Dnia 10 listopada br. w naszym liceum miała miejsce uroczystość z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas I C, II B i III A zaprezentowali część artystyczną, która przedstawiła historię naszego narodu. Wydarzenie zapoczątkował utwór "Jedenasty listopada" w wykonaniu Joanny Gorzały oraz przemówienie okolicznościowe Pani Dyrektor Anny Antygi, po czym rozpoczęła się część artystyczna.

Uczennice Izabela Rybicka, Martyna Micewicz i Anna Madeja (I C) zaprezentowały wzruszający wiersz Jana Szczepkowskiego "Opowiedz nam, Ojczyzno". Maja Lasek (kl. I C) zaśpiewała "Nasz kraj" Krzysztofa Dadeja. Adrianna Kruk,Aleksandra Miszczak i Zuzanna Perestaj (kl. I C) przybliżyły nam historię symboli narodowych, jakimi są hymn, godło i flaga. Następnie, jak co roku, wzięliśmy udział w projekcie "Szkoła do Hymnu" i odśpiewaliśmy hymn Rzeczypospolitej Polskiej - "Mazurek Dąbrowskiego". Historię dążenia do niepodległości przybliżyli Hanna Boratyn, Aleksandra Świszcz i Cyprian Miksza (III A). Wysłuchaliśmy także "Roty" w wykonaniu Hanny Boratyn i utworu "Pożegnanie" Józefa Relidzyńskiego, wykonanego przez Małgorzatę Adamską (III A). Martyna Basińska (kl. I C) zaśpiewała "Dziś idę walczyć, mamo!”, a Alicja Wyrostek i Anna Soczyńska (kl. II B) wykonały  piosenkę "O mój rozmarynie...". Uczennice klasy III A przypomniały nazwiska wybitnych Polaków: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, którym zawdzięczamy niepodległość naszej Ojczyzny. Pamiętamy jednak także o tysiącach rodaków, dzięki którym Polska wróciła na mapy świata. Weronika Kulawiak (kl. III A) zaprezentowała fragment wiersza S. Dobrowolskiego "Polska", a Martyna Chodorowska (III A) "Modlitwę za Ojczyznę Piotra Skargi" W. Szymborskiej. Na zakończenie uroczystości Anna Soczyńska zaśpiewała patriotyczną pieśń "Pytasz mnie, co właściwie Cię tu trzyma..." Jesteśmy dumni, że nasze liceum tak uroczyście upamiętniło  ważne wydarzenie w historii Polski.

Za organizację uroczystości odpowiedzialna była Pani Joanna Szufnara.

Tekst: Kamil Cegłowski IIIA

Zdjęcia: Pan Piotr Zieliński

Kamera: Małgorzata Jóźwiak, Aleks Hymol

Nagłośnienie: Paweł Kapuśniak, Kacper Rudnik