-
-
4723
-
Autor: Ewa Żelazko
Organizatorem konkursu o zasięgu powiatowym „Inspiracje Filmoteką Szkolną” jest MDKF „Iluzjon”, działający przy II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury.
To przedsięwzięcie filmowe, realizowane w ramach zadania Edukacja filmowa „Iluzjon”, finansowane jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie i Urzędu Miasta Krasnystaw. Finał konkursu odbył się 17 kwietnia 2015 r. w sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury. Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych po raz kolejny ufundowała dla laureatów nagrodę specjalną – akredytacje na 16. Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu.
Honorowy patronat objęli: starosta krasnostawski Janusz Szpak oraz wiceprzewodniczący Rady PF DKF Piotr Kotowski.Konkurs ma na celu popularyzowanie Filmoteki Szkolnej a także szerzenie kultury filmowej wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu krasnostawskiego i Krasnegostawu, szkół gimnazjalnych sąsiadujących z powiatem krasnostawskim oraz wśród uczniów szkół w kraju współpracujących z lokalnym liderem w ramach programu Filmoteka Szkolna.
Na uroczystości finałowej zostali powitani zaproszeni goście, m. in.: Janusz Szpak – starosta krasnostawski, Piotr Kotowski - wiceprzewodniczący Rady PF DKF, Hanna Mazurkiewicz – burmistrz Miasta Krasnystaw, Marek Nowosadzki – przewodniczący Rady Powiatu, Edward Kawęcki – przewodniczący Rady Miasta, Janusz Cięciera – skarbnik Powiatu, Aleksandra Stachula - naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego, Dariusz Turzyniecki - prezes Zarządu Stowarzyszenia „Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej”, Damian Kozyrski – dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury oraz przedstawiciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nie zabrakło przedstawicieli mediów – prasy lokalnej i TKK.
W celu przygotowania do konkursu w pracowni Filmoteki Szkolnej w II LO odbyły się dwa spotkania. 20 lutego warsztaty „Inspiracje Filmoteką Szkolną – analiza plakatów filmowych” prowadziła Ewa Magdziarz. 27 lutego na warsztatach Piotr Kotowski wiceprzewodniczący Rady PF DKF analizował filmy z Filmoteki Szkolnej oraz projekty prac filmowych, fotograficznych i fotokastów. Uczestnicy XIII Powiatowego Konkursu Filmowego przygotowali prace w dwóch kategoriach: praca filmowa/fotograficzna/fotokast na temat „Inspiracje Filmoteką Szkolną” lub plakat do filmu z Filmoteki Szkolnej wybranego z zestawienia podanego przez organizatora. Prace w pierwszej kategorii oceniali: Piotr Kotowski – wiceprzewodniczący PF DKF - przewodniczący jury, Natasza Ziółkowska-Kurczuk – reżyser i pracownik naukowy UMCS oraz Sławomir Kozyrski - montażysta TVP Lublin. Plakaty oceniali: Tadeusz Kiciński – pracownik Starostwa Powiatowego - przewodniczący jury, Joanna Szufnara – nauczyciel II LO i Sławomir Kozyrski. Zaproponowane kategorie spotkały się z dużym zainteresowaniem. Uczniowie wykonali na konkurs 84 prace, którezostały zgłoszone przez 20 nauczycieli (11 z gimnazjów, 9 - ze szkół ponadgimnazjalnych). Szkoły, z których nadesłano prace, to: gimnazja z Małochwieja Dużego, Siennicy Nadolnej, Rejowca oraz szkoły z Krasnegostawu: gimnazja nr 1, nr 3 i nr 4 w Krasnymstawie, I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, II Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Prace na konkurs nadesłano także z Koła Fotograficzno-Filmowego przy KDK oraz Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rejowcu.
W ramach pierwszej części uroczystości finałowej odbyły się warsztaty „Inspiracje Filmoteką Szkolną, cz. II” prowadzone przez lokalnego lidera Filmoteki Szkolnej i opiekuna MDKF-u Ewę Magdziarz oraz warsztaty „Analiza prac filmowych / fotograficznych / fotokastów - inspiracje Filmoteką Szkolną”, cz. II prowadzone przez Piotra Kotowskiego – przewodniczącego jury. Ewa Magdziarz przedstawiła aktualności programu i działania lokalnego lidera, przykładowe projekty filmowe a także plany współpracy ze szkołami z powiatu krasnostawskiego i Krasnegostawu dotyczące projektów filmowych, m. in. zajęcia dla uczniów w Pracowni Filmoteki Szkolnej, filmową grę miejską, nocny maraton filmowy, letni projekt „Kręćmy film!”. Po pokazie prac zgłoszonych na konkurs w kategorii: film/fotografia/fotokast Piotr Kotowski wypowiedział się na ich temat, zwracając uwagę na dojrzałość zgłoszonych projektów. W niektórych pracach chwalił koncepcję, autorską wypowiedź, w innych nietypową formę albo ciekawe połączenie muzyki i obrazu. Przestrzegał przed realizacją fabuły. Radził, aby szukać prostej formy, która najlepiej sprawdza się nie tylko w uczniowskich projektach. Praca nie może być prostym naśladownictwem, imitacją, ma być twórcza. Przewodniczący jury wskazał także najpoważniejsze błędy: brak pomysłu, streszczanie oryginału, brak równowagi między muzyką a obrazem.
