12 stycznia 2024 r. uczniowie klas 1a, 1c, 2b i 2c pod opieką Pani Iwony Karpińskiej oraz Pani Joanny Szufnary wybrali się na wycieczkę do Lublina. W programie znalazło się lodowisko oraz zajęcia na UMCS zorganizowane w ramach obchodów Nocy Biologów.

Nasz dzień rozpoczął się od zabawy na lubelskim lodowisku "Icemania". Uczniowie mieli okazję doskonalić swoje umiejętności łyżwiarskie, ciesząc się wspólną rozrywką na lodzie. To było nie tylko doskonałe wyjście integracyjne, ale również idealna okazja do sprawdzenia swoich sił na lodzie.
Po rozgrzewce na lodzie przyszedł czas na naukowe odkrycia na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Wzięliśmy udział w trzech warsztatach. Pierwsze, poświęcone owadom, zajęcia p.t. "Inne światy, czyli entomologia dla odważnych" były niezwykle zajmujące. Dowiedzieliśmy się, że owady swoją siłą i wytrzymałością często przewyższają możliwości ludzi. Mieliśmy szansę dotknąć patyczaka i zrobić sekcję chrząszcza. Przekonaliśmy się, że świat małych zwierząt jest fascynujący.
Kolejnym etapem naszej wycieczki były zajęcia w pracowni mikroskopu elektronowego. Oglądaliśmy obrazy z mikroskopu skaningowego i transmisyjnego porównując je do obrazu z mikroskopu optycznego. Bakterie i różne inne komórki ukazały nam się w zupełnie nowym świetle.
Ostatnia część dnia była poświęcona ludzkim zmysłom. Przeprowadziliśmy różnorodne testy, sprawdzając nasz wzrok, węch, smak i dotyk. Dowiedzieliśmy się, że wzrok jest najważniejszym zmysłem, używanym w 83% naszych codziennych doświadczeń, słuch w 11% a węch, smak i dotyk tylko w 6%. Testując nasze zmysły, odkryliśmy różnice każdego człowieka w odbieraniu koloru, zapachu, smaku czy dotyku. Na tych zajęciach rozszerzyliśmy również naszą wiedzę na temat funkcjonowania narządów zmysłów.
Dziękujemy organizatorom za niezapomniany dzień pełen radości, nauki i przygód!
Katarzyna Jurkiewicz, klasa 1c