-
-
2538
-
Autor: Dorota Mąka
Filmowa Gra Miejska, zorganizowana przez II Liceum Ogólnokształcące w Krasnymstawie już po raz czwarty, odbyła się 2 czerwca 2017 r. Gra została zrealizowana w ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” we współpracy z Filmoteką Narodową i Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Pani wicedyrektor Aneta Karczmarek i pani Ewa Magdziarz – lokalny lider Filmoteki Szkolnej, organizator FGM powitały uczniów i nauczycieli z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie, z gimnazjów w Małochwieju Dużym, Rejowcu, Siennicy Nadolnej, Jaślikowie, Kraśniczynie, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego oraz z II LO w Krasnymstawie. Uczniowie – koordynatorzy Ilona Kalamon, Paweł Piątkowski i Kacper Fidecki zaprosili uczestników gry na „Rejs” statkiem „Norwid” – w sumie około 100 osób. Proponowane zadania miały na celu popularyzowanie polskiego filmu i Filmoteki Szkolnej, dlatego w tej edycji FGM udaliśmy się w podróż szlakiem komedii. Do gry wybraliśmy kultowy, polski film „Rejs” w reż. Marka Piwowskiego z 1970 r., film znajdujący się w bogatych zasobach Filmoteki Szkolnej. Filmowa Gra Miejska służyła nie tylko edukacji, ale także integracji uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu krasnostawskiego i Krasnegostawu oraz uczniów spoza naszego powiatu. Gra trwała od 10.00 do około 13.30. Od punktu do punktu uczestników kierowali uczniowie z „Norwida” wcielający się w członków załogi statku. Poszczególne punkty znajdowały się w II LO, Krasnostawskim Domu Kultury, Młodzieżowym Domu Kultury, na dziedzińcu Muzeum Regionalnego, na terenie Dworku Starościńskiego oraz na krasnostawskim Rynku. Uczestnicy gry filmowej mieli do wykonania 8 zadań: odpowiadali na pytania na podstawie fragmentów z filmu „Rejs”, układali z podanych cytatów własny tekst, z pociętych kawałków plakatów do filmów „Rejs” układali całe plakaty, tworzyli karykaturę wybranego bohatera z filmu, wykonywali statki z gazet a następnie „wodowali” je do fontanny, ćwiczyli układy gimnastyczne i taneczne. Mieli także do wykonania różne zadania specjalne, np. wymyślali ciekawe zgadywanki dla jury, zdobywali bilety na statek „Norwid”, wykonywali odgłoswydawany przez „zwierzę domowe, hodowlane”, śpiewali „100 lat”. Filmowa Gra Miejska zakończyła się wręczeniem dyplomów i nagród najlepszym zespołom. Najwięcej punktów zdobył zespół z Gimnazjum w Małochwieju Dużym, II miejsce zajęli ex aequo uczniowie z Gimnazjum nr 1 i II LO w Krasnymstawie. Trzecią nagrodę zdobyli uczniowie z SOSW. Odbyła się także loteria, w której wzięli udział pozostali uczestnicy filmowej zabawy. Nauczyciele otrzymali natomiast materiały edukacyjne i filmy. Nagrody zostały przekazane przez Filmotekę Narodową, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie i Urząd Miasta Krasnystaw. Na zakończenie nie zabrakło także podziękowań dla uczestników, opiekunów i organizatorów – p. Ewy Magdziarz, p. Joanny Szufnary oraz uczniów z II LO z kl. II A, II B, I A, I B, absolwenta naszej szkoły oraz uczniów z Gimnazjum nr 1. Uczestnicy z entuzjazmem wypowiadali się na temat gry i obiecali, że wezmą udział w tej wspaniałej zabawie w następnym roku!
Projekty dekoracji, karty gry i biletu – Kinga Żelisko; Zdjęcia: p. Ewa Żelazko, p. Ewa Magdziarz, Wiktoria Król, Jakub Kopańko, Filip Rybczyński; Kamera i montaż: MDKF „Iluzjon” – Katarzyna Kurek, Klaudia Chęć, Bartłomiej Magdziarz
Zachęcamy do obejrzenia reportażu z „Filmowej Gry Miejskiej – szlakiem komedii” https://youtu.be/8Dg-7oeJ4qQ
Ewa Magdziarz
opiekun MDKF „Iluzjon”
lokalny lider Filmoteki Szkolnej