2005/2006
Wycieczka turystyczno-krajoznawczo-edukacyjna
Dnia 5 czerwca 2006 roku odbyła się wycieczka turystyczno – krajoznawczo – edukacyjna po terenach przygranicznych województwa lubelskiego. Wzięła w niej udział młodzież z klasy ID oraz kilka osób z klasy IID (są to klasy z rozszerzonym programem nauczania geografii).Trasa wycieczki Krasnystaw- Urszulin- Włodawa- Sobibór- Krasnystaw miała na celu realizację ścieżki edukacyjnej regionalnej, rozwijanie zainteresowań przyrodą i środowiskiem geograficznym Wyżyny Lubelskiej i Polesia Lubelskiego, pobudzanie wrażliwości na piękno krajobrazów, poznawanie walorów Poleskiego Parku Narodowego, pozytywny rozwój emocjonalny.
W Urszulinie młodzież obejrzała film przedstawiający florę i faunę PPN a następnie pod okiem przewodnika hodowlę żółwia błotnego oraz muzeum geograficzno- przyrodniczo- etnograficzne tegoż parku. Uzupełnieniem był spacer ścieżką edukacyjną nad Jezioro Moszne. Podziwialiśmy pozostałości dawnych lasów, prawie nie zmienionych przez człowieka, zarastające jezioro i torfowiska. Unikatowe rośliny będące pod ochroną mogliśmy zobaczyć w środowisku naturalnym.
Kolejnym etapem naszego wyjazdu był Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Włodawie. Młodzież została zapoznana z funkcjonowaniem obserwatorium, zasadami prowadzenia badań oraz wszelkim oprzyrządowaniem zgromadzonym w tamtejszej placówce. Najnowocześniejszy sprzęt, oprogramowanie, fachowa obsługa zadecydowała o bardzo dużym znaczeniu instytutu w Polsce i w Europie. Lekcja przeprowadzona w placówce była uzupełnieniem treści programowych realizowanych na lekcjach geografii z zakresu „Atmosfera”.
Z Włodawy udaliśmy się do Sobiboru- miejsca kaźni Żydów podczas II wojny światowej. Młodzież wraz z opiekunami przeszła ścieżką edukacyjną wyposażoną w tablice informacyjne oraz wysłuchała informacji o tym miejscu przygotowanych przez jedną z uczennic. Na koniec wszyscy oddali hołd pomordowanym przy tamtejszym pomniku upamiętniającym wydarzenia wojenne regionu włodawskiego.
Cele i założenia programowe wycieczki zostały zrealizowane, młodzież wróciła do Krasnego-stawu zadowolona aczkolwiek zmęczona. Wszyscy uczestnicy stwierdzili jednomyślnie, że taki wyjazd łączący wypoczynek z nauką spełnia ich oczekiwania.
Opiekunami wycieczki były :
- Renata Czerniak- kierownik
- Monika Adamczuk- Szamik Opracowała Renata Czerniak
Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu pod hasłem „Mój las”
Na początku roku szkolnego 2005/2006 Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Zarząd Główny w Warszawie ogłosiło konkurs dla młodzieży szkolnej pod hasłem „Mój las”. Była to już XIX Edycja Konkursu, który obejmował cztery kategorie wiekowe. Kategoria IV skierowana została dla młodzieży liceów ogólnokształcących oraz ponadgimnazjalnych szkół zawodowych (16- 18 lat) i polegała na napisaniu pracy na temat: „Jak rozumiem pojęcie wielofunkcyjne leśnictwo i jak wyobrażam sobie wielofunkcyjną gospodarkę leśną w moim regionie”.
W konkursie wzięły udział dwie uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im C. Norwida w Krasnymstawie z klasy IId, czyli Magdalena Kozorys i Monika Nizioł. Sąd Konkursowy uznał pracę Magdaleny Kozorys za jedną z najlepszych, w wyniku czego uzyskała ona II miejsce i II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie pod hasłem „Mój las”. Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbędzie się 7 czerwca 2006 roku w Warszawie w obecności wszystkich sponsorów. Opiekunem nagrodzonej pracy była p. Renata Czerniak, nauczyciel geografii.
II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w hołdzie Janowi Pawłowi II w I rocznicę śmierci
Jan Paweł II pozostawił po sobie ogromnie bogatą spuściznę słowa i czynu. Jego życie było ciągłym poszukiwaniem najwyższych wartości. Mimo iż odszedł od nas, pragniemy by jego nauka zawsze była dla nas drogowskazem.
