Warsztaty operatorskie dla uczniów z II LO i PSP nr 4, zainteresowanych pracą z kamerą, poprowadził 10 lutego nasz absolwent Andrzej Szałaj. Natomiast 17 lutego br., uczniowie klas I B, II  A i III C oraz uczennica z PSP nr 4 w Krasnymstawie wzięli udział w warsztatach operatorskich, które zostały poprowadzone przez Filipa Rybczyńskiego z pomocą Andrzeja Szałaja - absolwentów naszego liceum.

Zajęcia potrwały 2,5 godziny i rozpoczęły się prezentacją związaną z problematyką filmową. Poruszone w niej zostały tematy takie jak: zawody związane z filmem (w tym te, o których często zapominamy), formy filmowe (film animowany, dokumentalny i fabularny), zasady kręcenia filmów (m. in. zasada 180°). Rozmawialiśmy również o perspektywie, od której zależy, jak dobrze będzie nam się oglądało dany materiał. Ogniskowa, tj. odległość między ogniskiem układu optycznego a jego punktem głównym, ma olbrzymi wpływ na film - zastosowanie zbyt szerokiego obiektywu (< 50 mm) znacznie zniekształca obraz. Ostatnią poruszoną w prezentacji kwestią były formaty filmowe, które wbrew pozorom odgrywają znaczącą rolę w filmie. Europejskim rozmiarem obrazu filmowego jest format 1,66:1. Następną częścią warsztatów była dyskusja na temat krótkiej scenki, którą mieliśmy w planach odegrać. Wybraliśmy dwóch aktorów, reżysera oraz operatora kamery. Publiczność stanowiła klasa II A (opiekun pani Ewa Magdziarz). Po przeprowadzeniu dyskusji na temat ról i naniesieniu paru zmian w scenariuszu, byliśmy gotowi odegrać scenkę. Pomysł na nią był banalny - uczeń chowa swoje rzeczy do szafki, w pewnym momencie zaczepia go uczennica, z którą jest w konflikcie - odchodzi a ta agresywnie łapie go za rękę. Mimo prostej scenki, dopracowanie jej kosztowało nas sporo czasu. Finalny efekt był jak najbardziej satysfakcjonujący. Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz będziemy mieli okazję uczestniczyć w tego typu warsztatach i uda nam się nagrać wiele filmików.
Tekst: Kamil Cegłowski II A
Zdjęcia: Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”