-
-
2597
-
Autor: Dorota Mąka
Dnia 20 września 2016 r. młodzież klas medycznych I i II naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. To już XIII taki Festiwal, w którym uczestniczy młodzież II LO.
Wyjazdy na wykłady i ćwiczenia na lubelskie uczelnie stały się już tradycją naszej szkoły. Zajęcia tegoroczne dotyczące farmacji, kardiologii i profilaktyki uzależnień, odbywały się w Collegium Universum, Collegium Pathologicum oraz Samodzielnym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Katedrze Kardiologii i prowadzone były przez pracowników naukowych UM oraz lekarzy specjalistów. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę biologiczną, poznali pracę uczelni oraz pracę lekarzy i farmaceutów „od kuchni”.
Przyszli medycy zapoznali się z procedurami wykonywania leków recepturowych, poznali m.in. procedury prowadzące do otrzymania kremów i maści leczniczych, czopków, leków sproszkowanych i syropów. Dowiedzieli się z czego wynika dokładność farmaceuty i dlaczego jest tak ważna, jakie zadania czekają przyszłego absolwenta, gdzie można pracować po wybranym kierunku i jak przebiegają studia oraz jakie predyspozycje są wymagane od kandydatów.
W Katedrze Kardiologii SPSK nr 1 uczniowie mieli możliwość poznać tzw. próbę wysiłkową jako metodę oceniającą wydolność serca. Jeden z uczniów – Maciek – chętnie poddał się badaniu, zaś zebrani analizowali parametry oceniające pracę serca. Badanie przeprowadził i diagnozy dokonał lekarz specjalista. Maciek otrzymał wyniki badań i pisemną diagnozę.
Spotkanie z medycyną zakończył wykład o charakterze profilaktycznym: „Co robić jeśli brak silnej woli? Leczenie uzależnienia od tytoniu”. Uczniowie poznali statystyki dotyczące palenia, mechanizm uzależnienia, skutki palenia, środki zastępujące tradycyjny tytoń m.in. e – papierosy i zagrożenia płynące z ich stosowania. Młodzież wykazała zainteresowanie wykładami i ćwiczeniami, chętnie zadawała pytania.
Zorganizowaniem wyjazdu i opieką nad młodzieżą zajęły się panie: Elżbieta Kargul i Renata Czerniak.
Tekst i zdjęcia: Elżbieta Kargul