Biblioteka II LO przy współpracy parafii Trójcy Przenajświętszej zorganizowała w I rocznicę śmierci Ojca Świętego Szkolny Konkurs Wiedzy o Papieżu. Uczestnicy w I etapie konkursu, który odbył się 23 marca 2006 r. pisali test sprawdzający znajomość biografii Ojca Świętego. II etap polegał na przygotowaniu ustnej wypowiedzi na temat „Kim dla mnie jest Jan Paweł II i jaki wpływ na moje życie mają jego nauki?” Młodzi ludzie w swoich wypowiedziach pokazali, że Jan Paweł II był dla nich kimś wyjątkowym, kimś, od kogo wszyscy powinniśmy się uczyć wiary, wytrwałości, przebaczania, miłości do nieprzyjaciół.Finał Konkursu miał miejsce 31 marca 2006 r. o godz. 1530 w czytelni II LO podczas wieczorku poświęconego papieżowi. Uczestnicy otrzymali nagrody i wyróżnienia, które ufundował proboszcz ks. Roman Skowron. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: starosta krasnostawski Janusz Szpak, wicestarosta krasnostawski Andrzej Kmicic dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Elżbieta Patyk wraz z bibliotekarzami, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Wiesław Podgórski z wychowankami, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Beata Korszla.
Montaż słowno – muzyczny przedstawili uczniowie: Ewelina Cygan, Weronika Szadura, Łukasz Dusznik, Katarzyna Cichosz, Inez Jaruga, Agnieszka Stoczkowska, Iza Liskiewicz, Magda Szeliga, Magda Kozorys, Agnieszka Matuszewska, Malwina Nieścior i Wojtek Korczyński.
Recytację wierszy i przemówień Jana Pawła II wzbogaciły fragmenty nagrań homilii i przemówień papieża skierowanych do Polaków, śpiewanie poezji Karola Wojtyły przez zespół: Grzegorz Stefańczyk, Anna Wilk, Iza Liśkiewicz, Ola Motyka i Magda Włoch. Całość uzupełniały slajdy ze zdjęciami tematycznie związanymi z tekstem. Wieczorek zakończył się utworem skrzypcowym w wykonaniu Magdaleny Włoch.
Całość opracowała i przygotowała Ewa Żelazko, nauczyciel – bibliotekarz II LO.
Uroczystość otwarcia sali sportowej w II LO im C. K. Norwida.
Dnia 11 stycznia 2006 roku w II LO miało miejsce niecodzienne wydarzenie – otwarcie sali sportowej. Społeczność szkolna czekała na ten moment od 2000 roku, kiedy to udało się pozyskać zgodę Urzędu Miasta Krasnegostawu na zagospodarowanie terenu.
Otwarcie Sali zostało poprzedzone mszą św. w kościele Trójcy Przenajświętszej, celebrowaną przez arcybiskupa Józefa Życińskiego. We mszy uczestniczyli licznie zgromadzeni goście, dyrekcja, nauczyciele, młodzież z II LO, a także mieszkańcy miasta.
Po powrocie na teren szkoły odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali: pan Wojciech Żukowski – Wojewoda Lubelski, pan Jakub Mikołajczyk – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, pani Grażyna Zawadzak – wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie, pan Janusz Szpak – starosta krasnostawski oraz pan Edward Kawecki – dyrektor szkoły. Następnie metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński poświęcił salę gimnastyczną i wygłosił krótkie przemówienie, w którym nawiązał do słów Jana Pawła II, będącym mottem uroczystości „Uprawianie sportu w duchu ewangelii pozwala odkryć pełną prawdę o człowieku”. Uczniom życzył licznych rekordów osiąganych dzięki tężyźnie fizycznej, jak i sile ducha.
Część oficjalna rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego oraz wprowadzenia sztandarów szkół. Następnie prowadzący uroczystość Bożena Szafran-Ogonowska i Marek Nowosadzki powitali licznie zgromadzonych, znakomitych gości.
Przybyłych gości powitał także dyrektor II LO Edward Kawęcki, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Pan Dyrektor przedstawił historię budowy Sali sportowej oraz dziękował tym, którzy w szczególny sposób przyczynili się do jej wybudowania – staroście Januszowi Szpakowi, burmistrzowi Andrzejowi Jakubcowi i Wiesławowi Brodowskiemu, radnemu Sejmiku Wojewódzkiego.
