-
-
3404
-
Autor: Ewa Żelazko
W dniach od 14.11.2012 r. do 28.11.2012 r. w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej odbyło się szereg warsztatów, pogadanek i spotkań, które pozwoliły młodzieży II LO poznać zagadnienia związane z edukacją globalną znajdującą się w nowej podstawie programowej dla klas ponadgimnazjalnych od roku szkolnego 2012/13.
W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej przeprowadzono następujące działania:
1. Warsztaty na temat: „Globalne ocieplenie” prowadzone przez nauczyciela. W warsztatach uczestniczyły kl. IID, IIID.
2. „Inny nie znaczy obcy” – warsztaty prowadzone przez przedstawicieli Centrum Wolontariatu w Lublinie. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczą kultury uchodźców, elementów ubioru czeczeńskiego, symboli narodowych. Przedstawiono również możliwość pomocy Czeczeńcom. Uczniowie obejrzeli teledysk ,, W drodze” o współpracy lubelskiego wokalisty z Czeczenką oraz film o pracy wolontariuszy w Ośrodku dla Uchodźców w Lublinie.
W spotkaniu uczestniczyły kl. IA , IIB, IIC.
3. Warsztaty na temat: „Tolerancja i dialog międzykulturowy” –spotkanie z Czeczenami mieszkającymi w Polsce. Poruszano zagadnienia życia codziennego, zachowania kultury i tożsamości narodowej oraz tolerancji.
W spotkaniu uczestniczyły kl. IB, IIC.
4. Warsztaty na temat „Tybet w Tybecie i na całym świecie” prowadzone przez przedstawiciela Krasnostawskiego Ruchu Ekologicznego ViRIDIS. Zajęcia dotyczyły kampanii Krasnostawskiego Ruchu Ekologicznego „Miejsce na Tybet” oraz projektu Fundacji Inna Przestrzeń „Trzeci biegun i jego mieszkańcy”. Uczniowie mogli zapoznać się z problemami z jakimi borykają się Tybetańczycy.
W spotkaniu uczestniczyła kl. IIC.
5. Warsztaty na temat „Aktywności pozaszkolnej czyli myśl globalnie - działaj lokalnie” prowadzone przez przedstawiciela KRE VIRIDIS. Tematem warsztatów były rozmowy z młodzieżą o pomysłach na ożywienie kultury w Krasnymstawie i okolicach, a także o możliwościach samorozwoju. Młodzież została wprowadzona w podstawowe zagadnienia dotyczące edukacji pozaformalnej i korzyści płynących z edukacji pozaszkolnej. W spotkaniu uczestniczyła kl. IIIA.
6. Spotkanie z wolontariuszką przebywającą w Boliwii, na którym gościliśmy wolontariuszy z innych szkół : I LO w Krasnymstawie, Gimnazjum Nr 1 w Krasnymstawie, Gimnazjum z Siennicy Nadolnej. Temat spotkania dotyczył życia codziennego mieszkańców, kultury i zabytków Boliwii. Uczniowie mogli także podziwiać stroje, instrumenty muzyczne, a także „trzymać Andy w rękach”.
W spotkaniu uczestniczyła kl. IIC, IID oraz wolontariusze z II LO.
7. Realizacja projektu polsko-niemieckiej wymiany młodzieży pod hasłem „Razem w przyszłość – Młodzieżowa Giełda Inicjatyw Społecznych”. W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej gościliśmy w szkole grupę młodzieży z Monachium, która razem z młodzieżą polską uczestniczyła w projekcie organizowanym przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo. Program obejmował giełdę inicjatyw społecznych i młodzieżowych, debatę oxfordzką, niemiecki wieczór kulturowy, grę terenową „Kings of 40”, warsztaty fotograficzne oraz wycieczkę krajoznawczą do Kazimierza. W ramach projektu odbyło się spotkanie ze Starostą krasnostawskim panem Januszem Szpakiem, który udzielał odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące funkcjonowania powiatu.
W najbliższym czasie, w ramach edukacji globalnej odbędą się następujące spotkania:
1. Warsztaty „Młodzież w działaniu Erasmus, Leonardo” oraz
„Studia w Unii Europejskiej”- warsztaty poprowadzi przedstawiciel Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej Fundacja Nowy Staw w Lublinie. Przeznaczone będą dla klas III oraz SU.
2. Warsztaty teatralne prowadzone przez studentów UMCS .
Wyżej wymienione działania pozwoliły uczniom nabyć wiedzę, zaangażować się w działania społeczne i obywatelskie, a przede wszystkim kształtować wrażliwość społeczną i empatię.