Warsztaty online „Karton i smartfon - czyli jak zrobić animację poklatkową, aranżując własne studio filmowe?” odbyły się 5 marca 2021 r. Prowadziła je p. Małgorzata Miszczak – liderka Filmoteki Szkolnej. Koordynatorami zajęć byli przedstawiciele Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego p. Karolina Sobczyk oraz p. Krzysztof Szewczyk.


W zajęciach uczestniczyli uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej w Małochwieju Dużym, ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krasnymstawie, z I LO i II LO w Krasnymstawie, w sumie 15 uczniów oraz 2 opiekunów – p. Teresa Berbeć i p. Ewa Magdziarz – organizatorka grupy. „Norwida” reprezentowały Aleksandra Roman z I A i Zuzanna Kołyga z II B. Punktem wyjścia do rozmowy na temat filmu animowanego były wybrane filmy z pakietu Filmoteka Szkolna: „Kundelek” w reż. Lidii Hornickiej i „Gapiszon ogrodnikiem” w reż. Jerzego Kotowskiego. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się, jakie są techniki animacji, w jaki sposób można zrobić samodzielnie studio filmowe do animacji poklatkowej. Zobaczyli, jak ważne dla filmu są elementy studia, np. światło. Uczniowie przekonali się, że do realizacji animacji poklatkowej wystarczą smartfon i karton. W czasie warsztatów każdy z uczestników zrealizował prostą animację w technice wycinankowej, następnie zmontował ją w darmowej aplikacji Stop Motion Studio. Pani Małgorzata Miszczak z przesłanych prac zmontuje krótką animację, która będzie najlepszym dowodem na to, że uczniowie w domu mogą zrealizować ciekawe projekty filmowe.
Warsztaty zorganizowane dla uczniów z różnych szkół miały także na celu przygotowanie do Wirtualnego XIX Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną” organizowanego przez Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Iluzjon”, działający przy II LO w Krasnymstawie i KDK.
ZOBACZ FILMIK
Zdjęcia i tekst:
Ewa Magdziarzopiekun MDKF „Iluzjon”, liderka Filmoteki Szkolnej