontyfikatu. Nasza szkoła godnie uczciła to wydarzenie.
O godzinie 11:00 w kościele Trójcy Przenajświętszej odbyła się prezentacja Tryptyku rzymskiego. Jest to najnowsze dzieło literackie papieża, w którym przedstawione są refleksje m.in. na temat Księgi Rodzaju, powstania człowieka, jego życia i sądu ostatecznego. Występ artystów przedstawiających Tryptyk był udany. Forma poezji śpiewanej sprawiała, że młodzież z wielką przyjemnością słuchała słów Ojca Świętego. W uroczystości brali udział wszyscy uczniowie szkoły. Występ trwał ok. 1 godziny.
Kolejnym wydarzeniem związanym z obchodami tego dnia był wieczorek - "Spotkanie z Janem Pawłem II w słowie i pieśni", który rozpoczął się papieskim powitaniem "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Słowa te wypowiedział Ojciec Święty po wyborze na papieża. Później była część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły. W jej skład wchodziły wiersze i piosenki o charakterze religijnym oraz homilie wygłaszane niegdyś przez Jana Pawła II. Rzecz dotyczyła takich spraw jak: Ojczyzna - Matka i jej przeszłość (temat dominujący), samotność, rola religii w życiu człowieka, konklawe.
Po występie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "25 lat pontyfikatu Jana Pawła II". I miejsce zajęła Weronika Pastuszak z klasy IIb, II miejsce Dorota Kusiak z klasy IIa, a III miejsce Justyna Bielak i Katarzyna Wójcik z klasy Ia.
Na koniec wystąpił Pan Dyrektor, który przedstawił własne refleksje na temat najwspanialszego Polaka, jakim jest Jan Paweł II. Po uroczystości był drobny poczęstunek przy dźwiękach nastrojowej muzyki.
Uważamy, że atmosfera była wspaniała. Przyćmione światło, zapalone świece oraz dobrze dobrana muzyka sprawiały, że uczestnictwo w tej uroczystości było przyjemnością.
Z pewnością wydarzenie to umożliwiło pogłębienie wiedzy na temat papieża Polaka - Jana Pawła II. Uważamy, że imprezy tego typu są potrzebne i wartościowe.
Postanowiliśmy w nowym roku szkolnym podtrzymywać kontakt z dziećmi z Państwowego Domu Dziecka w Krasnymstawie. W sobotę 27 września zorganizowaliśmy spotkanie przy ognisku dla jego wychowanków. W pracę zaangażowali się również absolwenci naszej szkoły. Pomogły nam nauczycielki: p. Anna Sysa i p. Beata Bojarczuk. Fundusze pozyskaliśmy od sponsorów, z funduszu Rady Rodziców oraz ze zbiórki przeprowadzonej wśród uczniów.
Były zabawy, konkursy, pieczenie kiełbasek, drobne upominki...
Mimo obaw dopisała nawet pogoda. Uśmiechało się słońce i buzie naszych młodych przyjaciół. Wszyscy na chwilę zapomnieli o troskach codzienności. Ale czas szybko mija. Musieliśmy się rozstać. Pozostaną jednak wspomnienia. A następne spotkanie już niedługo.
Obchody X lecia szkoły
W tym życiu
Nic straconego nie ma na jawie, ni w skryciu,
I wszystko jest zmienne tylko - na toż samo,
Wyższe lub niższe, bliższe lub oddalone;
A co zginęło - myślisz - zakryte jest bramą
Lub cieniem jej, i z czasem będzie wyświecone!
I żadna łza, i żadna myśl, i chwila, i rok
Nie przeszły, nie przepadły, ale idą wiecznie
24.09.2003 odbyła się uroczystość z okazji 10 lecia istnienia II LO im C. K. Norwida w Krasnymstawie połączona z corocznymi obchodami Dnia Patrona Szkoły.
Ten niezwykły dzień rozpoczął się od przemarszu całej społeczności szkolnej - młodzieży, nauczycieli, gości z towarzyszeniemMłodzieżowej Orkiestry Dętej do kościoła Trójcy Przenajświętszej, gdzie mszę św. odprawił i homilie wygłosił ks. R. Winiarski. Dalsze uroczystości miału miejsce w budynku II LO. Rozpoczęły się one od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.
