-
-
4548
Organizatorem konkursu o zasięgu powiatowym „Inspiracje Filmoteką Szkolną” jest MDKF „Iluzjon”, działający przy II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury. To przedsięwzięcie filmowe, realizowane w ramach zadania Edukacja filmowa „Iluzjon”, finansowane jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie i Urzędu Miasta Krasnystaw. Finał konkursu odbył się 11 kwietnia 2014 r. w sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury. Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych po raz kolejny ufundowała dla laureatów nagrodę specjalną – akredytacje na 15. Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu.
Konkurs ma na celu popularyzowanie Filmoteki Szkolnej a także szerzenie kultury filmowej wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu krasnostawskiego i Krasnegostawu oraz zainteresowanie młodzieży środowiskiem lokalnym poprzez edukację filmową.
Honorowy patronat objęli: starosta krasnostawski Janusz Szpak oraz wiceprzewodniczący Rady PF DKF Piotr Kotowski. Uczestnicy XII Powiatowego Konkursu Filmowego przygotowali prace w dwóch kategoriach: praca filmowa/fotograficzna/fotokast na temat „Inspiracje Filmoteką Szkolną” lub plakat do filmu z Filmoteki Szkolnej wybranego z zestawienia podanego przez organizatora. Prace w pierwszej kategorii oceniali: Piotr Kotowski – wiceprzewodniczący PF DKF - przewodniczący jury, Natasza Ziółkowska-Kurczuk – reżyser i pracownik naukowy UMCS oraz Sławomir Kozyrski - montażysta TVP Lublin. Plakaty oceniali: Tadeusz Kiciński – pracownik Starostwa Powiatowego - przewodniczący jury, Joanna Szufnara – nauczyciel II LO i Sławomir Kozyrski.
Zaproponowane kategorie spotkały się z dużym zainteresowaniem. Uczniowie wykonali na konkurs 94 prace, które zostały zgłoszone przez 20 nauczycieli (10 z gimnazjów, 10 - ze szkół ponadgimnazjalnych). Szkoły, z których nadesłano prace, to: gimnazja z Małochwieja Dużego, Siennicy Nadolnej, Krupego, Rejowca, Izbicy, Fajsławic oraz szkoły z Krasnegostawu: gimnazja nr 1, nr 3 i nr 4 w Krasnymstawie, I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Zawodowych Nr 3 i II Liceum Ogólnokształcące.
W ramach pierwszej części uroczystości „Edukacja filmowa - Inspiracje Filmoteką Szkolną” odbyło się szkolenie dla nauczycieli i uczestników konkursu prowadzone przez lokalnego lidera Filmoteki Szkolnej i opiekuna MDKF-u. Ewa Magdziarz, wykorzystując prezentację multimedialną, przypomniała ogólne informacje dotyczące Filmoteki Szkolnej, szczegółowo przedstawiła aktualności programu i działania lokalnego lidera a także plany współpracy ze szkołami z powiatu krasnostawskiego i Krasnegostawu dotyczące edukacji filmowej (m. in. otwarte zajęcia dla uczniów prowadzone w Pracowni Filmoteki Szkolnej czy miejską grę filmową). Następnie odbył się pokaz prac zgłoszonych na konkurs w kategorii: film/fotografia/fotokast na temat „Inspiracje Filmoteką Szkolną”. Wystawę wybranych plakatów filmowych nadesłanych na konkurs można było obejrzeć w holu KDK pod koniec uroczystości.
W kategorii praca filmowa/fotograficzna/fotokast pierwszą nagrodęzdobył Damian Karczmarzyk z II LO. W kategorii wiekowej uczniowie szkół gimnazjalnych nie przyznano pierwszej nagrody. Drugie miejsce zajęli ex aequo Daria Werus i Paweł Goncikowski z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie oraz Weronika Gwarda z Gimnazjum nr 3 w Krasnymstawie, a także Karol Domański z II LO. Trzeciej nagrody nie przyznano w kategorii wiekowej uczniowie szkół gimnazjalnych, natomiast trzecią nagrodę w drugiej grupie wiekowej otrzymali Oliwia Zajączkowska i Rafał Wójcik z II LO. W obu grupach wiekowych przyznano tylko jedno wyróżnienie. Otrzymali je uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 (SOSW) - Anna Grzywaczewska i Patryk Lewandowski.
