Dzięki współpracy „Norwida” z Joanną Trębowicz – dyrektor Letniej Akademii Filmowej – laureaci XX Powiatowego Konkursu Filmowego, organizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i KDK, po raz kolejny mieli możliwość uczestnictwa w tym wyjątkowym festiwalu.
     23. Letnia Akademia Filmowa w tym roku trwała od 7 do 15 sierpnia 2022 r. Na LAF można było zapoznać się np. z kinematografią polską, angielską, szwedzką, francuską, niemiecką czy japońską. W programie LAF-u znalazło się wiele ciekawych cykli tematycznych, m. in.: „Łukasz Maciejewski zaprasza”, „Emigranci”, „Archeologia kina”, „Faro 1979”, „Robert Gliński - Masterclass”, „Klubowy karnet” czy „Ukraina z bliska”. W czasie otwarcia festiwalu zebranych przywitali dyrektor LAF Joanna Trębowicz, szefowa promocji Agnieszka Krawiec i dyrektor artystyczny Ryszard Jaźwiński. Organizatorzy zaprosili także na przedpremierowy pokaz filmu „Chrzciny”, którego reżyserem jest Jakub Skoczeń. Ostatnim filmem w programie festiwalu byli „Emigranci” w reż. Erika Poppe. W cyklu „W polskim obiektywie” można było obejrzeć ciekawe filmy fabularne i dokumenty, m.in. „Taksówkarz – cichy bohater grudnia”, „Powrót do tamtych dni”, „Zupa nic” czy „2020. Dziennik izolacji”. W cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza” znalazły się filmy fabularne, np. „Piosenki o miłości”, „Sonata”, „Moje wspaniałe życie” czy „Teściowie”. Interesujące filmy znalazły się także w cyklu „Klubowy karnet”, m. in.: „Ballada o białej krowie”, „Matki równoległe”, „Rytmy Casablanki” czy „Gdzie jest Anne Frank”. W programie Akademii w ramach retrospektywy znalazły się filmy upamiętniające 50-lecie pracy twórczej Joanny Żółkowskiej: „Szklana kula”, „Golem”, „Długi weekend”. 13 sierpnia po pokazie filmu „Strach” goście LAF mieli wyjątkową okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim z tą wybitną aktorką.
    LAF to nie tylko pokazy filmowe, ale także prelekcje i dyskusje prowadzone przez znanych filmoznawców, m. in. przez Ryszarda Jaźwińskiego - dziennikarza, dyrektora artystycznego LAF, Grzegorza Pieńkowskiego - filmoznawcę, historyka kina, przewodniczącego PF DKF czy Łukasza Maciejewskiego - dziennikarza i krytyka filmowego. Ciekawe punkty programu Akademii to również wydarzenia towarzyszące: koncerty i spektakle. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także spotkania autorskie z polskimi twórcami filmowymi, np. z aktorką Aleksandrą Popławską, aktorem Andrzejem Grabowskim, aktorem Lechem Dyblikiem, aktorem Adamem Woronowiczem, aktorem Mateuszem Banasiukiem, reżyserką Anną Kazejak, reżyserem Mariuszem Kuczewskim czy scenografem Wojciechem Żogałą. Ważnym wydarzeniem na LAF-ie był masterclass z reżyserem Robertem Glińskim, który zrealizował, m. in. „Niedzielne igraszki” i „Cześć, Tereska” – filmy znajdujące się w zasobach Filmoteki Szkolnej.
    Na Akademię, jak co roku, przyjechało wielu miłośników X Muzy. W LAF-ie po raz dwudziesty pierwszy uczestniczyła Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”. Wśród lafowiczów znalazło się także 3 laureatów XX Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną”. Przyjechali także absolwenci II LO – laureaci poprzednich edycji konkursu oraz nauczyciele współpracujący z „Norwidem”. Wiele osób po raz kolejny przyjeżdża w sierpniu do Zwierzyńca, ponieważ Letnia Akademia Filmowa prezentuje bogactwo kina polskiego i światowego oraz uniwersalne problemy, które zachęcają do dyskusji i refleksji. Po ogłoszeniu wyników 14. Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych przewodniczący PF DKF Grzegorz Pieńkowski zachęcał do udziału w kolejnej edycji. Natomiast na zakończenie festiwalu szefowa promocji LAF Agnieszka Krawiec i dyrektor artystyczny Ryszard Jaźwiński zaprosili już na 24. Letnią Akademię Filmową, która odbędzie się w Zwierzyńcu od 6 do 15 sierpnia 2023 r.
Więcej informacji na temat programu Akademii zawiera katalog i strona: https://www.laf.org.pl/
Relacje ze spotkań z aktorką  Joanną Żółkowską i reżyserem Robertem Glińskim można przeczytać w gazetce „Zwierzyniec Filmowy”, nr 5.       
Czytaj online: https://indd.adobe.com/view/deb497c4be70-49e6-a764-fd5b0eee4b40                                  
Tekst i zdjęcia: Ewa Magdziarz - opiekun  MDKF „Iluzjon”