Święto związane z Patronem II LO odbyło się 3 października 2024 r. w gmachu naszej szkoły, natomiast 6 października odprawiona została msza św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w intencji społeczności szkolnej. Uczniowie i nauczyciele wysłuchali pięknej homilii wygłoszonej przez ks. dziekana Romana Skowrona. W oprawę mszy włączyła się młodzież z „Norwida”.
W czasie uroczystości w szkole pani Anna Antyga – dyrektor II LO - powitała gości przybyłych na Dzień Patrona: panią Teresę Mościcką - dyrektor Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Chełmie, pana Dariusza Kosteckiego - starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Chełmie, pana Janusza Szpaka – starostę krasnostawskiego, panią Monikę Sawę - zastępcę burmistrza Krasnegostawu, pana Edwarda Kawęckiego byłego dyrektora II Liceum i założyciela tej szkoły, panią Bożenę Dąbrowską – przewodniczącą Rady Rodziców, nauczycieli oraz uczniów II LO. Swoje przemówienie pani dyrektor zaczęła od rozważań na bardzo ważny temat:
Autorytet to osoba otaczana szacunkiem z powodu pewnych zasad, wartości czy postaw wyznawanych przez nią w życiu. Autorytet jest źródłem wzorów, przykładów, sposobów myślenia i działania. Mówimy, że autorytet można posiadać od samego początku, można na niego zapracować albo nim być. Ludzie, którzy uznają autorytet danej osoby, przede wszystkim kierują się w życiu jej wartościami. Autorytet jest dla nich życiową inspiracją, takim życiowym drogowskazem, który wskazuje, którędy iść, aby osiągnąć zamierzony cel. W swoim wystąpieniu pani dyrektor podkreśliła rolę autorytetu, jakim jest Patron II LO, w procesie dydaktyczno-wychowawczym szkoły: Dla nas, czyli całej społeczności szkolnej, autorytetem jest nasz patron Cyprian Kamil Norwid.
Następnie głos zabrał starosta Janusz Szpak, który podziękował dyrektorom za wkład pracy przez ponad 30 lat w rozwój tej ważnej placówki edukacyjnej w powiecie krasnostawskim. Ze szczególnymi słowami podziękowania zwrócił się do pana Edwarda Kawęckiego – założyciela szkoły i pierwszego dyrektora II LO. Starosta wyraził uznanie dla II Liceum Ogólnokształcącego za wszechstronne działania związane z pielęgnowaniem tradycji szkoły i wychowaniem młodzieży zgodnie z ideałami Norwida.
Pani Teresa Mościcka - dyrektor Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Chełmie w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie dla rozwoju kultury polskiej, a także II LO dorobku twórczego Cypriana Norwida – poety dzisiaj uznawanego za jednego
z najwybitniejszych twórców polskich. Norwid to niewątpliwie poeta wykraczający poza ramy swojej epoki, a przez to wciąż aktualny, można powiedzieć współczesny, poeta, który dzisiaj może być dla Polaków autorytetem również w kwestiach dotyczących wyborów moralnych.
Pani Monika Sawa w imieniu burmistrza Krasnegostawu – pana Daniela Miciuły – odczytała list gratulacyjny. Pan burmistrz – absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida – w liście podkreślił, że obchody tak ważnego wydarzenia są nie tylko hołdem dla wielkiego polskiego poety, ale także doskonałą okazją do promowania wartości, które reprezentował – wrażliwości, głębokiej refleksji nad światem i człowiekiem oraz zaangażowania w kulturę narodową. Wszyscy zaproszeni goście życzyli nauczycielom dalszych sukcesów w realizacji pedagogicznej misji a uczniom inspiracji dorobkiem Patrona i spełnienia najbardziej śmiałych i twórczych marzeń.
Tradycją naszej szkoły jest przyjęcie uczniów klas I w poczet społeczności szkolnej. Wyrazem tego było ślubowanie na sztandar szkoły, które poprowadziła pani Monika Adamczuk-Szamik – wychowawczyni klasy I A. Następnie uczestnicy uroczystości wysłuchali montażu słowno-muzycznego poświęconego Patronowi. Uczniowie recytowali poezję Norwida, m.in: „Marionetki”, „Klaskaniem mając obrzękłe prawice”, „Bema pamięci żałobny – rapsod”; i śpiewali: „Moją piosnkę” [II] oraz „W Weronie”. Recytację wierszy wzbogaciła muzyka, m. in. utwory „Vocalise” Sergiusza Rachmaninowa, „Greensleeves” (angielska pieśń ludowa z XVI w.) czy „River flows in you” Yirumy. Na zakończenie części artystycznej uczennice zaśpiewały „Do kołyski” zespołu „Dżem” i „Taki kraj” Marty Bizoń.
W części artystycznej wzięli udział uczniowie z klasy IV A: Martyna Chodorowska, Gabriela Basińska, Weronika Kulawiak, Aleksandra Świszcz, Kamil Cegłowski, uczniowie z kl. IV C - Bernadeta Nowak i Jakub Wojewoda, Aleksandra Kozyrska (kl. III A), Alicja Wyrostek (kl. III B), Amelia Grygiel z kl. II A i Anna Madeja z kl. II C. Poczet sztandarowy reprezentowali w szkole: Natalia Drygasiewicz i Magdalena Woźnica z kl. IV A oraz Marcin Lewczuk z kl. IV C; w kościele: Natalia Drygasiewicz i Julia Mazurek (kl. IV A) oraz Marcin Lewczuk. Uczniowie odpowiedzialni za nagłośnienie i kamerę: Paweł Kapuśniak i Bartosz Radomski (kl. III A), Małgorzata Jóźwiak (kl. III B) i Aleks Hymol (kl.II C). Dokumentację fotograficzną wykonali pani Ewa Żelazko i pan Piotr Zieliński. Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialne były pani Ewa Magdziarz, pani Monika Adamczuk-Szamik i pani Bożena Szafran-Ogonowska, natomiast nastrojową scenografię wykonała pani Joanna Szufnara.
Na zakończenie Dnia Patrona pani dyrektor Anna Antyga podziękowała gościom za przybycie, młodzieży – za piękną prezentację twórczości Norwida, organizatorom za przygotowanie wydarzenia, które wpisało się w tradycję szkoły. Cyprian Norwid od lat jest inspiracją dla społeczności II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie, dlatego Dzień Patrona Szkoły obchodzony był bardzo uroczyście.