Styczniowa lekcja miesiąca, w której uczestniczyli uczniowie z II LO, poświęcona była filmom ukazującym rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Zajęcia dla młodzieży poprzedziło webinarium Filmoteki Szkolnej, które poprowadził dr Radosław Osiński, krytyk filmowy, wykładowca akademicki na Wydziale Humanistycznym UMK, nauczyciel, animator kultury.
https://filmotekaszkolna.fina.gov.pl/webinaria/
21 i 31 stycznia oraz 6 i 7 lutego w Pracowni Filmoteki Szkolnej odbyły się zajęcia z edukacji filmowej dla kl. IV A i II A, poświęcone lekcji nr 15 z Filmoteki Szkolnej. Na tych lekcjach, prowadzonych przez p. Ewę Magdziarz, uczniowie obejrzeli filmy „Polska kronika non-camerowa nr 1” w reż. Juliana Antonisza (1981) oraz „Hydrozagadka” w reż. Andrzeja Kondratiuka (1971). Uczestnicy zajęć wysłuchali fr. wykładu dra Radosława Osińskiego, fr. komentarza filmoznawczego prof. Tadeusza Lubelskiego oraz przeanalizowali materiały filmoznawcze znajdujące się na stronie Filmoteki Szkolnej.
Na zajęciach z edukacji filmowej dyskutowano m. in. na temat sposobu odbioru ww. filmów przez współczesnego widza. Zastanawiano się, czy parodia wymaga od widza erudycji, czy istnieją związki między parodią a antyutopią. Uczniowie wymieniali cechy współczesnego polskiego Asa i jego przeciwników. Filmy ze styczniowej lekcji miesiąca skłaniają do refleksji dotyczących kultury masowej, popularnej oraz kultury wysokiej, a także funkcji parodii we współczesnych filmach.
Tekst i zdjęcia: Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”