,,Wysoki Sądzie, to jest profesor Rafał Wilczur.” Kultową scenę, w której padły te słowa w filmie z 1981 r., obejrzeliśmy  w nowej adaptacji „Znachora” 21 września 2023 r. w krasnostawskim kinie ,,Morskie Oko”. W komunikacie prasowym można było przeczytać: „Znachor rusza w Polskę! W 6 dni Netflix odwiedzi 6 polskich miast, prezentując najnowszą, trzecią już adaptację Znachora w reżyserii Michała Gazdy.”
W tym niepowtarzalnym wydarzeniu, świetnie przygotowanym przez wytwórnię Netflix, uczestniczyli: dyrektor II LO w Krasnymstawie p. Anna Antyga, opiekun MDKF „Iluzjon” p. Ewa Magdziarz oraz nasi uczniowie: Natalia Drygasiewicz, Amelia Michnik z kl. III A i Paweł Kapuśniak z II A. Dzięki zaproszeniu przez organizatorów mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzenia filmu „Znachor” na dużym ekranie oraz spotkania z aktorami: Arturem Barcisiem, Marią Kowalską i Anną Szymańczyk. Dzięki rozmowie z twórcami, widzowie mogli poznać kulisy powstawania filmu i związane z tym ciekawostki. Organizatorzy zadbali także o to, aby widzowie mogli wyrazić swoje opinie na temat obejrzanego filmu. Przygotowali również wiele atrakcji i niespodzianek.

Chociaż krytyka najnowszej wersji pojawiała się już od pierwszych zapowiedzi, gdyż wiele osób ma jeszcze w sercu emocje związane ze ,,Znachorem” z 1981 roku, widzowie wychodzili z kina ze wzruszeniem, a nawet łzami. Publiczność długimi owacjami na stojąco nagrodziła zarówno film, debiutującego reżysera Michała Gazdę, jak i obsadę aktorską.Dla mnie ten film był dopełnieniem poprzedniej wersji - powiedziała jedna z uczennic, wychodząc z kina. Te słowa mogą stać się zachętą do obejrzenia najnowszej produkcji popularnej platformy VOD. Ekipa z ,,Norwida” znalazła się wśród pierwszych w Polsce, którzy mogli przekonać się o walorach produkcji walczącej o miano hitu kinowego.
Paweł Kapuśniak, kl. II A