-
-
4723
-
Autor: Ewa Żelazko
Noc Biologów to ogólnopolski projekt organizowany przez Wydziały biologiczne poszczególnych uczelni całej Polski, w tym wydziału Biologii i Biotechnologii przy UMCS.
W tym roku 30. młodych biologów z klas 1 i 2 naszej szkoły uczestniczyło w tym projekcie. Wieczorem 9 stycznia 2015r. uczniowie szczególnie zainteresowani biologią mogli poczuć się jak studenci biologii UMCS, zobaczyć uczelnię od wewnątrz, podpytać studentów co nie co i poczuć przedsmak tego co czekać ich będzie w czasie studiów.
W czasie tego fascynującego wieczoru biolodzy II LO wysłuchali 3 wykładów:
Dwie płcie, dwa mózgi...prowadzonego przez dr Anetę Unkiewicz-Winiarczyk z Zakładu Fizjologii Zwierząt, dotyczącego zróżnicowania płciowego ośrodków i struktur mózgowych i ich wpływu na odmienność określonych zdolności, umiejętności i postrzegania świata przez kobiety i mężczyzn.
Botaniczne rekordy prowadzonego przez dr Agnieszkę Hanaka z Zakładu Fizjologii Roślin, dotyczącego zachwycających osiągnięć świata flory. Uczniowie poznali olbrzymy i karły wśród kwiatów i nasion , najbardziej imponujące liście pływające, najdłuższe strąki i korzenie , monstrualne drzewa, najoryginalniejsze kształty owoców, rośliny hałaśliwe, biegające i skaczące.
Biologia miłości prowadzonego przez Członka Studenckiego Koła Naukowego Neurobiologów - wykład przybliżał mechanizmy związane z powstawaniem uczuć, emocji oraz zachowań seksualnych zwierząt i człowieka. Ten wykład to hit wieczoru, wszyscy bawili się dobrze.
Ponadto uczestnicy Nocy Biologów obejrzeli :
· ekspozycję osteologiczną prezentującą szkielety kręgowców i ich fragmenty przy Muzem Zoologicznym,
· wystawę eksponatów biologicznych i sprzętu używanego przez biologów w pracy terenowej zorganizowaną przez Członków Studenckiego Koła Naukowego Biologów
· ekspozycję Muzeum Zoologicznego obejmującą ponad 2 tys. okazów naturalnych zwierząt i wysłuchali fascynujących opowieści o życiu prezentowanych grup zwierząt. Faunę Muzeum prezentował dr Jacek Chobotow
· preparaty i narządy wybranych układów człowieka m. in. wątrobę serce, nerki, jelita, kości.
Pracownicy Zakładu Anatomii Porównawczej i Antropologii dr Joanna Jakubowicz-Gil, dr Bożena Pawlikowska-Pawlęga, dr Monika Hułas-Stasiak, dr Piotr Dobrowolski, dr Mariusz Niedźwiedź uczyli jak rozpoznać wiek i płeć czaszki , jak określać cechy fenotypowe ludzi, jak zbudowane są i jak funkcjonują wybrane układy narządów. Uczniowie mogli doświadczalnie odkryć tajemnice ludzkiego ciała, co okazało się najbardziej fascynujące dla naszych młodych biologów.
Uczniowie mieli możliwość przekonać się czy dokonali właściwego wyboru kierunku kształcenia i zastanowić się czy UMCS to ich przyszły wybór?
Nasz udział w projekcie , to ponad 5 godzin intensywnej nauki w wersji takiej, której nie może dać żadna szkoła. Dziękujemy organizatorom.
Organizacja wyjazdu: Elżbieta Kargul
Zdjęcia :Monika Sawa, Elżbieta Kargul