II LO włączyło się w obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji 2016 oraz Tygodnia Mediacji 2016. W związku z tym 19.10.2016r. do szkoły zostali zaproszeni pan Piotr Grygiel, który jest mediatorem Sądu Rejonowego i pan Józef Piątkowski – mediator  Sądu Okręgowego.
mediacje5

Koncepcja tegorocznych obchodów opiera się przede wszystkim na propagowaniu inicjatyw oddolnych – włączeniu środowisk lokalnych do działań prowadzonych przez koordynatorów ds. mediacji w sądach powszechnych, a także prezesów sądów i sędziów oraz na współpracy pomiędzy ośrodkami mediacyjnymi, praktykami wymiaru sprawiedliwości i Ministerstwem Sprawiedliwości.

Warsztaty dla uczniów: „Polubowne metody rozwiązywania sporów” odbywały się w klasach I A i I B.
Lekcja zaczęła się od przedstawienia zawodu mediatora oraz porównania negocjacji z mediacją. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami określonymi dla danej rozprawy sądowej. Pan Piotr Grygiel przedstawił młodzieży przykłady spraw, z którymi spotkał się w swojej pracy. W trakcie rozmowy zaprezentował także ulotki z różnymi sposobami pogodzenia stron. Pan Grygiel wykonał razem z uczniami ćwiczenie praktyczne przedstawiające próbę załagodzenia sporu między zwaśnionymi małżonkami.
Natomiast na lekcjach wiedzy o społeczeństwie w klasach III c, II a i II c, odbyło się spotkanie z mediatorem Sądu Okręgowego w Zamościu: panem Józefem Piątkowskim. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca mediatora i dlaczego mediacja jest potrzebna. Mieli również okazję rozwiązać test psychologiczny, dzięki, któremu dowiedzieli  się w jakim stopniu są konfliktowi. Najważniejsza jednak była informacja, że każdy z nas może stać się mediatorem i służyć mediacją podczas np. zwykłej sprzeczki w szkole. Spotkanie z zawodowym mediatorem było ciekawym i przydatnym doświadczeniem.