Dzięki współpracy „Norwida” z Dagmarą Molgą – dyrektor Letniej Akademii Filmowej – laureaci XXI Powiatowego Konkursu Filmowego, organizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i KDK, po raz kolejny mieli możliwość uczestnictwa w tym wyjątkowym festiwalu.
24. Letnia Akademia Filmowa, współorganizowana przez Fundację Turbina, trwała od 7 do 15 sierpnia 2023 r. W czasie otwarcia festiwalu zebranych przywitali dyrektor LAF Dagmara Molga, szefowa promocji Alicja Myśliwiec i burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman. Bogate zestawienie cykli filmowych i imprez towarzyszących zaprezentował programer LAF Bartek Pulcyn. Na LAF można było zapoznać się np. z kinematografią polską, amerykańską, angielską, szwedzką, francuską, włoską czy irańską. W programie LAF-u znalazło się wiele ciekawych cykli tematycznych, m. in.: „Łukasz Maciejewski zaprasza”, „Zrozumieć Iran”, „Archeologia kina”, „Widzialne kobiety filmu”, „Krótkie metraże szkół filmowych”, „Panorama” czy „Dokument na LAF”. Organizatorzy zaprosili lafowiczów na film otwarcia - przedpremierowy pokaz komedii „Teściowie 2” w reż. Kaliny Alabrudzińkiej. Ciekawym zakończeniem festiwalu był film „Miało cię nie być” , którego reżyserem jest Jakub Michalczuk. W cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza” można było obejrzeć „najgorętsze polskie tytuły”, m.in. „Roving Women” Michała Chmielewskiego, „Strzępy” Beat y Dzianowicz, „Jezioro Słone” Katarzyny Rosłaniec czy „Liczbę doskonałą” Krzysztofa Zanussiego. W cyklu „Zrozumieć Iran” znalazły się filmy ukazujące obraz autorytarnego kraju: „Niedźwiedzie nie istnieją”, „Oponent”, Leila’s Brothers” czy „Między lustrami”.


Dziennikarz Artur Zaborski w festiwalowym katalogu zachęcał do obejrzenia filmów twórców, „którzy nie boją się dotykać palących problemów społecznych. I niejednokrotnie płacą za to wysoką cenę”. Różnorodne gatunkowo filmy z wielu kinematografii można było obejrzeć w cyklu „Panorama”, m. in.: „La Chimera”, „Monster”, „Klub Jimmy’ego” czy „Masz ci los”. W programie Akademii w ramach retrospektywy znalazły się filmy (m. in. „Rzymianka”, „Kiedy nadejdzie wrzesień”, „Trapez”) upamiętniające jedną z największych gwiazd kina włoskiego i światowego. Filmoznawczyni Diana Dąbrowska w katalogu LAF napisała: „postać i kariera Giny Lollobrigidy (1927-2023) to fascynujące zjawisko. (…) Radziła sobie świetnie z innymi Muzami, odnosząc sukcesy jako fotografka czy rzeźbiarka”. Dziennikarz filmowy Bartek Pulcyn zachęcał w katalogu do obejrzenia retrospektywy filmów „Bandlands”, „Niebiańskie dni” czy „Ukryte życie” Terenca Malika – wizjonera i wielkiego mistrza kina. Na uwagę zasłużyła także retrospektywa Jerzego Skolimowskiego – wybitnego reżysera, laureata wielu prestiżowych nagród. W festiwalowym przeglądzie znalazły się, m. in. następujące filmy tego reżysera: „Rysopis”, „Walkower” czy „Bariera”. 9 sierpnia po pokazie filmu „Liczba doskonała” goście LAF mieli wyjątkową okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim z wybitnym reżyserem Krzysztofem Zanussim, który przyjechał na Akademię kolejny raz. LAF to nie tylko pokazy filmowe, ale także prelekcje i dyskusje prowadzone przez znanych filmoznawców, m. in. przez Alicję Myśliwiec – dziennikarkę radiową i telewizyjną czy Łukasza Maciejewskiego - dziennikarza i krytyka filmowego. W czasie Akademii odbył się także Ogólnopolski Konkurs Prelegentów Filmowych organizowany przez Grzegorza Pieńkowskiego – przewodniczącego Polskiej Federacji  DKF. Filmom towarzyszyły specjalne wprowadzenia – prelekcje wygłaszane przez  uczestników – miłośników X Muzy, gdyż konkurs ma na celu, m. in. upowszechnianie sztuki prelekcji jako metody popularyzacji wiedzy ofilmie. Ciekawe punkty programu Akademii to również koncerty i imprezy towarzyszące: warsztaty dla dzieci wprowadzające w świat filmu – od pomysłu do realizacji krótkiego metrażu czy warsztaty z animacji poklatkowej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także spotkania autorskie z polskimi twórcami filmowymi, np. z aktorką Dorotą Pomykałą i reżyserką Anną Jadowską, odtwórczynią głównej roli w filmie „Jezioro Słone” Katarzyną Butowtt i reżyserką Katarzyną Rosłaniec, aktorką Agnieszką Radzikowską, aktorem Michałem Żurawskim i reżyserką Beatą Dzianowicz czy kostiumografką Dorotą Roqueplo.
W LAF po raz dwudziesty drugi uczestniczyła Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”. Wśród lafowiczów znalazło się także 2 laureatów XXI Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną”. Otrzymali oni od dyrektor Dagmary Molgi akredytacje na festiwal jako nagrody w konkursie organizowanym przez MDKF. Na LAF przyjeżdżają także absolwenci II LO – laureaci poprzednich edycji konkursu. Wiele osób po raz kolejny odwiedza w sierpniu Zwierzyniec, ponieważ Letnia Akademia Filmowa prezentuje bogactwo kina polskiego i światowego oraz uniwersalne problemy, które zachęcają do dyskusji i refleksji. Na zakończenie festiwalu Dagmara Molga zaprosiła już na 25. Letnią Akademię Filmową, która odbędzie się w Zwierzyńcu od 8 do 15 sierpnia 2024 r.
Więcej informacji na temat Letniej Akademii Filmowej zawiera katalog i strona: https://www.laffest.pl/
Relacje ze spotkania z reżyserem Krzysztofem Zanussim można przeczytać wgazetce „Zwierzyniec Filmowy”, nr 4.       
Czytaj online: https://www.laffest.pl/gazetka-1                       
Tekst i zdjęcia: Ewa Magdziarz - opiekun  MDKF „Iluzjon”