Daniel Banaszak, zawodnik klubu "Sokół” oraz uczeń klasy II A II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie od kilku lat trenuje taekwondo. Mimo młodego wieku na swoim koncie ma już wiele sukcesów w tej dziedzinie. 3 października br. odniósł kolejne znaczące zwycięstwo sportowe zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski Seniorów. Przy tej okazji Daniel opowiedział nam o swojej wielkiej pasji.

Taekwondo moja pasja
„Zacząłem trenować taekwondo 10 lat temu w wieku 6 lat w Przedszkolu nr 1 w Krasnymstawie. Moim pierwszym trenerem była pani Katarzyna Kornicka, która zachęciła mnie do uprawiania tego sportu. Od pierwszej klasy szkoły podstawowej moim trenerem jest pan Grzegorz Brodzik, twórca krasnostawskiego taekwondo, założyciel Klubu „Sokół”, wielokrotny mistrz Polski i reprezentant kraju na arenach międzynarodowych, trener wielu utytułowanych zawodników.
Taekwondo jest młodą sztuką walki, z 1955 roku. Jej twórcą jest koreański generał Choi Hong Hi, który przebywając w japońskim więzieniu zgłębił japońskie karate. Nazwa taekwondo składa się z trzech fonetycznych elementów koreańskiej wymowy (hangul) tae – oznaczającego stopę, uderzenie stopą lub system technik wykonywanych nogą; kwon – oznaczającego pięść, uderzenie pięścią lub system technik wykonywanych pięścią; do – oznaczającego sztukę, drogę lub metodę wyrażającą osiągnięcie pewnego stanu intuicji w zachowaniu, wynikającej z doświadczenia umysłu i ciała. Taekwondo jest więc sztuką walki za pomocą nóg i rąk, jest też dyscypliną sportową angażującą całe ciało z użyciem obu rąk i obu nóg w ćwiczeniu technik samoobrony oraz walki sportowej, ukierunkowanych również na poprawę kondycji.
Trenuję taekwondo 4 razy w tygodniu, chodzę także raz w tygodniu na siłownię. Kiedy zaczynałem trenować była to dla mnie zabawa i wykorzystanie wolnego czasu, teraz jest to moja pasja. Dużą motywacją do uprawiania tego sportu są osiągane sukcesy – zdobyte medale. Sukcesów jest sporo, każdego roku coraz większe. Przez 10 lat trenowania zdobyłem w sumie 41 medali, na początku za konkurencje sprawnościowe, później za walki. W zeszłorocznym Międzynarodowym Pucharze Polski w Puławach zdobyłem brązowy medal, na Mistrzostwach Polski Juniorów w Płocku zająłem 5 miejsce. Największym moim osiągnięciem jest brązowy medal zdobyty 3 października 2020 roku na Mistrzostwach Polski Seniorów w Jarocinie.
Swoje osiągnięcia w taekwondo zawdzięczam trenerowi i rodzicom, którzy motywują mnie do ciężkiej pracy i zawsze we mnie wierzą. Zachęcam do uprawiania tego sportu, ponieważ oprócz poprawy kondycji uczy dyscypliny, kultury i szacunku do innych osób”.
Daniel Banaszak
Gratulujemy Danielowi tak wielkiego sukcesu i życzymy kolejnych zwycięstw w przyszłości!