Następnie p. Marek Nowosadzki powitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się między innymi:
- Andrzej Kmicic - wicestarosta krasnostawski,
- Ludwik Kafarski - przewodniczący Rady Powiatu Krasnostawskiego,
- Andrzej Jakubiec - burmistrz Krasnegostawu,
- Bogusław Kalinecki - przewodniczący Rady Miasta Krasnegostawu,
- Arkadiusz Kwieciński - wizytator Kuratorium Oświaty,
- Włodzimierz Toruń - pracownik naukowy zakładu Badań nad Twórczością Norwida KUL,
- Tadeusz Błyskosz -naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego,
- Henryk Czerniej - dyrektor I LO im. Władysława Jagiełły,
- Dr Ryszard Wójtowicz - dyrektor ZSP Nr 1 w Krasnymstawie,
- Elżbieta Zadrą - dyrektor ZSP Nr 2 w Krasnymstawie,
- Jerzy Żuk - dyrektor MDK w Krasnymstawie,
- Elżbieta Patyk - dyrektor Państwowej Biblioteki Publicznej,
- Barbara Guziuk - dyrektor SOS w Krasnymstawie,
- Andrzej Leńczuk - dyrektor KDK w Krasnymstawie,
- Józef Grzesiuk - dyrektor ZSOiZ w Tarnogórze,
- Jadwiga Blicharz - dyrektor ZS w Żółkiewce,
- Rada Rodziców z przewodniczącym Marcinem Wielgusem,
- Mirosław Wesołowski - komendant PSP, Janusz Rzepka - kierownik PUP w Krasnymstawie.
Po powitaniu Dyrektor II LO p. Edward Kawęcki wygłosił przemówienie.Tekst przemówienia:
Dzisiejsze spotkanie ma wyjątkowy charakter. Co roku w tym dniu obchodzimy Dzień Patrona, ale ten rok jest szczególny, gdyż przypada w nim X-lecie istnienia naszej szkoły, a tym samym mija 10 lat, odkąd pierwszych 90-ciu uczniów rozpo-częło naukę. Uroczystość ta jest dobrą okazją do podsumowania do-tychczasowych dokonań. Do chwili obecnej ukończyło szkołę 580-ciu absolwentów. Kontynuują oni naukę na wyższych uczelniach w całym kraju. Pierwsze dwa roczniki ukoń-czyły studia 5-letnie i już pracują. Niektórzy z nich są nauczycielami.
Obecnie w szkole kształci się 444 uczniów w 14 oddziałach. II Liceum Ogólnokształcące jest szkołą o opty-malnej wielkości, stwarzającą dobre warunki do efektywnej pracy zarówno dydaktycznej, jak i wycho-wawczej. Szkoła posiada 11 klasopracowni, w tym 5 wyposażonych w zaplecze, 3 pracownie języków obcych do zajęć w grupach, dobrze wyposażoną pracownię komputerową, bibliotekę z czytelnią multimedialną. Naszym marzeniem jest posiadanie pełnowymiarowej sali gimnastycznej, której budowę rozpoczniemy w przyszłym roku kalendarzowym.
Od początku funkcjonowania tej placówki, wspólnie z nauczycielami, mieliśmy ściśle określoną wizję rozwoju szkoły, wizję, którą udało się wcielić w życie. Tę szkołę od początku tworzyli i nadal w niej pracują: ks. Ryszard Winiarski, pan Marek Nowosadzki, pani Elżbieta Kargul, pan Jerzy Wereda, pan Andrzej Ziarko, pani Beata Pasik, pani Krystyna Wentczuk. Pierwszym, zatrudnionym przeze mnie nauczycielem, była pani Małgorzata Furgała, obecnie pracująca w Warszawie, która wniosła znaczny wkład w tworzenie tej szkoły. Niewiele krócej pracują: pani Aneta Pitucha, pani Renata Czerniak, pani Ewa Żelazko, pani Anna Sysa, pani Ewa Bijata, pan Andrzej Orzechowski, pani Anna Cichosz - obecnie wicedyrektor szkoły.
W tym szczególnym dniu składam serdeczne podziękowania za trud i zaangażowanie nauczycielom i innym pracownikom szkoły oraz wszystkim tym, którzy w latach ubiegłych pracowali razem z nami, a obecnie zatrudnieni są w innych placówkach lub przebywają na emeryturze.
Dzięki naszym staraniom, już w trzecim roku istnienia liceum, szkole zostało nadane imię i sztandar. Na patrona placówki wybrano Cypriana Norwida, którego dorobek myślowy od lat pełni rolę kulturotwórczą. Dzieło Patrona stanowi inspirację dla społeczności szkolnej i w ogromnym stopniu wpływa na kształtowanie wizerunku szkoły w środowisku lokalnym, w woje-wództwie, a nawet w kraju.
