×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/norwidlks/domains/norwidkrasnystaw.pl/public_html/images/galerie/GALERIE_2013/globalizacja1
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/GALERIE_2013/globalizacja1

W dniach od 14.11.2012 r. do 28.11.2012 r. w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej odbyło się szereg warsztatów, pogadanek i spotkań, które pozwoliły młodzieży II LO poznać zagadnienia związane z edukacją globalną znajdującą się w nowej podstawie programowej dla klas ponadgimnazjalnych od roku szkolnego 2012/13.

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej przeprowadzono następujące działania:

1. Warsztaty na temat: „Globalne ocieplenie” prowadzone przez  nauczyciela. W warsztatach uczestniczyły kl. IID, IIID.

2. „Inny nie znaczy obcy” – warsztaty prowadzone przez przedstawicieli Centrum Wolontariatu w Lublinie. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczą kultury uchodźców, elementów ubioru czeczeńskiego, symboli narodowych. Przedstawiono również możliwość pomocy Czeczeńcom. Uczniowie obejrzeli teledysk ,, W drodze” o współpracy lubelskiego wokalisty  z Czeczenką oraz film o pracy wolontariuszy w Ośrodku dla Uchodźców w Lublinie.

W spotkaniu uczestniczyły  kl. IA ,  IIB, IIC.

3. Warsztaty na temat: „Tolerancja i dialog międzykulturowy” –spotkanie z Czeczenami mieszkającymi w Polsce. Poruszano zagadnienia   życia codziennego, zachowania kultury i tożsamości narodowej oraz tolerancji.

W spotkaniu uczestniczyły kl. IB, IIC.

4. Warsztaty na temat „Tybet w Tybecie i na całym świecie” prowadzone przez przedstawiciela Krasnostawskiego Ruchu Ekologicznego ViRIDIS.  Zajęcia dotyczyły kampanii Krasnostawskiego Ruchu Ekologicznego „Miejsce na Tybet” oraz projektu Fundacji Inna Przestrzeń „Trzeci biegun i jego mieszkańcy”. Uczniowie mogli zapoznać się z problemami z jakimi borykają się Tybetańczycy.

W spotkaniu uczestniczyła kl. IIC.

5. Warsztaty na temat „Aktywności pozaszkolnej czyli myśl globalnie - działaj lokalnie” prowadzone przez przedstawiciela KRE VIRIDIS. Tematem warsztatów były rozmowy z młodzieżą o pomysłach na ożywienie kultury w Krasnymstawie i okolicach, a także o możliwościach samorozwoju. Młodzież została wprowadzona w  podstawowe zagadnienia dotyczące edukacji pozaformalnej i korzyści płynących  z edukacji pozaszkolnej. W spotkaniu uczestniczyła kl. IIIA.

6. Spotkanie z wolontariuszką przebywającą w Boliwii, na którym gościliśmy wolontariuszy z innych szkół :  I LO w Krasnymstawie, Gimnazjum Nr 1 w Krasnymstawie, Gimnazjum z Siennicy Nadolnej. Temat spotkania dotyczył życia codziennego mieszkańców, kultury i  zabytków Boliwii. Uczniowie mogli także podziwiać  stroje, instrumenty muzyczne, a także „trzymać Andy w rękach”. 

W spotkaniu uczestniczyła kl. IIC, IID oraz wolontariusze z II LO.

7. Realizacja projektu polsko-niemieckiej wymiany młodzieży pod hasłem „Razem w przyszłość – Młodzieżowa Giełda Inicjatyw Społecznych”.  W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej gościliśmy w szkole grupę młodzieży z Monachium, która razem z młodzieżą polską uczestniczyła w projekcie organizowanym przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo. Program obejmował giełdę inicjatyw społecznych i młodzieżowych, debatę oxfordzką, niemiecki wieczór kulturowy, grę terenową „Kings of 40”, warsztaty fotograficzne oraz wycieczkę krajoznawczą do Kazimierza.  W ramach projektu odbyło się spotkanie ze Starostą krasnostawskim panem Januszem Szpakiem, który udzielał odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące funkcjonowania powiatu.

W najbliższym czasie, w ramach edukacji globalnej odbędą się  następujące spotkania:

1. Warsztaty „Młodzież w działaniu Erasmus, Leonardo” oraz

„Studia w Unii Europejskiej”- warsztaty poprowadzi  przedstawiciel Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej Fundacja Nowy Staw w Lublinie. Przeznaczone będą dla klas III oraz SU.

2. Warsztaty teatralne prowadzone przez studentów UMCS .

Wyżej wymienione  działania pozwoliły uczniom nabyć wiedzę, zaangażować się w działania społeczne i obywatelskie, a przede wszystkim kształtować wrażliwość społeczną i empatię.
{gallery}GALERIE_2013/globalizacja1{/gallery}