W kategorii praca filmowa/fotograficzna/fotokast pierwszą nagrodę ex aequozdobyli Jakub Kopańko z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie oraz gimnazjalistki Łucja Staszak i Weronika Chrząszcz z Koła Fotograficzno-Filmowego przy KDK. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy zajęli pierwsze miejsce, to Oliwia Zajączkowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie oraz Maciej Kamieniak z III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Drugie miejsce zajęły Patrycja Wojtalewicz z Gimnazjum w Rejowcu oraz Katarzyna Berbeć z II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie. Trzecią nagrodę ex aequo otrzymali Zofia Ćwir z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie oraz Michał Sadowski i Szymon Wójcik z Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie a także Pamela Mróz i Paweł Dudkowski z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Krasnymstawie oraz Jakub Pitucha i Natalia Chwała z II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie. W kategorii plakat filmowy I miejsce w pierwszej grupie wiekowej zajęły ex aequo Agata Korszla z Gimnazjum w Siennicy Nadolnej i Ilona Roman z Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie oraz Jakub Zborowski z II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie. Drugie miejsce zajęli ex aequo: Dominika Kubina i Monika Grzywna z Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie, Paulina Oczak i Klaudia Ramotowska z Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rejowcu. II miejsce w drugiej grupie wiekowej zajęli: Klaudia Matysiak i Magdalena Buda z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krasnymstawie oraz Karolina Kazimierczak i Karol Sawczuk z II Liceum Ogólnokształcącego. W kategorii wiekowej uczniowie szkół gimnazjalnych trzecią nagrodę otrzymali: Natalia Surma, Katarzyna Żuk, Stella Szymaniak z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie, Mateusz Jaremek z Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie, Dominika Poznańska i Jan Rawik z Gimnazjum nr 4 Małochwieju Dużym. Trzecie miejsce ze szkół ponadgimnazjalnych zajęli ex aequo: Marek Staroń, Natalia Majstruk i Weronika Repeć z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 oraz Agnieszka Jachorek z II Liceum Ogólnokształcącego. Uczniowie odebrali także dyplomy za wyróżnienia i za udział w konkursie. Podziękowania i upominki otrzymali również nauczyciele - opiekunowie.
Sponsorzy konkursu to: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw, Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Krasnostawski Dom Kultury, Stowarzyszenie „Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej”, Wydawnictwo STENTOR, Wydawnictwo DANTE Oficyna, „Rzeczpospolita”, „Cazeta Wyborcza”, Czasopismo Artystyczne „Nestor”, sponsor indywidualny Marek Nowosadzki oraz Zakład Cukierniczo – Piekarniczy „KAWA”. Za organizację konkursu odpowiedzialne były Ewa Magdziarz, Joanna Szufnara i Ewa Żelazko. W prace organizacyjne włączyli się Beata Pasik i Andrzej Ziarko oraz uczennica z kl. III A Aleksandra Nizińska - prowadząca konkurs a także uczniowie z kl. I A i II B.
Finał konkursu zakończyło wystąpienie starosty Janusza Szpaka, który podkreślał szczególne zaangażowanie organizatorów. Pan starosta przypomniał, że odkąd objął urząd 13 lat temu, konkurs filmowy ma zasięg powiatowy. Janusz Szpak zwrócił uwagę na rolę edukacji filmowej w kształtowaniu młodego pokolenia oraz w promowaniu kultury lokalnej. Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Miasta Edward Kawęcki, który przypomniał początki edukacji filmowej w II LO i podkreślił rolę Piotra Kotowskiego w popularyzacji tej dziedziny sztuki w powiecie krasnostawskim. Dyrektor Anna Cichosz także podziękowała nauczycielom II LO za przygotowanie konkursu oraz instytucjom i osobom wspierającym to duże przedsięwzięcie edukacyjne. Dyrektor szkoły przedstawiła młodzieży szkół gimnazjalnych ofertę edukacyjną na r. szk. 2015/2016, przypomniała także o realizacji przez Ewę Magdziarz autorskiego programu z edukacji filmowej. Pani Anna Cichosz podkreśliła również znaczącą rolę, jaką spełnia MDKF „Iluzjon” w rozwijaniu zainteresowań uczniów nie tylko z klas humanistycznych II LO.
Na zakończenie finału odbyła się prezentacja prac laureatów: filmu „Podróż” Jakuba Kopańki, animacji „Carpe diem” Łucji Staszak i Weroniki Chrząszcz, pracy fotograficznej „Połączenie” Oliwii Zajączkowskiej oraz filmu „Duszy krzyk niemy” Macieja Kamieniaka. Wystawę nagrodzonych plakatów filmowych można było obejrzeć w holu KDK.
Ewa Magdziarz
opiekun MDKF „Iluzjon”
lokalny lider Filmoteki Szkolnej