W tym roku pod Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” 2023 przeczytano fragmenty najbardziej znanego dzieła Elizy Orzeszkowej - „Nad Niemnem”.
Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzeba dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej narodowej tożsamości.
Uczniowie prowadzący spotkanie w II Liceum Ogólnokształcącym: Amelia Patyra i Kacper Kiszczak powitali przybyłych gości:
  • Gospodarza Powiatu Krasnostawskiego - pana Starostę Andrzeja  Leńczuka
  • Wicestarostę  Krasnostawskiego - pana Marka Nowosadzkiego
  • Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Krasnostawskiego - panią Justynę Przysiężniak
  • Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Powiatu - panią Aleksandrę Stachulę
  • Dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida - panią Annę Antygę
  • Dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej - panią Elżbietę Patyk
  • Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły - panią Annę Patejuk
  • Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 im. Bartosza Głowackiego - panią Renatę Burdan
  • Wicedyrektora Zespołu Szkół Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki - panią Katarzynę Mańko
  • Dyrektora Zespołu Szkół w Żółkiewce - pana Henryka Różyło
  • Dyrektora Muzeum Regionalnego - panią Martę Zorską
  • Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury im. Marii Konopnickiej - panią Joannę Kawęcką,
a także uczniów reprezentujących szkoły ponadpodstawowe z powiatu krasnostawskiego.
Następnie głos zabrał Starosta Krasnostawski - pan Andrzej Leńczuk, który podkreślił związek powieści Elizy Orzeszkowej z wydarzeniami powstania styczniowego. Przypomniał również, że  w tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu największego zrywu niepodległościowego.
Istotę akcji Narodowego Czytania przybliżyła z kolei pani dyrektor Elżbieta Patyk, która odczytała List Prezydenta Rzeczypospolitej.
W dalszej części przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie: pani Justyna Przysiężniak, pani Aleksandra Stachula, pan Andrzej Leńczuk i pan Marek Nowosadzki w interesujący sposób zinterpretowali wybrane partie utworu Elizy Orzeszkowej.
W dalszej kolejności uczniowie reprezentujący szkoły ponadpodstawowe przybliżyli pozytywistyczne dzieło zgromadzonym uczniom klas pierwszych i drugich.
Maja Wieleba (I LO), Martyna Chodorowska (II LO), Barbara Dolebska (ZS Nr 1), Nikola Kubik (ZS Nr 2), Mateusz Kneć (ZS w Żólkiewce) wyjątkowo sugestywnie  przedstawili wybrane rozdziały powieści „Nad Niemnem”.
Na zakończenie pan wicestarosta Marek Nowosadzki podziękował za obecność w tym szczególnym spotkaniu. Podkreślił także doniosłą rolę dzieła Orzeszkowej w historii literatury polskiej.
Scenariusz spotkania przygotowała pani Monika Adamczuk - Szamik. Dekoracje wykonała pani Joanna Szufnara. Obsługą sprzętu nagłaśniającego zajęli się Adam Mąka i Paweł Kapuśniak, nagraniem video  - Małgorzata Jóźwiak, zaś serwisem fotograficznym – pani  Ewa Żelazko.