Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/norwidlks/domains/norwidkrasnystaw.pl/public_html/images/galerie/GALERIE_2017/biolodzy

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/GALERIE_2017/biolodzy

Dnia 10 listopada 2016 r. uczniowie naszej szkoły zainteresowani biologią mieli niepowtarzalną okazję poznania tajemnic biologii komórki od strony molekularnej, biochemicznej, fizjologicznej i genetycznej w specjalistycznym laboratorium Fundacji BioEdukacji i BioCentrum Edukacji Naukowej w Warszawie.

Licealiści uczestniczyli w ogólnopolskich warsztatach laboratoryjnych „Synergia – wewnętrzne życie komórek”, organizowanych przez Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i BioCEN. Celem warsztatów była analiza funkcjonowania i współdziałania wybranych organelli komórkowych z wykorzystaniem testów biochemicznych i obserwacji mikroskopowych. W trakcie 5 – godzinnych warsztatów uczniowie wykonali samodzielnie szereg eksperymentów i obserwacji z użyciem specjalistycznych odczynników i sprzętu laboratoryjnego m. in. dotyczące: zależności przeżywalności komórek od spójności błony komórkowej, wpływu używek na upośledzenie procesów utleniania komórkowego, plastyczności błony komórkowej podczas plazmolizy, związku między żywotnością komórek a intensywnością oddychania mitochondrialnego, wizualizacji swoich własnych chromosomów metafazowych. Dzięki warsztatom uczniowie mogli dostrzec efekt współdziałania poszczególnych struktur komórki w minimalizacji negatywnego wpływu środowiska na organizm oraz zrozumieć, że wszystkie te procesy mają wpływ na nasze zdrowie w życiu codziennym. Warsztaty przybliżyły licealistom tajniki pracy naukowej w laboratorium biologicznym. Oprócz naukowych działań laboratoryjnych młodzież zwiedziła wystawy Muzeum Przemysłu i Techniki NOT oraz obejrzała fragment filmu w starym kinie muzealnym. Wyjazd zorganizowała nauczycielka biologii Elżbieta Kargul.
Tekst i zdjęcia: Elżbieta Kargul
{gallery}GALERIE_2017/biolodzy{/gallery}