Nasza szkoła jest organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Norwidowskiego. W ubiegłym roku szkolnym odbyła się już jego IV edycja. Patronat naukowy nad konkursem sprawuje Zakład Badań nad Twórczością Cypriana Norwida Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego reprezentantem jest obecny wśród nas Pan dr Włodzimierz Toruń. Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 400 uczniów z 50-ciu szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego. Konkurs odbywał się w kategoriach: literackiej i plastycznej. W ubiegłym roku wprowadziliśmy trzecią kategorię: poezja śpiewana. Laureaci dotychcza-sowych edycji konkursu zostali uhonorowani wycieczkami zagranicznymi, m.in. do Rzymu i Paryża, a pozostali finaliści otrzymali cenne nagrody rzeczowe. Wcielenie w życie tak poważnego przedsięwzięcia było możliwe dzięki ogromnemu wkładowi pracy i zaangażowaniu wielu nauczycieli. Od początku przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest pan Marek Nowosadzki. Osobami zaangażowanymi w przygotowanie konkursu od strony merytorycznej są: pani Ewa Magdziarz, pani Anna Sysa, pani Bożena Szafran - Ogonowska i pani Joanna Kawęcka.
Niezwykle ważnym wyróżnieniem dla uczniów naszego liceum jest Nagroda Patrona Szkoły. W ubiegłym roku szkolnym została przyznana po raz siódmy. Kandydatów do tego wyróżnienia typuje Kapituła, której przewodniczącym jest ks. Ryszard Winiarski. Wszyscy nominowani otrzymują statuetki Cypriana Norwida. Laureat, oprócz statuetki, otrzymuje cenną nagrodę rzeczową. Laureatem może zostać osoba, która, poznając ideały Norwida, wykształciła w sobie wyjątkowo dojrzałą osobowość. Nagroda wręczana jest wraz ze świadectwem dojrzałości. Dotychczas tym wyróżnieniem zostali uhonorowani: Ewa Jabłońska, Katarzyna Wilk, Emilia Zasadna, Anna Pelc, Joanna Poznańska, Włodzimierz Pawelec i Paweł Motyka.
Dla społeczności II LO szczególnie ważny był Rok 2001- związany ze 180-tą rocznicą urodzin poety. Uczestniczyliśmy wtedy w wielu działaniach związanych z Obchodami Roku Norwidowskiego. Przedstawiciele nauczycieli i uczniów w dniu 24-tym maja 2001 r. wzięli udział w sesji naukowej Colloquia Norwidiana Liryka Norwida zorganizowanej przez Zakład Badań nad Twórczością Cypriana Norwida KUL w Kazimierzu Dolnym. We wrześniu młodzież uczestniczyła w wycieczce do Paryża. W czasie jej trwania braliśmy udział w obchodach Dni Norwida. Nauczyciele wraz z młodzieżą i pocztem sztandarowym uczestniczyli w nabożeństwie w intencji Cypriana Norwida w Kościele Polskim w Paryżu.
Zwieńczeniem Roku Norwidowskiego w naszym liceum było odsłonięcie pomnika Cypriana Norwida, który stoi przed budynkiem szkoły. Odsłonięcia dokonano w dniu 9 listopada 2001 r. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu ks. Ryszarda Winiarskiego, za co chciałbym przy tej okazji serdecznie podziękować.Społeczność II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie aktywnie włączyła się w obchody Roku Norwidowskiego, by uczcić pamięć Patrona Szkoły, który inspiruje nas do ciągłych poszukiwań i twórczych działań.
Przy okazji dzisiejszego święta należy podkreślić, że zasługą wszystkich pracowników liceum było to, iż szkoła od pierwszych dni swego funkcjonowania dorównywała poziomem wyposażenia i poziomem kształcenia pozostałym placówkom w Krasnymstawie. W celu poprawienia bazy lokalowej rozpoczęliśmy, poprzedzoną kilkuletnimi staraniami, rozbudowę szkoły, trwającą trzy lata (od sierpnia 1998 r. do września 2001 r.). W związku z rosnącym zainteresowaniem uczniów naszą szkołą, po jej zakończeniu, możliwy był większy nabór do klasy pierwszej, początkowo do czterech oddziałów a od roku szkolnego 2002/2003 do pięciu oddziałów. Podwyższaniu poziomu dydaktyczno - wychowawczego służyło wprowadzenie od roku szkolnego 1999/2000 klas profilowanych, w których realizowane są innowacje pedagogiczne oraz programy autorskie.
W celu podnoszenia jakości kształcenia i wychowania podjęliśmy współpracę z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem imienia Mikołaja Kopernika i Uniwersytetem Rzeszowskim.
