Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/norwidlks/domains/norwidkrasnystaw.pl/public_html/images/galerie/GALERIE_2015/wymiana

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/GALERIE_2015/wymiana

W dniach 08.11.2014 r. – 15.11.2014 r. młodzież z II LO pod opieką pani  Beaty Ortyl, nauczycielki języka niemieckiego, wzięła udział w polsko- ukraińskim projekcie PNWM Motycz Leśny „Z kamerą przez świat”.

Projekt realizowano w budynku fundacji „Szczęśliwe Dzieciństwo” w Motyczu Leśnym oraz w Zamościu i w Krasnymstawie. Cele naszych projektów międzynarodowych są  zawsze te same: integracja młodzieży, poznanie kultury i obyczajów państw - uczestników, łamanie stereotypów, szlifowanie języków obcych. Ponieważ grupa niemiecka nie mogła tym razem  uczestniczyć w spotkaniu, językami komunikacji były: angielski, rosyjski i ukraiński. Nie zapomnieliśmy jednak o naszych kolegach z Monachium i w dwudziestą piątą rocznicę upadku muru berlińskiego odbył się wieczór niemiecki, upamiętniający to ważne, również dla Polski i Ukrainy, wydarzenie. Nie mniej ciekawe były wieczory: polski i ukraiński. Chociaż nasz bigos nie za bardzo przypadł do gustu koleżankom z Ukrainy, to  obyczaje, wiedza o kraju , wspólne śpiewanie oraz łamanie języka dało, wyobrażenie o nas. Również  strona ukraińska zaprezentowała nam swój kraj,  szkołę, zwyczaje i tradycje. Liczne warsztaty, Larp, zajęcia językowe, ruchowe, spotkanie z p. Beatą Bojarczuk z UP w Lublinie, gra miejska w Zamościu, po którym oprowadził nas nauczyciel II LO, dr Piotr Zieliński, zwiedzanie Krasnegostawu, LO im. C. K. Norwida , wspólnie rozegrany mecz towarzyski, wizyta w Muzeum i wywiady z mieszkańcami miasta, udokumentowane na filmie kręconym przez uczestników projektu, są zwierciadłem działań młodzieży, jej zaangażowania podczas spotkania. Rodzice i kilkoro uczniów z naszej szkoły gościli w swoich domach koleżanki z ukraińskiej miejscowości Sumy. Pięknym gestem było zaangażowanie Patrycji Krzysztofiak i  Gabrieli Kostrzanowskiej w zebranie funduszy wśród młodzieży naszej szkoły  i przygotowanie prowiantu na długą, bo aż dwudziestosześciogodzinną podróż powrotną naszych gości.  Tydzień minął szybko. Pozostały wspomnienia i motywacja do pracy. Uczniowie już pytają mnie o następne projekty. Dziękujemy Dyrekcji i nauczycielom II LO, którzy wspierali nas w naszych działaniach:p.Annie Cichosz, p.Annie Antydze, p. Piotrowi Zielińskiemu, p. Joannie Szufnarze, p. Ewie Magdziarz, p. Anecie Karczmarek, p. Robertowi Bobrykowi, p. Markowi Nowosadzkiemu, rodzicom przyjmujących gości: p. Domańskim, p. Milanowskim, p. Hubom, p. Wnukom, p. Kogutom a przede wszystkim Fundacjom „Szczęśliwe Dzieciństwo” i Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży, bez których wsparcia finansowego projekt nie mógłby się odbyć.

ENGLISH TRANSLATION

Between 8 and 15 November 2014, a group of students from II LO together with Beata Ortyl, their German teacher, took part in the PNWM  Polish-Ukrainian Project ‘With a Camcorder Around the World’. The project was carried out in the building of the ‘Happy Childhood’ foundation in Motycz Leśny as well as in Zamosc and Krasnystaw. Our international projects are invariably aimed at tightening integration between young people, discovering the cultural heritage and customs of the participating countries, breaking stereotypes as well as brushing up on foreign languages. Due to the fact that  this time the German group could not take part in the meeting, the communication languages were English, Russian and Ukrainian. Nonetheless, we did not forget about our Munich friends and on the 25th anniversary of the Fall of the Berlin Wall a German evening was held in order to commemorate this event, important also to us. The other two evenings – Polish and Ukrainian – were equally interesting. Although the Ukrainian friends did not like our bigos very much, the customs, knowledge of the country, collective singing and speaking a simple language gave them a basic conception of us. The Ukrainian side also presented their country, school, customs and traditions to us.  Numerous workshops, LARPs, language and sports classes, a meeting with Ms Beata Bojarczuk of the Employment Center in Lublin, a location-based game in Zamosc arrranged by Dr Piotr Zielinski of II LO, sightseeing in Krasnystaw and II LO, a friendly match, a visit to the Museum and interviews with Krasnystaw people mirror the activity and commitment of our students. Parents and some of the students willingly accommodated  our friends from the Ukrainian town of Suma. What cannot go unnoticed is Patrycja Krysztofiak and Gabriela Kostrzanowska commitment to the collection of funds and provision of food for our friends’  26-hour journey back home. The week has passed quickly. What stays with us are good memories and motivation for further work. Students are already asking me about next projects. We want to thank the Head of our school and the teachers who supported our work: Ms Anna Cichosz, Ms Anna Antyga,  Mr. Piotr Zielinski, Ms Joanna Szufnara, Ms Ewa Magdziarz, Ms Aneta Karczmarek, Mr. Robert Bobryk, Mr. Marek Nowosadzki - their dedication and involvement is inestimable. Sincere thanks to the ‘Happy Childhood’ foundation and PNWM, without whose financial support the project would never have got off the ground.

{gallery}GALERIE_2015/wymiana{/gallery}
{youtube}QW2pHKFAyik{/youtube}