Lubelski konkurs Unia Film Festiwal przyciąga uwagę wielu młodych filmowców. W tym roku swoje prace zgłosiło dwóch uczniów z II LO: Wiktoria Luchowska z kl. II A („Niebo”) oraz Paweł Piątkowski z kl. I A („Jeden”).

Pierwsze

W ramach UFF zostały zorganizowane warsztaty scenariuszowe z panem Januszem Bocianem, które odbyły się 7 kwietnia w III LO w Lublinie. Uczestniczyła w nich ekipa filmu "Jeden": Ilona Kalamon, Karol Sawczuk i Bartłomiej Magdziarz. Spotkanie z Januszem Bocianem było bardzo interesujące. Dzięki niemu młodzież poznała nie tylko tajniki pisania scenariusza według schematu amerykańskiego, ale dowiedziała się także dużo na temat pracy nad filmem. Warsztaty trwały około 6 godzin, a ich zwieńczeniem było napisanie wspólnego scenariusza. 8 kwietnia w kinie „Bajka” w Lublinie odbył się Finał Unia Film Festiwal 2016. W skład jury wchodzili: Anna Próchniak, Agata Sotomska, Janusz Bocian, Andrzej Rusin oraz Jarek Kupść.
Festiwal był okazją, aby obejrzeć nie tylko prace nadesłane na konkurs, ale i filmy Janusza Bociana oraz "Strażników" Krzysztofa Szota. W uroczystości finałowej uczestniczyli uczniowie z II LO Ilona Kalamon, Wiktoria Jankowska,Paweł Piątkowski, Katarzyna Kurek, Weronika Luchowska, Bartłomiej Magdziarz, Karol Sawczuk wraz z opiekunem MDKF „Iluzjon” panią Ewą Magdziarz. Ogłaszanie wyników rozpoczęło się od wręczenia Pawłowi Piątkowskiemu zaproszenia na warsztaty telewizyjne do Inkubatora Medialno – Artystycznego UMCS. Natomiast film Wiktorii Luchowskiej otrzymał II nagrodę jury Wojewódzkiego Młodzieżowego Konkursu Filmowego odbywającego się w ramach festiwalu. Laureatom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!
Ilona Kalamon, kl. I A