Po rocznej przerwie spowodowanej ogólnoświatową pandemią, „Spotkania Europejskie” (Rencontres  Européennes) organizowane przez francuskie stowarzyszenie „Europe en Berry Touraine” i współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, powróciły do życia.
W tym roku spotkania odbyły się już po raz jedenasty. Miały one miejsce w mieście królewskim Loches oraz w malowniczej miejscowości z zamkiem będącym w posiadaniu rodziny Reyów, potomków Mikołaja Reja – Montrésor. W tegorocznym wyjeździe do Francji udział wzięli uczniowie i absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie, razem z opiekunem – nauczycielką języka francuskiego panią Beatą Skrzypą.
Uczestnikami spotkań była również młodzież, nauczyciele i wolontariusze z 16 państw europejskich. Głównym tematem spotkań były hasła: wolność, równość i podstawowe wartości Unii Europejskiej. Rencontres Européennes były także doskonałą okazją do promowania we Francji naszego miasta, regionu oraz naszych produktów lokalnych,  co było możliwe dzięki  uprzejmości i wsparciu darczyńców i sponsorów.
Młodzież II LO miała okazję zobaczyć Paryż i Drezno, poznać i zwiedzić miejscowości Loches i Montrésor oraz ich piękne zamki, uczestniczyć w obchodach Święta Narodowego Francji – 14 lipca zwanego Dniem Zburzenia Bastylii i obejrzeć wieczorny pokaz fajerwerków. Wzięła także udział w dyskusji o wartościach UE. Ponadto mogliśmy poznać pana Andrzeja Sobasa – malarza i rysownika mieszkającego w Montrésor i odwiedzić jego galerię.
 Uczniowie i absolwenci „Norwida” włożyli bardzo dużo pracy w promocję  naszego miasta,   oraz szkoły, wykorzystując znajomość języka francuskiego i angielskiego w kontaktach, rozmowach, wspólnych zajęciach z innymi uczestnikami, rozwijając swoje kompetencje językowe. Za ten trud i wysiłek należy im bardzo podziękować i pogratulować.
Opracowała: Beata Skrzypa – opiekun młodzieży, nauczyciel II LO i prezes Stowarzyszenia „EUROPA i MY”.