Pod koniec ferii zimowych (8 lutego) do II Liceum Ogólnokształcącego im C. K. Norwida w Krasnymstawie zawitała grupa trzydziestu młodych ludzi z Czech, Słowacji, Rumunii, Cypru, Węgier oraz Polski, którzy uczestniczyli w europejskim projekcie historycznym „Chodź opowiem Ci historię – szept zesłańców”. Do projektu włączyli się również nauczyciele języka angielskiego naszej szkoły, którzy pełnili funkcję tłumaczy podczas wywiadów z osobami zesłanymi na  Syberię w czasie II wojny światowej.

Podczas spotkania licznie przybyli uczniowie naszego liceum dowiedzieli się zarówno o efektach projektu, w którym goście aktualnie brali udział, jak i o możliwościach jakie daje młodym ludziom uczestnictwo w międzynarodowych wymianach młodzieży w ramach programu Erasmus+.
Chcielibyśmy, żeby podobne spotkania z obcokrajowcami były częściej organizowane – stwierdzili uczniowie naszej szkoły. Jest to doskonała okazja, żeby porozmawiać w języku angielskim w sposób naturalny.
W trakcie spotkania nauczyciele naszej szkoły panie Aneta Karczmarek i Ewa Łubińska oraz pan Leszek Kluch poczęstowali uczestników smakołykami wśród których, z uwagi na Tłusty Czwartek, nie zabrakło pączków, które szczególnie przypadły do gustu obcokrajowcom.
Nasi uczniowie już zaczęli dostrzegać korzyści płynące z uczestnictwa w projektach międzynarodowych, dlatego coraz bardziej zacieśniamy współpracę ze Stowarzyszeniem HEureka Generator, dzięki któremu młodzież z Norwida ma takie możliwości – z zadowoleniem mówi pan Leszek Kluch, koordynator projektów międzynarodowych w II LO.
Na kolejną wymianę młodzieży w ramach programu Erasmus+ nasi uczniowie jadą do Rumunii już 21 lutego, a następnie w maju na Cypr.