Następnie głos zabrał starosta Janusz Szpak, który podkreślił jak ważną i potrzebną inwestycją była budowa Sali gimnastycznej. Zauważył, że II LO było jedyną szkołą na terenie powiatu, w której nie było sali sportowej. Starosta Szpak wyraził nadzieję, że lepsze warunki pracy i nauki wpłyną na poziom edukacji uczniów zdobywających wiedzę w II LO.
W dalszej części uroczystości wysłuchaliśmy wystąpienia wojewody lubelskiego Wojciecha Żukowskiego, marszałka województwa pana Edwarda Wojtasa, pani Grażyny Zawadzak, wicekuratora Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz wicestarosty Andrzeja Kmicica. Wszyscy składali społeczności II LO życzenia, a by nowa sala była nie tylko miejscem sportu i rekreacji, niezapomnianych wrażeń i przeżyć, ale także kształtowała tężyznę fizyczną, siłę woli i charaktery uczniów. Szkoła otrzymała także prezenty: linę do przeciągania od Starostwa Powiatowego, piłki od Urzędu Marszałkowskiego oraz atlas świata od wicekurator Kuratorium Oświaty.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez panią Ewę Magdziarz – autorkę scenariusza oraz polonistki. Wystąpili uczniowie II LO, zespół taneczny z MDK-u oraz zespół FAITH w składzie Anna Wilk, Izabela Liśkiewicz, Grzegorz Stefańczyk, Paweł Motyka, Ola Motyka.
Młodzież przygotowała inscenizację słowno-muzyczna, w której cytowano refleksje papieża Jana Pawła II i Cypriana Kamila Norwida. Jan Paweł II często wypowiadał się o sporcie jako ważnym elemencie rozwoju człowieka. „Papież-Polak był wzorem starożytnej kalokagatii, zrównoważonego, wszechstronnego rozwoju, w którym sfery i płaszczyzny nie są sprzeczne wobec siebie, ale integralne i komplementarne” – mówili uczniowie. Uczestnicy uroczystości wysłuchali także wypowiedzi papieża Jana Pawła II poświęconej Cyprianowi Norwidowi. Na część muzyczną złożyły się teksty C. Norwida i Jana Pawła II śpiewane przez Annę Wilk, Izabele Liśkiewicz i Ole Motykę.
Część artystyczną urozmaiciły dwa układy taneczne pt. „Lustra” i „Znicz” w wykonaniu uczniów z MDK-u pod kierunkiem pani Małgorzaty Prus. Występom młodzieży towarzyszyła prezentacja multimedialna ilustrująca wypowiedzi wielkich Polaków. Na zakończenie głos zabrał p. Edward Kawęcki, który jeszcze raz podziękował gościom za przybycie, a następnie zaprosił wszystkich do zwiedzania szkoły i na zasłużony poczęstunek.
Opracowała Bożena Szafran-Ogonowska
Nowy sprzęt komputerowy współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
Przed świętami Bożego Narodzenia nasza szkoła otrzymała nowy sprzęt komputerowy do pracowni i multimedialnego centrum informacji. Zakup był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wykonana została również sieć komputerowa umożliwiająca podłączenie wszystkich komputerów do Internetu. W ramach projektu otrzymaliśmy: profesjonalny serwer z systemem Windows SBS 2003, 19 stacji roboczych z 17" monitorami LCD, 2 drukarki laserowe, 2 skanery, komputer przenośny i projektor multimedilny.
Dzień Edukacji Narodowej w II LO im C.K. Norwida
13 października na dziedzińcu naszej szkoły, odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, połączony ze ślubowaniem klas pierwszych. Przygotowaniem uroczys-tości zajęli się: pani Aneta Karczmarek, pan Leszek Kluch oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego, pani Bożena Szafran-Ogonowska. Apel prowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Magda Szeliga oraz Marcin Wysoki. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu.Ślubowanie klas pierwszych przeprowadziła pani dyrektor Anna Cichosz. Po wysłuchaniu słów roty przedstawiciele klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.
Następnie pan dyrektor Edward Kawęcki, wygłosił okolicznościowe przemówienie i uhonorował zasłużonych nauczycieli oraz pracowników szkoły Nagrodą Dyrektora Szkoły. Nagrody otrzymali: p. Dorota Mąka, p. Aneta Karczmarek, p. Aneta Pitucha p. Agnieszka Jarosz, p. Andrzej Orzechowski.
