W lutym i marcu uczniowie z II LO uczestniczyli w lekcji miesiąca "Nowe szaty mitu". Zajęcia dla młodzieży poprzedziło webinarium Filmoteki Szkolnej, które prowadziła dr hab. Justyna Czaja, prof. UAM.
https://filmotekaszkolna.fina.gov.pl/webinaria/
12 i 14 lutego oraz 7, 13 i 14 marca w Pracowni Filmoteki Szkolnej odbyły się zajęcia z edukacji filmowej dla kl. IV A i II A, poświęcone lekcji nr 37 z Filmoteki Szkolnej. Na zajęciach, prowadzonych przez p. Ewę Magdziarz, uczniowie obejrzeli animację „Syzyf” w reż. Zdzisława Kudły (1970) oraz fragmenty filmu „Kanał” w reż. Andrzeja Wajdy (1956). Uczestnicy zajęć zapoznali się z komentarzem filmoznawczym prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej oraz wysłuchali fr. wykładu dr hab. Justyny Czai.
Na zajęciach z edukacji filmowej dyskutowano na temat pracy i jej wartości. Uczniowie wskazywali elementy przejęte z antycznego mitu i zmiany wprowadzone przez Zdzisława Kudłę. Zastanawiali się także nad funkcjonalnością tych zmian. Rozmawiali na temat filmu animowanego jako sztuki, odwołując się również do twórczości Jana Lenicy, Piotra Dumały, Jerzego Kuci czy Daniela Szczechury. Film Wajdy natomiast skłonił do refleksji związanych z motywem wędrówki kanałami i walki powstańców warszawskich. Uczniowie zwrócili także uwagę na próby przybliżenia wydarzeń historycznych współczesnemu odbiorcy, czego przykładem jest film „Miasto 44” w reż. Jana Komasy. Uczestnicy zajęć podkreślali ponadczasowość problemów ukazanych w filmach z lekcji „Nowe szaty mitu”.
Tekst i zdjęcia: Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”