Dnia 22 czerwca 2018 r. społeczność szkolna II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie uroczyście zakończyła rok szkolny. Na uroczystość złożyły się przemówienia okolicznościowe, gala wręczenia nagród i wyróżnień oraz część artystyczna. Wszystkie części uroczystości nawiązywały do osiągnięć szkoły i uczniów, Jubileuszu 25-lecia szkoły i wakacyjnego odpoczynku.

W uroczystości uczestniczyli honorowi goście: pan Janusz Szpak – Starosta Krasnostawski, ks. dziekan Roman Skowron, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie, pan Marek Nowosadzki – Przewodniczący Rady Powiatu Krasnostawskiego, nauczyciel II LO w Krasnymstawie, pani Elwira Tubilewicz – Przewodnicząca Rady Rodziców oraz rodzice uczniów.
Pani Anna Antyga – dyrektor szkoły, serdecznie powitała wszystkich zebranych, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów, którzy po ciężkim roku nauki rozpoczynają wakacje. We wstępie wystąpienia pani dyrektor odniosła się do etymologii słowa „wakacje” i żartobliwie przedstawiła jak może być pojmowane to słowo na różnych przedmiotach szkolnych, uwzględniając kwestie religijne „Bóg, kończąc dzieło stworzenia, w siódmym dniu odpoczął”, prawne odwołując się do art.66 Konstytucji RP i zdrowotne „winno się zapewnić odpoczynek układowi nerwowemu oraz obniżyć obciążenia innych układów i narządów w celu ich pełnej regeneracji”. Pani dyrektor wspomniała, że czas odpoczynku powinien wznowić chęci intensywnej nauki w przyszłym roku szkolnym. Meritum wystąpienia odnosiło się do osiągnięć uczniów i szkoły w minionym roku szkolnym. Dyrektor szkoły pani Anna Antyga wyróżniła uczniów osiągających sukcesy, gratulowała im i ich opiekunom, wymieniła prestiżowe działania szkoły m. in. udział szkoły w programie ERASMUS +, w projekcie AISEC, ogólnopolskim programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej i zaszczytne wyróżnienie „Szkoła Innowacji 2018”, lider innowacji w kategorii „Dyrektor Innowacji”.
Podczas uroczystości głos zabrał Starosta Krasnostawski pan Janusz Szpak, który w swoim wystąpieniu gratulował szkole sukcesów i pięknego Jubileuszu. Jednocześnie podkreślił, że II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie, to szkoła z tradycjami, która ma już swoją markę. Jest to jedna z czołowych marek w środowisku, oparta na wartościach, wysoko ceniona, wyróżniająca się i rozpoznawalna.
Kulminację uroczystości stanowiła gala wręczenia nagród i wyróżnień.

Nagrodę Starosty Krasnostawskiego otrzymały:
Maja Czajka z kl. I b i Martyna Nowosad z kl. II a

zaś świadectwa z wyróżnieniem z rąk pana starosty i pani dyrektor otrzymali:

* Maja Czajka, kl. I B (śr.5,25)
* Martyna Nowosad, kl. II A (śr.5,10)
* Karolina Gaweł, kl. II B (śr.5,00)
* Paweł Kurek, kl. I B (śr.4,81).

Uczniowie osiągający wysokie wyniki w nauce i w konkursach oraz wyróżniający się wysoką aktywnością społeczną i wysoką frekwencją otrzymali nagrody, które wręczali im wychowawcy klas wraz z panią dyrektor. Rodzice uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce zostali wyróżnieni listami gratulacyjnymi, które wręczyły: Pani wicedyrektor Aneta Karczmarek i Przewodnicząca Rady Rodziców II LO – pani Elwira Tubilewicz.

Chorąży i asysta pocztu sztandarowego, również otrzymali nagrody przyznane przez Radę Pedagogiczną za godne reprezentowanie szkoły na uroczystościach szkolnych i powiatowych. Nagrody przekazał uczniom pan Marek Nowosadzki opiekun pocztu. W uroczystą galę wpisały się także dyplomy i nagrody za osiągnięcia sportowe, za szczególne zaangażowanie w pracę MDKF „Iluzjon”, za konkurs literacki na scenariusz sztuki poświęconej patronowi, organizowany przez szkołę z racji Jubileuszu 25-lecia szkoły. Fundacja „Dr Clown” wyróżniła uczniów kl. II b, Karolinę Gaweł i Mateusza Liśkiewicza za pracę w wolontariacie w roku szkolnym 2017/2018. Uczniowie otrzymali podziękowaniai nagrody rzeczowe od Fundacji.
Część oficjalną zakończono słowami C. K. Norwida, naszego Patrona

-O! nie skończona jeszcze Dziejów praca,
Nie-prze-palony jeszcze glob, Sumieniem!

Część artystyczna z okazji zakończenia roku szkolnego nawiązywała do Jubileuszu szkoły i międzynarodowej wymiany młodzieży. Uczennice: Weronika Gumieniak i Agata Chylińska, planowały podróż po świecie, wykazując się znajomością geografii i kultury prezentowanych państw. Tę część uroczystości uświetniły piosenki wykonane w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, koreańskim, rosyjskim przez Magdalenę Janowską, Wiktorię Mazurek, Zofię Kędrę, Różę Surmę, Weronikę Gumieniak oraz układy choreograficzne w wykonaniu tegorocznej absolwentki Anny Bożko i grupy tanecznej „Norwida” – Wiktorii Mazurek, Zofii Kędry, Kingi Wójcik, Luizy Oszust, Anny Kasprzak.
Uroczystość prowadzili: Klaudia Sadlak i Jan Litkowski.
Scenariusz i opracowanie: Weronika Gumieniak, Magdalena Janowska.
Uroczystość przygotowały panie: Renata Czerniak i Elżbieta Kargul.
Tekst: E. Kargul
Zdjęcia: E. Żelazko, P. Zielińśki, K. Szydłowska