Polski psycholog zajmujący się zagadnieniami psychologii ogólnej i poznawczej, m.in. problematyką inteligencji oraz uwarunkowaniami procesów twórczych-prof. dr hab. Edward Nęcka  uważa, że "jeśli człowiek nie wykorzystuje wyobraźni w twórczym celu, to nie dlatego, że jej nie ma, a dlatego, że nie uważa tej funkcji za wartościową, ważną czy potrzebną. Wyobraźnia jest podstawą myślenia celowego. To z kolei jest podstawą naszego działania. Gdy człowiek zmierza do jakiegoś określonego skutku, to musi sobie ten cel przedstawić w głowie" - tłumaczy naukowiec. Czytanie książek, zwłaszcza tych opisujących różnorodne światy i postacie, wymaga użycia wyobraźni. Regularna praktyka czytania poprawia słownictwo, koncentrację, rozwija nasze zdolności do twórczego myślenia i widzenia różnych perspektyw. Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają te korzyści. Gorąco zachęcamy Was do inwestowania swojego czasu w tę aktywność, która jest tak bardzo cenna i potrzebna. W naszej bibliotece znajduje się wiele ciekawych książek, które z pewnością pobudzą Waszą wyobraźnię. Przedstawiamy prace uczniów - recenzje ostatnio przeczytanych książek, które szczególnie wpłynęły na ich wyobraźnię.
ZOBACZ:

 
 Opis
Po tym jak Feyra ocaliła Prythian, mogłoby się wydawać, że baśń dobiega końca. Dziewczyna, bezpieczna i otoczona luksusem, przygotowuje się do poślubienia ukochanego Tamlina. Przed nią długie i szczęśliwe życie. Sęk w tym, że Feyra nigdy nie chciała być księżniczką z bajki. Pragnący zapewnić jej bezpieczeństwo Tamlin, próbuje zamknąć Feyrę w złotej klatce. W jej nowym, nieśmiertelnym ciele drzemią moce, których dziewczyna nie umie opanować. Wdodatku o spłatę swojego długu upomina się największy wróg Tamlina – Rhysand, Książę Dworu Nocy. Zwabioną podstępem Feyrę raz wmiesiącu okrywa mrok jego niebezpiecznego królestwa. To pewne, że władca ciemności będzie chciał wykorzystać ją do swoich celów. Chyba że… to nie Rhysand jest tym, kogo Feyra powinna się obawiać. Na Dworze Wiosny również bowiem nie jest bezpiecznie, a sam Tamlin ma przed ukochaną coraz więcej tajemnic. Czy rzeczywiście tylko po to, by ją chronić?
Opinia
Z racji, że pierwszy tom z serii zachęcił mnie do przeczytania kolejnych, to mogę spokojnie stwierdzić, że przy drugiej części pierwsza chowa się w cień. Bohaterowie, których kiedyś lubiliśmy, ukażą swoją mroczniejszą stronę, natomiast ci postrzegani jako źli, pokażą, że jednak  się myliliśmy. Ta powieść wciąga od pierwszej strony. Czytając możemy poczuć się jakbyśmy to my byli głównymi bohaterami. Jako że jest to fantastyka, to bardzo trudno pogubić się w fabule, co jest bardzo rzadkie, zważając na to, że świat jest nam nieznany. Mapka dołączona do książki ułatwia nam wyobrażenie sobie wykreowanego świata.
Ocena: 9,5/10

„Ujrzała go i od razu wiedziała. Wiedziała, że j ą zrozumie.”
Opis
Czy można znaleźć miłość, kiedy straciło się wszystko? Gdy Kimerly i Kyle, czyli idealna para licealna, po balu maturalnym wraca do domu, ich samochód ulega wypadkowi. Kimberly nie żyje. Kyle po stracie ukochanej zamyka się wsobie na kilka miesięcy, gdyż nie może pogodzić się ze stratą. Nagle na jego drodze staje osoba, która cierpi tak samo jak on. Marley uważa, że przyczyniła się do śmierci swojej siostry. Dwoje nastolatków leczy swoje rany i, gdy wszystko już się układa, nadciąga katastrofa - gorsza niż poprzednie. Katastrofa, która zniszczy wszystko, co starali się zbudować na nowo.
Opinia
Książka w głównej mierze opowiada o pogodzeniu się ze stratą. Między głównymi bohaterami z każdym spotkaniem rodzi się uczucie, na które nie byli przygotowani. Widzą w sobie coraz więcej podobieństw, pomimo że są tak różni. Ta opowieść jest idealna dla młodzieży. Dobra akcja, cudowni bohaterowie i pięknie wykreowany świat. W wielkim skrócie nie ma tam nudy. Historia Kylea i Marley na pewno zostanie na długo w waszych sercach.
Ocena: 9/10