Pisanie i wysyłanie kartek z różnych okazji stało się wielką tradycją nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
Skąd wziął się ten piękny zwyczaj? Otóż ma on początki w Starożytności a dokładniej w Egipcie, gdzie ludzie pisali swoje życzenia na papirusie, w Chinach zaś na czerwonych papierowych karteczkach, których kolor przypominał o obchodach Nowego Roku.
Do Europy zwyczaj ten dotarł około 1400 roku, kiedy w Niemczech pojawiły się pierwsze drewniane tabliczki, na których wyryte były życzenia noworoczne.


Historia najstarszej świątecznej kartki pocztowej pochodzi z Anglii, z roku 1846. Biznesmen, Henry Cole każdego roku pisał ręcznie życzenia i wysyłał je do swojej społeczności. Życzył jej Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. Po kilku latach znudzony był odręcznym pisaniem kartek i chciał je ulepszyć. W roku 1843 poprosił malarza Johna Callcott’a Hersley’a, aby namalował mu obrazek, na którym będzie szczęśliwa rodzina, siedząca przy wigilijnym stole i aby na tym obrazku był dopisany tekst: „Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku”. Po czym obrazek ten został przekazany do drukarni i  wydrukowany w ilości kilku tysięcy sztuk.
Następnie zaczęto na niego przyklejać także znaczki z motywami świątecznymi.
Tym pięknym nowym zwyczajem zainspirowały się kolejne kraje europejskie takie, jak Włochy, Niemcy. Kartki zaczęto również poprawiać, udoskonalać, ulepszać.
W 1875 r. kartki pojawiły się poza Europą. Pierwsza amerykańska kartka świąteczna zaprojektowana została w Bostonie. Tam także przy tej okazji został zorganizowany konkurs na świąteczny motyw zdobniczy.
W Polsce tradycja ta znana jest od ponad stu lat.
Nazwa „pocztówka”, którą obecnie się posługujemy, nie funkcjonowała od razu. Była ona wynikiem konkursu zorganizowanego w Warszawie w 1900 r., podczas którego jury wybierało nazwę spośród pięciu propozycji. Wśród propozycji na nazwę   znalazły się: "liścik", "listówka", "otwartka", "pisanka" oraz "pocztówka". Ta ostatnia zwyciężyła w konkursie i funkcjonuje do dziś a pomysłodawcą był Henryk Sienkiewicz. 
W obecnych czasach, gdy technika daje ogromną możliwość wysłania życzeń przez Internet lub sms, można zauważyć jednak, że tradycyjne kartki są nadal pisane i wysyłane. Są jeszcze ludzie, którzy podtrzymują tę tradycję i dbają o nią. Do tego grona zaliczają się także uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, którzy wykonali własnoręcznie kartki z życzeniami, pokazując innym tę piękną tradycję. Kartki te zostały wysłane do zagranicznych zaprzyjaźnionych szkół partnerskich z Francji, Włoch, Czech, Niemiec, Słowacji i Holandii, biorących udział w projektach Erasmus+ i eTwinning. Zwyczaj ten po raz pierwszy zagościł w naszej szkole w ubiegłym roku   i stanie się naszą małą tradycją szkolną.
Serdeczne podziękowania za ciekawe pomysły, zaangażowanie i udział w promocji dla Amelii Magier z kl. II C, Karoliny Hawryluk z kl. II B, Filipa Galana z kl. II B, Agaty Chmury z kl. III A, Wiktorii Dworugi z kl. III B.
Opracowała: Beata Skrzypa