8 marca w II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie odbyła się uroczystość z okazji Powiatowego Dnia Kobiet. To już drugi rok z kolei, kiedy nasi uczniowie przygotowali widowiskową część artystyczną na ten wyjątkowy dzień. Tym razem mogliśmy gościć Panie z całego powiatu krasnostawskiego w murach naszej szkoły. Po powitaniu przez Pana Starostę Andrzeja Leńczuka i Panią Justynę Przysiężniak – Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu rozpoczęła się część artystyczna. Jednym z fragmentów scenariusza była scenka inspirowana "Tangiem" Sławomira Mrożka. Brali w niej udział uczniowie z kl. III A - Martyna Chodorowska, Gabriela Basińska, III C - Marcin Lewczuk oraz kl. IV C - Hubert Pylak, Mateusz Pylak i Maksymilian Smyk. Wcielili się oni w role m.in. Stomila, Eugeniusza, Edka i Eleonory. Nasi uczniowie zachwycili widownię swoją grą aktorską.

Podczas Powiatowego Dnia Kobiet w II LO nie brakowało również poezji. Uczniowie w parach (i nie tylko) recytowali bardzo znane utwory polskich twórców. Martyna Chodorowska i Cyprian Miksza (III A) odegrali między sobą dialog na podstawie "Beatrix" Cypriana Kamila Norwida. Przy akompaniamencie skrzypiec, na których grała Karolina Magier (I C), Aleksandra Świszcz (III A) i Piotr Dąbrowski (II C) recytowali "Daj mi wstążkę błękitną..." Norwida. Amelia Michnik (III A) i Kacper Rudnik (I C) zaprezentowali fragmenty "Do M***" Adama Mickiewicza, a Weronika Kulawiak i Cyprian Miksza (III A) przedstawili fragmenty "Mów do mnie jeszcze..." Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Ostatnia recytacja w parach ("Rozmowa liryczna" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego) przypadła Kornelii Kisiel (III A) i Jakubowi Wojewodzie (III C). Nie zabrakło również występów solo. Fragmenty wierszy zaprezentowali Aleksandra Świszcz z kl. III A ("Ewa" Juliana Tuwima) i Kamil Cegłowski z III A  ("Cuda miłości" Jana Andrzeja Morsztyna). W radosny i pogodny nastrój święta wprowadziły nas także wokalistki z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie. Martyna Liśkiewicz  wykonała piosenkę "Cud i miód" z repertuaru Danuty Błażejczak, Paulina Branewska - "Tyle słońca w całym mieście" z repertuaru Anny Jantar , a Anna Błaszczak zaśpiewała "Kobiety, których nie ma" Anny Serafińskiej. Uczennica naszej szkoły, Hanna Boratyn (III A), wykonała poezję śpiewaną - "W Weronie" C. K. Norwida, natomiast Aleksandra Kozyrska (II A) zaśpiewała "Nie wierz mi, nie ufaj mi" z repertuaru Anny Jantar. W kolejnej części uroczystości, uczniowie - Gabriela Basińska, Marcin Lewczuk, Hubert Pylak, Mateusz Pylak, Maksymilian Smyk i Wiktor Kalisz (II C) - przedstawili drugą scenkę, prezentującą zabawne cytaty i przysłowia o kobietach i mężczyznach. Pan Piotr Szymański – nauczyciel z II LO – wzbogacił występem wokalno-akordeonowym ostatni fragment uroczystości, czyli wręczanie Paniom kwiatów z okazji ich święta. Pan Starosta Andrzej Leńczuk, Pan Wicestarosta Marek Nowosadzki, Pan Witold Boruczenko – Przewodniczący Rady Powiatu oraz Pan Mirosław Księżuk – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu wręczyli wszystkim Paniom piękne tulipany. Tę część uroczystości Pan Starosta zakończył słowami: „przede wszystkim dziękujemy Kobietom, Paniom, Dziewczynom, które są tutaj z nami, za ich ciepło, dobroć płynącą z kobiecego serca, koleżeństwo, przyjaźń, każdy uśmiech i każdy uścisk dłoni”. Następnie Pan Starosta Andrzej Leńczuk i Pani Justyna Przysiężniak – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu na ręce Pani Anny Antygi – Dyrektor II LO – złożyli serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy  przygotowali w „Norwidzie” tak wspaniałą uroczystość z okazji Dnia Kobiet.
Wzruszającą, ale też pełną humoru część artystyczną przygotowała Pani Ewa Magdziarz, nastrojową scenografię wykonała Pani Joanna Szufnara, a piękny recital wokalno-akordeonowy zaprezentował Pan Piotr Szymański (nauczyciele z II LO). Wokalistki z Młodzieżowego Domu Kultury przygotowały instruktorki z MDK - Pani Jadwiga Litkowska i Pani Anna Klus.                 . 
Powiatowe obchody Dnia Kobiet prowadzili uczniowie z klasy III A - Hanna Boratyn i Cyprian Miksza.
Za nagłośnienie odpowiedzialny był Pan Marcin Chytrosz z DPS w Surhowie. Nad kamerą czuwała Małgorzata Jóźwiak (II B), sprzęt komputerowy obsługiwali Aleks Hymol (I C) i Bartosz Radomski (II A).W przygotowaniu uroczystości pomagał także Paweł Kapuśniak z II A.
Powiatowy Dzień Kobiet, obchodzony tak uroczyście w II LO, to święto, które zapewniło niezapomniane wzruszenia i przeżycia wszystkim uczestnikom tego wydarzenia!