Początek nowego roku to czas, kiedy nasze umysły są wypoczęte po świątecznej przerwie i gotowe do pracy. Już 4 stycznia 2023 r. Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy ,,Iluzjon” we współpracy z Andrzejem Szałajem – studentem informatyki UMCS podjął się poszukiwania tematu kolejnej filmowej produkcji.
Młodzi filmowcy na początku warsztatów, szukając inspiracji, wybrali się do parku, aby tam nagrać kilka ujęć urokliwej krasnostawskiej przyrody.
Musieli jednak zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie elementów takich jak: światło, ostrość i przybliżenie. Bez tych właściwości obraz jest nieprzyjemny w odbiorze. Kiedy nagrywamy przyrodę, ważne są także dźwięki, jakie nas otaczają. Za ich rejestrowanie odpowiedzialny jest mikrofon, którego obsługa nie była przeszkodą dla naszych uczniów, ponieważ wszyscy dali sobie radę bez dodatkowych szkoleń. Wracając do szkoły, nikt nie spodziewał się, że już czekają tam zmontowane i gotowe do opublikowania zapisy z wydarzeń szkolnych takich jak np. jasełka. Jednak w pracy MDKF wydarzenia szkolne to nie wszystko. Nadszedł czas na stworzenie historii, która jest punktem wyjścia do rozpoczęcia pracy nad filmem. Każdy miał swój oryginalny pomysł: niektórzy nawiązywali do wydarzeń na scenie politycznej minionego roku, inni chcieli postawić na wywołanie u widza emocji strachu i przerażenia, aby zakończyć ,,happy endem”.
Warsztaty pokazały, że każdy pomysł po odpowiednim zobrazowaniu może stać się świetnym dziełem. Obecne uczniowie mają wiele możliwości, aby przedstawić własną wizję filmu w wielu odsłonach. Jedną z możliwości jest zgłoszenie się do niedawno rozpoczętej XXI edycji Powiatowego Konkursu Filmowego. Zapraszamy do wzięcia udziału i liczymy na wiele zgłoszeń.
Tekst: Paweł Kapuśniak I a
Zdjęcia: Ewa Magdziarz, Amelia Michnik II a