Systematycznie współpracujemy także ze strukturami samorządowymi oraz innymi instytucjami: Starostwem Powiatowym, Kuratorium Oświaty, Urzędem Miasta, Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną, Krasnostawskim Domem Kultury, Młodzieżowym Domem Kultury, Szkołą Muzyczną i Kościołem. W imieniu wszystkich nauczycieli pragnę serdecznie podziękować za dotychczasową współpracę i jestem pewny, że będzie ona w przyszłości tak owocna, jak do tej pory.
Za sprawę priorytetową uznajemy edukację z wykorzystaniem mediów, edukację pozwalającą na ukształtowanie dojrzałego odbiorcy, dobrze zorientowanego w kulturze, mającego świadomość szybkiego rozwoju wielu dziedzin nauki i przygotowanego do szerokiego stosowania jej osiągnięć. W związku z tym pani Ewa Magdziarz utworzyła klub filmowy przede wszystkim dla potrzeb uczniów klasy humanistycznej z elementami edukacji filmowej i plastycznej. W marcu 2000 r. powstał Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy "Iluzjon". MDKF zrzesza miłośników sztuki filmowej, którzy pogłębiają wiedzę w tej dziedzinie i biorą czynny udział w popularyzowaniu idei DKF. "Iluzjon" systematycznie organizuje projekcje filmów o wysokich walorach artystycznych, spotkania z twórcami filmowymi oraz imprezy otwarte popularyzujące wartościowe zjawiska i treści filmowe, m.in. Powiatowy Konkurs Filmowy "Spotkanie z X Muzą", przeglądy filmowe: "Sacrum w Filmie" i "Oblicza wojny". MDKF ściśle współpracuje z Polską Federacją Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Krasnostawskim Domem Kultury i firmami dystrybucyjnymi.
W naszej szkole staramy się stworzyć jak najlepsze warunki dla efektywności procesu nauczania. Wykazujemy troskę o to, aby poziom dydaktyczno - wychowawczy liceum był coraz wyższy, dlatego nauczyciele stale podnoszą swoje kwalifikacje, podejmując różne formy doskonalenia zawodowego, m.in. studia doktoranckie, studia podyplomowe, co wpływa na podniesienie jakości pracy szkoły. Dotychczas 7 osób uzyskało stopień nauczyciela dyplomowanego. Następnych 7 nauczycieli rozpoczęło staż, by uzyskać ten najwyższy, jak dotychczas, stopień awansu. Rozwój zawodowy nauczycieli rozpoczynających pracę jest wspierany przez starszych kolegów - doświadczonych nauczycieli. Podejmujemy wiele inicjatyw w celu rozwijania i doskonalenia pracy w naszej szkole. W pla-nowaniu działań uwzględniamy wewnętrzne i zewnętrzne wyniki mierzenia jakości pracy szkoły.
W sesji wiosennej egzaminu dojrzałości r. szk. 2002/2003 średnia z tego egzaminu wyniosła 3,43. Na podkreślenie zasługują wyniki:
- matematyka - profil matematyczny - śr. 4,58
- język francuski - śr. 4
- język polski - profil humanistyczny - śr. 3,91
- geografia - śr. 3,77
- język angielski - śr. 3,67
- Ogólne wyniki ustnego egzaminu dojrzałości - 3,52
- Najwyższą średnią na egzaminie ustnym uzyskali uczniowie z następujących przedmiotów:
- fizyka - 5,5
- matematyka - profil matematyczny - 4,35
- język polski - profil humanistyczny - śr. 3,79
- historia - 3,6
- geografia - 3,58
Osiągnięcie dobrych wyników nauczania jest możliwe dzięki nauczycielom, którzy w środowisku uczniowskim cieszą się dużym autorytetem i poważaniem. Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w olimpiadach, konkursach o zasięgu lokalnym i regionalnym, a także chętnie uczestniczą w zawodach sportowych, odnosząc liczne sukcesy zarówno na szczeblu powiatu, jak i województwa.
