Festiwal Filmoteki Szkolnej, który odbył się on-line w dn. 20 - 24 października 2020 r., został zorganizowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny w ramach Programu Edukacji Filmowej FINA. W festiwalu wzięli udział uczniowie i nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie.
Gala otwarcia Festiwalu Filmoteki Szkolnej dla wszystkich uczestników odbyła 20 października. W tym dniu uczestnicy festiwalu mogli obejrzeć także m. in. film „Nieletni inżynierowie” w reż. Aleksandry Skowron i Hanny Polak. Drugiego dnia festiwalu uczniowie z klasy III B wzięli udział w warsztatach „Krytyka filmowa 2.0” prowadzonych przez Barbarę Szczekałę. Natomiast klasa III A uczestniczyła w warsztatach poświęconych produkcji filmowej, które prowadził Adam Lewandowski. 21 października odbył masterclass: krytyka filmowa, którego gośćmi byli Michał Oleszczyk oraz Anna Osmólska - Mętrak. W zdalnym spotkaniu wzięła udział klasa II B. W środę odbył się również masterclass: produkcja filmowa. W spotkaniu on-line z Joanną Malicką (Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego w Katowicach, Wajda School) uczestniczyli uczniowie z klasy II BG. Tego dnia w godz. 18.00-19.30 w wirtualnym pokoju nauczycielskim odbyło się spotkanie „Lekcje wychowawcze z filmem”. Dr Maciej Dowgiel, Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej, pokazał różne - realne i cyfrowe - sposoby pracy wychowawczej z filmami z pakietu Filmoteka Szkolna. Wędrujący Filmoznawca zaprezentował, w jaki sposób wykorzystywać elementy nowoczesnych metodologii pracy w rozwiązywaniu różnego typu problemów, z jakimi zmagają się nastolatkowie. 22 października klasa III A uczestniczyła w wirtualnym warsztacie „Promocja filmu” prowadzonym przez Izę Wierzbińską. W czwartek odbył się także zdalnie masterclass: festiwale filmowe, w którym brali udział uczniowie z klasy II BG. Gościem spotkania była Joanna Łapińska - dyrektor programowa Festiwalu Transatlantyk, natomiast moderatorem był Błażej Hrapkowicz. Tego dnia o godz. 20.00 rozpoczął się pokaz filmu „Jak pływać, żeby nie utonąć”, następnie odbyło się spotkanie z reżyserką Anną Pawluczuk moderowane przez Błażeja Hrapkowicza. 23 października klasa III A brała udział w wirtualnym spotkaniu z Mateuszem Pacewiczem. Masterclass, poświęcony scenariuszowi filmowemu i pracy scenarzysty, był okazją do wysłuchania rad i wskazówek młodego twórcy oraz ożywionej dyskusji, która toczyła się na czacie. Mateusz Pacewicz mówił o doświadczeniach wyniesionych z pracy nad filmami „Boże Ciało”, „Hejter” i realizowanymi obecnie projektami. W czasie zajęć edukacji filmowej (kl. III A) oraz Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Iluzjon” uczniowie mogli uczestniczyć w wizytach studyjnych on-line. Wirtualne zwiedzanie instytucji zajmujących się filmem było możliwe do 24 października. W piątek o godz. 17.00 rozpoczęło się podsumowanie festiwalu. Uczestnicy mogli również obejrzeć pokaz filmów wyselekcjonowanych przez Jury Młodych z Konkursu Etiud i Animacji Festiwalu Kamera Akcja!
Program Festiwalu Filmoteki Szkolnej był niezwykle atrakcyjny i inspirujący. Znalazły się w nim warsztaty, masterclassy, pokazy filmowe i dyskusje oraz wizyty w instytucjach zajmujących się filmem. Program festiwalu dla uczniów z II LO został opracowany przez Ewę Magdziarz - opiekuna MDKF „Iluzjon” i lidera Filmoteki Szkolnej. Organizatorzy zapewnili uczestnikom wiele okazji, by mogli wymienić się doświadczeniami i zdobyć nowe umiejętności.
Tekst i zdjęcia: Ewa Magdziarz - opiekun MDKF „Iluzjon”, lider Filmoteki Szkolnej