W kategorii plakat filmowy I miejsce w pierwszej grupie wiekowej zajął Mateusz Jaremek z Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie, w drugiej grupie wiekowej – Angelika Samoraj z II LO. Drugie miejsce zajęli ex aequo: Karolina Koterwas z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie oraz Jakub Poznański z Gimnazjum w Małochwieju Dużym, a także Aleksandra Czerniak z II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie. W kategorii wiekowej uczniowie szkół gimnazjalnych trzecią nagrodę otrzymali: Patrycja Marcinkowska z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie oraz Karolina Gaweł, Martyna Gawron i Gabriela Grzybowska z Gimnazjum nr 3 w Krasnymstawie. Trzecie miejsce ze szkół ponadgimnazjalnych zajęli ex aequo: Olga Madeja z I Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie oraz Aleksandra Semla, Joanna Poznańska i Agata Makuch z II Liceum Ogólnokształcącego. W czasie finału wręczono dwa wyróżnienia specjalne, które otrzymali Przemysław Zaj z Gimnazjum w Małochwieju Dużym oraz Andrzej Daniluk z Gimnazjum w Krupem. Dyplomy za pozostałe wyróżnienia i za udział w konkursie uczniowie odebrali po zakończeniu uroczystości. Podziękowania i upominki otrzymali także nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do konkursu.
Na uroczystość finałową przybyli zaproszeni goście m. in.: Janusz Szpak – starosta krasnostawski, Piotr Kotowski - wiceprzewodniczący Rady PF DKF, Andrzej Jakubiec – burmistrz Miasta Krasnystaw, Marek Nowosadzki – przewodniczący Rady Powiatu, Edward Kawęcki – przewodniczący Rady Miasta, Damian Kozyrski – dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury, Tadeusz Kiciński – pracownik Starostwa Powiatowego, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie Elżbieta Patyk. Obecne były również Anna Cichosz – dyrektor II LO w Krasnymstawie i wicedyrektor szkoły Anna Antyga. Nie zabrakło przedstawicieli mediów – prasy lokalnej i TKK. Na zakończenie finału odbyła się prezentacja pracy filmowej „Krótki dramat” laureata Damiana Karczmarzyka z II LO, którego zainspirował film „Wesele” w reż. Andrzeja Wajdy. Zgromadzona publiczność obejrzała także „Sen o Krasnymstawie” - filmik, który powstał w czasie warsztatów animacji zorganizowanych przez MDKF w listopadzie 2013 r.
Sponsorzy nagród to: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw, Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Krasnostawski Dom Kultury, Stowarzyszenie „Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej”, Wydawnictwo STENTOR, Wydawnictwo DANTE Oficyna, „Rzeczpospolita”, Tygodnik „Gala”, Czasopismo Artystyczne „Nestor”, sponsor indywidualny Marek Nowosadzki oraz Zakład Cukierniczo – Piekarniczy „KAWA”.
Za organizację konkursu odpowiedzialne były Ewa Magdziarz, Joanna Szufnara i Ewa Żelazko. W prace organizacyjne włączyli się Beata Pasik, Renata Czerniak i Andrzej Ziarko oraz uczennica z kl. III D Aleksandra Czerniak - prowadząca konkurs a także uczniowie z kl. II A i I B.
Finał konkursu zakończyło wystąpienie starosty Janusza Szpaka, który podkreślał szczególne zaangażowanie organizatorów. Pan starosta przypomniał, że odkąd objął urząd 12 lat temu, konkurs filmowy ma zasięg powiatowy. Janusz Szpak zwrócił uwagę na rolę edukacji filmowej w II LO i coraz szerszy krąg uczniów zainteresowanych sztuką filmową dzięki działalności MDKF-u. Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Miasta Edward Kawęcki, który przypomniał początki edukacji filmowej w II LO i rolę Piotra Kotowskiego w popularyzacji tej dziedziny sztuki w powiecie krasnostawskim. Dyrektor II LO Anna Cichosz także podziękowała organizatorom konkursu oraz instytucjom i osobom wspierającym to duże przedsięwzięcie edukacyjne. Dyrektor szkoły przypomniała o realizacji przez Ewę Magdziarz autorskiego programu z edukacji filmowej. Podkreśliła również znaczącą rolę, jaką spełnia w tej edukacji - jedyna w województwie lubelskim - Pracownia Filmoteki Szkolnej sfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Ewa Magdziarz
opiekun MDKF „Iluzjon”
lokalny lider Filmoteki Szkolnej