W poniedziałek (20 marca 2023r.) gościliśmy w naszej szkole międzynarodową grupę uczestników projektu Realms of Imagination zorganizowanego przez Stowarzyszenie HEureka Generator z Zamościa w ramach europejskiego programu Erasmus+. Goście z Polski, Bułgarii, Litwy, Rumunii, Chorwacji, Francji, Słowacji, Turcji i Estonii przygotowali dla uczniów żywą bibliotekę. Jest to metoda pozwalająca uczestnikom czytać ludzi jak książki.

Żywe książki w żywej bibliotece – to osoby, które są narażone na mierzenie się w swoim życiu z uprzedzeniami i stereotypowym postrzeganiem. Uczniowie z tej nietypowej biblioteki mogli pożyczyć następujące książki:
- Osoba żyjąca z niepełnosprawnością fizyczną;
- Uchodźca z Ukrainy;
- Przedstawiciel mniejszości narodowej;
- Nauczyciel.
Żywa biblioteka pomaga przełamywać stereotypy wciąż istniejące nie tylko w naszym, ale również w europejskim społeczeństwie. Była to cenna lekcja zarówno obywatelska, jak i językowa, ponieważ obowiązującym językiem rozmów był język angielski.