Szósta projekcja z cyklu „Analiza filmu” w ramach programu NHEF, realizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida i Krasnostawski Dom Kultury, odbyła się 15 marca 2019 r. W pokazie wzięli udział nauczyciele i uczniowie (w sumie 135 uczniów) ze szkół krasnostawskich: z II LO, I LO, Szkoły Podstawowej nr 3 oraz ze Szkoły Podstawowej w Małochwieju Dużym. Koordynatorka programu Ewa Magdziarz zaprosiła uczestników projekcji na pełnometrażowy film animowany „Twój Vincent”, którego reżyserami są Dorota Kobiela i Hugh Welchman.
„Twój Vincent” otrzymał wiele nagród i nominacji – jedna z nich to nominacja do Oscara w 2018 r. Przed pokazem filmu uczestnicy projekcji obejrzeli krótką animację „Sen o Krasnymstawie” zrealizowaną na warsztatach MDKF-u w 2013 r. prowadzonych przez Martę Stróżycką i Magdalenę Bryll, która pracowała przy oscarowej krótkometrażowej animacji Suzie Templeton pt. „Piotruś i wilk”. W czasie prelekcji Ewa Magdziarz podkreślała rolę „Listów do brata” van Gogha, które stały się inspiracją dla D. Kobieli. Natomiast zrobienie pełnometrażowego filmu animowanego było pomysłem H. Welchmana. Praca nad „Twoim Vincentem” trwała 9 lat, a osobisty projekt filmowy Doroty Kobieli stał się dużą międzynarodową produkcją. Film został namalowany klatka po klatce techniką olejną a 125 utalentowanych artystów wykonało 65 tysięcy obrazów – kadrów. Film ukazuje historię życia van Gogha zbudowaną wokół różnych teorii na temat przyczyn śmierci malarza. Dorobek twórczy artysty to 850 dzieł, które powstały w ciągu 8 lat jego aktywności twórczej, natomiast w „Twoim Vincencie” znalazło się ponad 100 obrazów. Bieżące wydarzenia zostały przedstawione w filmie za pomocą obrazów w stylu Vincenta, natomiast retrospekcje ukazane zostały jako czarno – białe obrazy olejne, oparte na fotografiach z tamtego okresu. W filmie pokazano 10 tygodni z życia malarza, które trwało 1950 tygodni, co świadczy o trudnych wyborach twórców filmu. Koordynatorka NHEF zachęcała uczestników projekcji do szukania odpowiedzi, m. in. na następujące pytania: w jaki sposób relacje rodzinne i niepowodzenia w pracy wpłynęły na van Gogha, jaką cenę płaci artysta, szukając swojego miejsca w świecie, jaka jest rola wybitnych artystów, co skłania ludzi do realizowania swoich pasji i marzeń?
Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie filmowe w ramach cyklu „Kino polskie” odbędzie się w KDK 25 kwietnia 2019 r. Już dziś zapraszamy na film „Ostatnia rodzina” w reż. Jana P. Matuszyńskiego.
Zdjęcia: Ewa Żelazko
Tekst: Ewa Magdziarz – koordynator programu NHEF