Już po raz czwarty w naszej szkole gościła wolontariuszka AIESEC we współpracy z UMCS Lublin. W poprzednich latach odwiedziły nas studentki z Indonezji, Iranu i Gruzji, w ubiegłym roku przyjechali do nas wolontariusze z Indii i Meksyku, natomiast w tym roku szkolnym mieliśmy okazję gościć Wenjia Jadee Ma z Chin, która studiuje obecnie księgowość i finanse na uniwersytecie w Kanadzie.
14

W ramach projektu PEACE (People’s Enthusiasm Acting for Cultural Education) w dniach 11 – 15 czerwca, Jadee prowadziła multimedialne warsztaty w języku angielskim, opowiadając o swoim kraju i mieście rodzinnym, kulturze, świętach, tradycjach i życiu codziennym. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej o alfabecie i piśmie chińskim, poćwiczyć pisanie swojego imienia po chińsku, poznać zasady feng shui, uczestniczyć w grach językowych, a także dowiedzieć się jak zaplanować swoją przyszłą karierę uniwersytecką. W niektórych zajęciach uczestniczyli również uczniowie z Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie wraz z nauczycielkami: Panią Dominiką Kurą oraz Panią Dorotą Szewczak. Wenjia odwiedziła również szkołę w Orłowie Drewnianym. Oprócz prowadzenia zajęć, wolontariuszka poznawała polską kulturę, zwyczaje i potrawy, zwiedzała okolicę i uczestniczyła w lekcji jazdy konnej. Wspólnie z uczennicami klas IA i IB: Aleksandrą Węcławek, Zofią Kędrą, Paulą Kasietczuk oraz Magdaleną Szarzyńską, poznawała nasze miasto.
Celem projektu było szerzenie tolerancji, przełamywanie stereotypów, zachęcanie do poznawania świata oraz promowanie współpracy międzynarodowej.
Dzięki prowadzonym przez studentkę zajęciom, uczniowie mogli używać języka angielskiego w sposób naturalny i spontaniczny. Jej pobyt będzie motywacją do poszerzenia umiejętności językowych oraz poznawania różnych kultur.