W październiku po raz kolejny obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Był to czas spędzony na wspólnym czytaniu w szkolnej czytelni. Promocję czytelnictwa rozpoczęliśmy od wspólnej lektury w „Kawiarence literackiej”. W miłej atmosferze klasa II b (grupa humanistyczna) razem z p. Moniką Adamczuk-Szamik i p. Ewą Żelazko odczytywała fragmenty ulubionych utworów. Były to zarówno ulubione książki z dzieciństwa („Pinokio”), ulubiona Saga o Wiedźminie, bestsellery Nicolasa Parksa, a także zabawna czarna komedia „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”.
W tym roku czytaliśmy również w obcych językach.
Uczniowie klasy II A wraz z p. Agnieszką Kontek czytali po niemiecku tekst „Ody do radości” napisanej przez Fryderyka Schillera - hymnu Unii Europejskiej. Następnie odczytano tekst tego utworu po polsku w dwóch przekładach. Pierwszy bliższy niemieckiemu oryginałowi napisał prof. Andrzej Lam. Druga wersja – śpiewana, poetycka parafraza napisana przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego na potrzeby Filharmonii Narodowej jako polski przekład „Ody do radości”. Zajęcia wzbogacono o prezentację multimedialną dotyczącą samego utworu wersją instrumentalną – finałową kantatą z IX Symfonii Beethovena.
Z kolei uczniowie kl. I A i I B na zajęciach z p. Martą Kowalczyk spotkali się z literaturą francuską. Dziełem przewodnim był „Świętoszek” Moliera. Na początku została przypomniana treść tej komedii. Następnie uczennica kl. II B Weronika Nożyńska oraz uczeń kl. II A Jakub Mazurek przeczytali dialogi po francusku oraz po polsku wcielając się w bohaterów sztuki: Mariannę oraz Orgona. Zachwyciła nas ich francuska wymowa, jak i znakomita interpretacja tych ról. Obejrzeliśmy także fragmenty sztuki w wersji francuskojęzycznej odegranej przez aktorów z Compagnie Colette Roumanoff. Następnie wybrani pierwszoklasiści czytali także sceny tego dzieła, podzieleni na grupy rozwiązywali test wiedzy o tej sztuce. Na koniec uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawki książek innych francuskich dzieł literackich oraz zapoznania się z francuskimi sentencjami dotyczącymi czytania.
Natomiast kl. III A z p. Beatą Ortyl, gościła panią Anetę Karczmarek, wicedyrektora II LO oraz klasę III C, podczas czytania fragmentów "Fausta" Johanna Wolfganga Goethego w języku autora tego wielkiego dzieła. Wybrano właśnie "Fausta", ponieważ nawet sam Adam Mickiewicz odwiedził Goethego na krótko przed śmiercią tego wielkiego wieszcza, otrzymując od niego autograf i gęsie pióro. Uczniowie klasy III A - Patrycja Patyk, Dominika Hawrył, Amanda Kozłowska, Krzysztof Brodowski i Paweł Piątkowski, odczytali z wielkim kunsztem "Prolog w niebie", "Monolog Fausta" oraz scenę w izbie Gretchen. O piękną oprawę muzyczną zadbała Dominika Hawrył.
Zaś uczniowie kl. III C pod opieką pana Leszka Klucha przeczytali fragment książki „Kubuś Puchatek” A. A. Milne’a. W rolę Sowy wcieliła się Monika Cegłowska, Kłapouchego - Judyta Ciemniewska, Prosiaczka - Michał Gronkowski, Kubusia Puchatka - Dominika Kassa. Narratorem był Mateusz Paradowski. Gościnnie wystąpił Kacper Kleban. Po przeczytaniu rozdziału, „w którym Kłapouchy obchodzi swoje urodziny i dostaje dwa prezenty” uczniowie zasiadający na widowni odpowiadali na pytania dotyczące treści tekstu i w nagrodę za poprawną odpowiedź otrzymywali „małe Conieco”.
Mieliśmy także możliwość zakupu różnych publikacji w bardzo atrakcyjnych cenach w ramach „Kiermaszu książki” z Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie.
To Szkolne Centrum Dydaktyczne – Bogate zbiory i czytelnia multimedialna z 12 stanowiskami komputerowymi. To miejsce pracy indywidualnej i grupowej. Zapraszamy!