-
-
2869
-
Autor: Dorota Mąka
Trzecia projekcja w ramach ogólnopolskiego programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej realizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida i Krasnostawski Dom Kultury odbyła się 9 stycznia 2018 r. W sali widowiskowej KDK spotkali się nauczyciele i uczniowie ze szkół krasnostawskich: p. Dorota Niemczycka i uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1, p. Małgorzata Pomijan i uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3, p. Inga Droszcz i p. Alicja Bolesta oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 5, uczeń z Gimnazjum Nr 4, uczniowie z II LO a także p. Beata Gołębiowska i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Siennicy Nadolnej, p. Malwina Szacoń i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kraśniczynie, p. Teresa Berbeć i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Małochwieju Dużym – w sumie 139 osób. Tym razem uczestnicy projekcji obejrzeli francuski film „Nowy”, którego reżyserem jest Rudi Rosenberg.
„Nowy” otrzymał nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Frankofońskich w Namurze w 2015 r. Film, zaklasyfikowany jako komedia, pozwala na omówienie trudnych dla młodzieży kwestii, takich jak odmienność, relacje w grupie, presja rówieśnicza czy przyjaźń. Ewa Magdziarz – koordynator NHEF – w czasie prelekcji zwróciła uwagę na następujące pojęcia kluczowe związane z filmem: inność, jednostka, grupa rówieśnicza, dojrzewanie, akceptacja, tolerancja, stygmatyzacja, wykluczenie, bullying, relacje z rówieśnikami. Prelegentka prosiła także o zastanowienie się nad następującymi pytaniami ogólnymi: z jakimi problemami musi zmagać się młody człowiek w grupie rówieśniczej, czy można uniknąć konfliktów w klasie, jakie znaczenie ma dla młodych ludzi grupa rówieśników, czy inność może być przyczyną odrzucenia, co buduje dobrą atmosferę w klasie, jakie znaczenie ma przyjaźń dla młodego człowieka? „Nowy” był znakomitą okazją do postawienia pytań związanych z filmem: jaki klimat panuje w klasie, do której trafia Benoît, kto i dlaczego jest liderem, jakie zachowania są promowane w klasie, dlaczego tak mało kolegów przychodzi na imprezę zorganizowaną przez Benoît, co zmieniło się w klasie, jak zachowują się nauczyciele ukazani w filmie? Ewa Magdziarz poruszyła ważne wątki, m. in.: wyzwania wieku dorastania, rola miłości i przyjaźni w życiu człowieka, odrzucenie i akceptacja przez grupę rówieśniczą, inność i odmienność jako siła, wpływ grupy koleżeńskiej na życie młodego człowieka czy sposoby rozwiązywania problemów w grupie. Nauczyciele uczestniczący w projekcji filmu otrzymali scenariusz lekcji oraz analizę psychologiczną do wykorzystania na zajęciach szkolnych. Po projekcji odbyło się spotkanie w Pracowni Filmoteki Szkolnej w II LO, w którym wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Małochwieju Dużym wraz z opiekunem p. Teresą Berbeć. Opiekun MDKF „Iluzjon” zaprezentowała m. in. film „Winni” Anny Jakubowskiej z XV Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną”, który porusza także problem trudnych relacji w szkole.
Następna projekcja w ramach projektu NHEF odbędzie się w kinie „Morskie Oko” 13 lutego 2018 r. w godzinach 12.00 – 14.00. Zapraszamy na kolejny film – „Powrót do Brundibara” w reż. D. Wolfspergera.
Ewa Magdziarz
opiekun MDKF „Iluzjon”
koordynator NHEF