Reportaż „Zabytkomania w Krasnymstawie” został zrealizowany w czasie warsztatów filmowych zorganizowanych we współpracy MDKF „Iluzjon”, działającego przy II LO i KDK, z Instytutem Dziedzictwa Narodowego.
       Warsztaty filmowe, prowadzone przez panią Katarzynę Szczukę-Niezabitowską i pana Marcina Kawkę, odbyły się 21 października 2019 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Pracowni Filmoteki Szkolnej. Tematem reportażu była historia Krasnegostawu, dlatego zdjęcia realizowane były w wielu ciekawych miejscach naszego miasta. Bohaterem reportażu był także doktor nauk medycznych Leszek Janeczek – znawca i miłośnik historii Krasnegostawu i jego okolic.
janeczek

         Warto podkreślić, że dr Leszek Janeczek współpracuje MDKF „Iluzjon” już od wielu lat. W 2011 r. prowadził warsztaty przygotowujące do IX Powiatowego Konkursu Filmowego „Spotkanie z X Muzą – bliżej marzeń”, w czasie których przedstawił prezentację multimedialną na temat: „Z przeszłości Krasnegostawu – ludzie, miejsca i czasy Stanisława Bojarczuka”. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać historię Krasnegostawu z czasów życia poety, tzn. z lat 1869 – 1956. Niesamowite wrażenie robiły zdjęcia przedstawiające miejsca, których już dzisiaj nie ma, a jeżeli są – to tak zmienione, że trudno je rozpoznać. Dr Janeczek przedstawił w zajmujący sposób historię znanych budowli krasnostawskich – kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej czy ratusza. W prezentacji historia miasta splotła się z niezwykłą poezją Bojarczuka.
      Kolejne spotkanie filmowe – to z 2019 r. – było także niezwykle interesujące. Dr Leszek Janeczek zaimponował uczestnikom warsztatów rozległą wiedzą na temat historii naszego miasta. Wcielił się w rolę przewodnika, który z pasją opowiadał, m. in. o krasnostawskim zamku, kościele pw. św. Franciszka Ksawerego i dawnym kolegium jezuickim, tablicach pamiątkowych, krasnostawskich kamieniczkach czy nieistniejącym moście na rzece Wieprz. Dr Janeczek przedstawił również ciekawe historie związane ze starym budynkiem szpitala św. Franciszka, rosyjskim szpitalem polowym czy obecnym Powiatowym Urzędem Pracy, w którym swoją siedzibę miały władze rosyjskie, austriackie, polskie, niemieckie i znowu polskie. Bohater wywiadu w sposób fascynujący opowiadał o zabytkach, historii naszego miasta, ale także o dziejach jego dawnych mieszkańców. Historia Krasnegostawu, przedstawiona przez dr. Leszka Janeczka, to niezwykła opowieść, która mogłaby być kanwą niejednego scenariusza filmowego. Być może pasjonująca wycieczka po Krasnymstawie zachęci uczniów do wykonania konkursowych prac filmowych, fotograficznych czy fotokastów na XVIII Powiatowy Konkurs Filmowy „Inspiracje Filmoteką Szkolną”.
       Realizacja reportażu, ukazującego Krasnystaw dawniej i dziś, była dla młodzieży doskonałą lekcją regionalizmu przeprowadzoną przez znawcę przeszłości naszego miasta – dr. Leszka Janeczka. Natomiast praca z kamerą pod kierunkiem profesjonalnej ekipy pozwoliła uczniom utrwalić lokalną historię w obrazie filmowym.

https://www.youtube.com/watch?v=0BXfZgOyHAY

Tekst i zdjęcia: Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”