Międzynarodowe wymiany młodzieżowe w ramach europejskiego programu Erasmus+, zapoczątkowane w naszym regionie przez II Liceum Ogólnokształcące im C. K. Norwida w Krasnymstawie, zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Jest to przede wszystkim możliwość poprawy znajomości języka angielskiego podczas nawiązywania nowych znajomości z uczestnikami z innych krajów.
Główny m tematem jednak zawsze są ważne zagadnienia dla młodych ludzi, którymi chcą się podzielić z pozostałymi uczestnikami.
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo wraz ze Stowarzyszeniem HEureka Generator była organizatorem wymiany młodzieży, która miała miejsce w Motyczu Leśnym w dniach 27.12.2017r. – 4.01.2018r. Uczestnikami projektu „Do you agree?” (z ang. Czy się zgadzasz?), który dotyczył komunikacji interpersonalnej, byli młodzi ludzie z Cypru, Rumunii, Węgier, Czech, Litwy i Polski. Mieli oni możliwość wymiany swoich poglądów, ćwiczyli retorykę, a także doskonalili umiejętność przemówień publicznych. Wszystkie warsztaty prowadzone były metodami edukacji nieformalnej. Uczestnicy brali udział w zajęciach, które miały za zadanie pobudzić do pracy obie półkule mózgu, co skutkowało szybszą i bardziej efektywną pracą.
W sylwestrowy wieczór został przeprowadzony tzw. LARP (Live Action Role Play). Polegał on na wcieleniu się w przygotowane przez organizatorów role. „Wyszło to naprawdę genialnie” – mówią zgodnie uczestnicy z naszego liceum Mateusz Paradowski i Karolina Hejduk. „Każdy grał inną postać, lecz scenariusz ściśle określał związki pomiędzy nimi. Rozwinęło to nasze umiejętności aktorskie i bawiliśmy się naprawdę super” – kontynuują.
Kolejnym punktem projektu, było spotkanie z lokalną społecznością w Rokitnie k. Lubartowa. Wspólnie z naszymi kolegami z zagranicy przygotowaliśmy różne aktywności na spotkanie z dziećmi, a zadaniem polskiej grupy było przeprowadzenie tych zajęć w języku polskim.
„Mamy nadzieję na uczestnictwo w kolejnych wymianach i zachęcamy innych do tego samego!” – dodają Mateusz i Karolina.
Projekt realizowany w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, sektor ‘Młodzież’.