21 października 2019 r. odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie w Pracowni Filmoteki Szkolnej druga część warsztatów dziennikarskich realizowanych przez Instytut Dziedzictwa Narodowego w ramach ogólnopolskiego programu „Zabytkomania”. Gości - panią Katarzynę Szczukę-Niezabitowską i pana Marcina Kawkę – powitały pani Anna Antyga – dyrektor II LO i pani Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”.

Prowadzący na początku zajęć rozmawiali z młodzieżą na temat zawodu dziennikarza oraz zainteresowań i pasji. Przekazali uczniom z kl. I A, I B, I BG i III B, należącym do MDKF „Iluzjon”, podstawowe informacje dotyczące dziennikarstwa w celu przygotowania ich do realizacji reportażu filmowego. Następnie przedstawiono informacje dotyczące bohatera reportażu – doktora nauk medycznych Leszka Janeczka, który jest także znawcą i miłośnikiem historii Krasnegostawu i jego okolic. Wspólnie opracowano również scenariusz, według którego został zrealizowany autorski materiał filmowy. Uczestnicy zastanawiali się, w jaki sposób rozpocząć pracę, jak zaskoczyć i zaciekawić widza, o co pytać bohatera reportażu. Ustalono, że pytania będą dotyczyły emocji związanych z wykonywanym zawodem oraz pasji wiążącej się z poznawaniem historii Krasnegostawu. Prowadzący udzielili także rad dotyczących obsługi sprzętu filmowego oraz przedstawili zasady zachowania się na planie filmowym. Początek reportażu był nagrywany na oddziale położniczo - ginekologicznym krasnostawskiego szpitala, w którym dr Leszek Janeczek pełni funkcję ordynatora. Następnie rozpoczęła się fascynująca wędrówka po Krasnymstawie szlakiem najciekawszych zabytków. Dr Janeczek zaimponował uczestnikom warsztatów rozległą wiedzą na temat historii naszego miasta i jego okolic. Wcielił się w rolę przewodnika, który z pasją opowiadał, m. in. o krasnostawskim zamku, kościele pw. św. Franciszka Ksawerego i dawnym kolegium jezuickim, tablicach pamiątkowych, krasnostawskich kamieniczkach czy nieistniejącym moście na rzece Wieprz. Bohater wywiadu prezentował również w trakcie nagrań piękny album „Krasnystaw wczoraj – Krasnystaw dziś” udostępniony przez pana Artura Borzęckiego - dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie. Realizatorzy reportażu wysłuchali fascynującej opowieści o zabytkach, historii naszego miasta, ale także historii o jego dawnych mieszkańcach. Wywiad z doktorem Leszkiem Janeczkiem zakończono w refektarzu Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Atrakcją warsztatów były także nagrania panoramy miasta wykonane za pomocą drona.
Realizacja reportażu z profesjonalną ekipą oraz ze znawcą przeszłości Krasnegostawu to doskonała lekcja regionalizmu połączona z praktyką, to także fascynująca wędrówka przez wieki lokalnej historii utrwalona w obrazie filmowym.
Tekst i zdjęcia: Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”