Warsztaty operatorskie odbyły się 25 listopada 2022 r. w ramach zajęć Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Iluzjon”, działającego przy II LO w Krasnymstawie i KDK. Prowadzili je absolwenci „Norwida” – Andrzej Szałaj studiujący informatykę na UMCS oraz Marcin Rudzki – student inżynierii multimediów na Politechnice Lubelskiej. Uczniowie z II LO z kl. I A - Paweł Kapuśniak, z I B – Małgorzata Jóźwiak, Monika Król, Patrycja Krzeszowiec, Michał Bojarczuk i Miłosz Józefowski, z II A – Natalia Drygasiewicz, Maria Korkosz, Julia Sarzyńska i Kamil Cegłowski, uczestniczący w zajęciach, poznali podstawowe pojęcia z zakresu języka filmu i funkcje kamery.

Na terenie szkoły wykonali ćwiczenia ze statywem i kamerą. Dowiedzieli się, że dla obrazu filmowego ważne są takie elementy jak światło czy dźwięk. Uczniowie przekonali się, że do realizacji filmu potrzebny jest zespół, w którym każdy ma przydzielone określone zadanie. Na warsztatach uczestnicy zrealizowali krótkie nagrania, które zostały pokazane w Pracowni Filmoteki Szkolnej. Ćwiczenia wykonane w trakcie warsztatów przekonały uczestników, że mogą samodzielnie zrealizować ciekawe projekty filmowe. Listopadowe zajęcia filmowe z absolwentami to pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym. Studenci planują prowadzić  warsztaty cyklicznie do końca roku szkolnego. Warto podkreślić, że absolwenci „Norwida”, którzy należeli do MDKF-u i brali udział w letnim projekcie „Kręćmy film!”, prowadzili warsztaty również w ubiegłych latach.
Zdjęcia i tekst:
Ewa Magdziarzopiekun MDKF „Iluzjon”