Za pracę włożoną w przygotowanie młodzieży, za osiągnięcia edukacyjne i sportowe należą się podziękowania wielu nauczycielom. Na prezentację dorobku szkoły zapraszam do sali nr 14 (I piętro) po uroczystościach oficjalnych. Oprócz osiągnięć edukacyjnych ważne są także działania wychowawcze, dlatego wspieramy pracę Samorządu Uczniowskiego, która służy integracji społeczności szkoły. Konsekwentna praca z młodzieżą zmierza do budowania dojrzałej osobowości młodego człowieka, dlatego jest ona stale w centrum naszej uwagi. Dzięki tej pracy w II LO panuje serdeczna atmosfera, a wszelkie problemy rozwiązywane są z taktem i zrozumieniem. Klimat szkoły powoduje, że uczniowie, rodzice i nauczyciele, dzięki wzajemnemu zaufaniu, są zadowoleni z kontaktów międzyosobowych. Nawiązując do Misji Szkoły, należy podkreślić, że II LO jest szkołą bliską młodemu człowiekowi, który wśród nas znajduje wychowawców oddających swój czas, zapał i wiedzę, chcących służyć innym; szkołą pragnącą rozwijać wszechstronne zainteresowania i talenty młodych ludzi; gotową współpracować z samorządem lokalnym oraz innymi organizacjami i instytucjami; szkołą uczącą, wychowującą i kształtującą młodego człowieka na fundamencie zasad chrześcijańskich, które są zawsze skierowane ku dobru i szczęściu człowieka. Szkołą, w której ważnym źródłem inspirującym nas - nauczycieli, a także uczniów, jest życie i twór-czość Norwida i z tego źródła czerpiemy. A kto ze źródła pije, musi uklęknąć i pochylić czoło.
W dalszej części obchodów jubileuszowych odbyło się ślubowanie klas pierwszych.
Pan Dyrektor Edward Kawęcki wręczył podziękowania nauczycielom pracującym w II LO od początku istnienia szkoły oraz nagrody dyrektora, które otrzymali:
- p. Ewa Magdziarz,
- p. Ewa Żelazko,
- ks. Ryszard Winiarski,
- p. Marek Nowosadzki,
- p. Andrzej Ziarko,
- p. Grażyna Smerdel
- p. Krystyna Wentczuk.
Następnie głos zabrali niektórzy z przybyłych gosci, miedzy innymi wicestarosta Andrzej Kmicic, wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Arkadiusz Kwieciński, przewodniczący Rady Rodziców Marian Wielgus, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali rolę jaką II LO odgrywa w życiu miasta i powiatu, przypominali sukcesy szkoły, składali gratulacje i życzenia. Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec wzbudził entuzjazm stwierdzając, że nie może być urodzin bez prezentów i przekazując 20 tysięcy złotych od Samorządu Miasta na rozpoczęcie budowy sali gimnastycznej. Również dr Włodzimierz Toruń przybył na jubileusz z podarunkiem - były to dwie książki, które wzbogacą księgozbiór szkolnej biblioteki. Odczytane zostały listy gratulacyjne. Część oficjalną zakończyło wystąpienie przewodniczącego Rady Rodziców Mariana Wielgusa, który podziękował wszystkim pracownikom szkoły za wysiłek włożony w kształcenie i wychowanie młodzieży oraz życzył dalszych sukcesów. Po wyprowadzeniu sztandaru został zaprezentowany program artystyczny pt. "W hołdzie Norwidowi" w wykonaniu uczniów II LO przygotowany pod kierunkiem p. Bożeny Szafran - Ogonowskiej, przy współpracy Anny Sysy.
Swoje ulubione strofy z utworów Cypriana Norwida recytowali:
- Ewa Szczepanik z kl. II a ("Cisza")
- Basia Domańska z kl. II b ("Samotność")
- Patrycja Zając z kl. II e ("Pieśń od ziemi naszej")
- Monika Rondoś z kl IV d ("Trzy strofki")
- Arkadiusz Janeczek z kl IV d ("Czasy")
Każdy wykonawca został nagrodzony gorącymi oklaskami.
Gościom szczególnie podobał się koncert, na który złożyły się piosenki do tekstów C. Norwida w nowych aranżacjach: "W Weronie", "Źle, źle", "Do kraju tego", "Panie, Panie". Z uczennicami, które przypomniały te najbardziej znane utwory muzyczne, pracowała p. Jadwigda Hanaka - Litkowska z MDK.
Śpiewały: Lidia Wielgus z kl. IV c, Magda Zborowska z kl. II a, Edyta Mazurek z kl. II a, Ola Motyka kl. I a, Marta Milanowska z kl. I e, Ewa Kargul I a, Małgorzata Kawęcka kl. I a, Amelia Orzechowska z kl. IV b. Towarzyszył im zespół instrumentalny, w skład którego weszli: Tomek Wesołowski z kl. II c oraz absolwenci szkoły - Paweł Motyka i Paweł Niewiadomski.
Goście zostali zaproszeni do obejrzenia prezentacji dorobku szkoły.
Uroczystości jubileuszowe zakończyły się zaproszeniem na poczęstunek.