23 października 2019 roku uczniowie klasy 2 A wraz z nauczycielką historii panią Katarzyną Dubaj- Serwatką, w ramach akcji #szkołapamięta, udali się do parku miejskiego w Krasnymstawie.

Na miejscu młodzież poznała historię pomnika poświeconego żołnierzom, partyzantom oraz więźniom z czasów II wojny światowej, który znajduje się w północnej części parku. Następnie uczniowie zatrzymali się przy tablicy pamiątkowej umieszczonej na ścianie jednej z kamienic przy rynku, na której znajdują się nazwiska osób związanych z Krasnymstawem, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. Wracając do szkoły uczniowie zatrzymali się przy pomniku krasnostawskiego poety Stanisława Bojarczuka, autora sonetów, a także przy tablicach pamiątkowych przy kościele pw. świętego Franciszka Ksawerego, które zostały poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej z 1940 roku oraz ofiarom reżimu komunistycznego w powiecie krasnostawskim.
Koniec października wprowadza w nas zadumę i refleksję nad zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Dlatego, 25 października 2019 r. młodzież z klasy 2 A udała się również na krasnostawski cmentarz parafialny, aby odwiedzić mogiły poległych za naszą ojczyznę. Uczniowie zapalili znicze i chwilą ciszy uczcili pamięć żołnierzy Wojska Polskiego poległych na Ziemi Krasnostawskiej podczas działań wojennych w roku 1920 i 1939.
Katarzyna Dubaj-Serwatka