Głos zabrał także naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego, pan Tadeusz Błyskosz oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Kazimiera Włodarczyk, która wręczyła w imieniu Komitetu Rodzicielskiego ogromny bukiet róż.
Uczennice klas IIa i IIIa, przygotowały część artystyczną. Podczas gdy dziewczęta wykonywały piosenki, uczennice klas IId i IIe wręczyły symbolicznie róże wszystkim nauczy-cielom oraz innym pracownikom szkoły.
Otrzęsiny klas pierwszych 2005
6 października br. roku był dniem szczególnym w naszej szkole. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował otrzęsiny klas I połączone z dyskoteką. W przygotowanie zaangażowało się wiele osób, a zwłaszcza uczennice kl. II d. Włączyli się również nauczyciele – wychowawcy klas I-szych: p. E. Magdziarz, p. A. Pitucha, p. M. Niedźwiecki, p. A. Jarosz oraz p. B. Szafran-Ogonowska, opiekun SU. Obecny był także pan dyrektor Edward Kawęcki.
Oprawą muzyczną zajął się Damian Tokarski z klasy I d Fachowa obsługa sprzętu muzycznego, efekty specjalne w postaci świateł, magiczne miejsce, ,pod chmurką’’ na dziedzińcu szkoły oraz przyjazna atmosfera sprawiły, że wszyscy się świetnie bawili. Warto nadmienić, że w dyskotece wzięli udział także nasi kochani goście ze szkoły w Kijowie, którzy przyjechali do nas w ramach wymiany międzyszkolnej. Gdy na dworze trochę się ściemniło, a impreza rozkręciła się na dobre, odbył się chrzest klas pierwszych.
Przedstawiciele klas mogli wziąć udział w otrzęsinowych konkurencjach:
- oddzielenie białek od żółtek
- gryzienie jabłka zawieszonego na sznurku
- oddzielenie ziarenek grochu od ziarenek kukurydzy
- projektowanie szkolnego mundurka
- dmuchanie balonów.
Po wykonaniu prób pierwszoklasiści złożyli przysięgę. I stali się, pełnoprawnymi’ uczniami naszego liceum.
Chmielaki 2005
Jedną z pięknych tradycji chmielakowych jest korowód przemierzający ulice naszego miasta. W tej odnowionej po kilkunastu latach formie uświetnienia „chmielowego święta” udział wzięli także uczniowie naszej szkoły.
Dnia 11.09.2005r przystrojona w ludowe oraz sarmackie stroje młodzież ze wszystkich ponadgimnazjalnych szkół krasnostawskich prezentowała się na przepięknie ozdobionych platformach zbudowanych na przyczepach ciągników rolniczych płynących ulicami miasta, wzbudzając zaciekawienie, zachwyt i poklask. Platforma II LO im. C. Norwida pokryta była ciemnoniebieskim materiałem, dookoła przypięte były kwiaty, z przodu ustawiono snopek zboża, bukiet słoneczników i kosz z jabłkami. Po bokach ustawione zostały ławki, na których siedziały dziewczęta ubrane w stroje ludowe. Za nimi stały dwie pary w strojach sarmackich, a nad ich głowami widniała tablica przystrojona chmielem z napisem
„II Liceum Ogólnokształcące im. C K Norwida – pozdrawia”. We wspomnianych wyżej strojach prezentowali się następujący uczniowie naszej szkoły:
- kl Ib: Marcin Kwiecień, Piotr Karpiuk
- kl Ie: Iwona Policha, Anna Bąk, Edyta Pać
- kl IIa: Julita Grobelna, Beata Bartosiak, Magdalena Włoch
- kl IIb: Tomasz Motyka, Mariusz Kura
- kl IIe: Katarzyna Kicińska, Magdalena Kalinowska, Wioletta Wojtal, Edyta Maria Domańska, Anna Podolak, Paulina Staniak, Małgorzata Piętal
- kl IIIe: Marcin Prokopiuk, Marcin Wysocki
Odpowiedzialne za przygotowanie platformy II LO im. C K Norwida panie Agnieszka Jarosz i Bożena Szafran-Ogonowska mogą być dumne z realizacji tego przedsięwzięcia.
Samorząd Uczniowski