W czasie wakacji w naszej szkole odbyły się projekty międzynarodowe w ramach programu Erasmus+: L’ Esprit en valeurs i Europe pour les Citoyens: Transmission, które skupiły młodzież i wolontariuszy z Francji, Rumunii, Portugalii i Polski. Koordynatorami projektu były stowarzyszenia: „Europe en Berry Touraine” i „EUROPA i MY”.
II Liceum Ogólnokształcące reprezentowali: Adam Mąka, Iga Malarz, Patrycja Kozina, Martyna Milewska, Weronika Policha, Wiktoria Stasieczek, Justyna Bida, Szymon Karpiński, Dominika Jakubowska, Patrycja Steć. W projekcie udział wzięły także osoby spoza szkoły: Maciej Słotwiński, Wiktoria Zwarzyńska vel Franczak, Filip Lewandowski i Przemysław Skrzypa. Opiekunem polskiej grupy była pani Beata Skrzypa – nauczycielka języka francuskiego.
Projekty poruszały zagadnienia takie, jak: demokracja, wolność, równość, prawa człowieka, Fake news i różne formy dezinformacji społecznej.
Dzięki udziałowi w projektach młodzież i wszyscy uczestnicy niezależnie od wieku, mogli doskonalić i rozwijać swoje kompetencje językowe i przełamać barierę w posługiwaniu się językiem obcym na co dzień.
Przez osiem dni trwania projektów odbywały się warsztaty i zajęcia, dyskusje, gry i zabawy. Młodzież miała również okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielem Punktu Informacyjnego Erasmus+ działającego przy Zamojskim Towarzystwie Oświatowym – panią Bogusławą Denys, z dziennikarzem prasy lokalnej – panem Grzegorzem Drozdalskim. Podczas konferencji – debaty uczestnicy mogli porozmawiać z przedstawicielem Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka  w Warszawie – panem Filipem Szareckim, z Radną Miasta Krasnystaw panią Agnieszką Pocińską-Bartnik oraz przedstawicielem Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie – panią Ewą Gajewską, a po niej zasmakować typowych dań i produktów przygotowanych przez każdy kraj uczestniczący w projekcie.
Był też czas na zwiedzanie naszego miasta, na wycieczkę do Zamościa i nad zalew Maczuły w Horodysku.
Na zakończenie i podsumowanie projektów, obejrzeliśmy film „Żona strażnika z zoo” (tytuł polski: Azyl),  odbyliśmy wycieczkę do Muzeum w Auschwitz i do Krakowa.
Czy warto było uczestniczyć? Tak! Zawiązały się nowe znajomości, przyjaźnie. Przeżyliśmy piękne chwile.