8 października 2019 r. w Pracowni Filmoteki Szkolnej w II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie odbyło się spotkanie z wolontariuszkami Krasnostawskiej Grupy VIVA! panią Agnieszką Wolanin i Ritą Kulczyńską – uczennicą naszej szkoły. Spotkanie, którego tematem była bezdomność zwierząt, zostało zorganizowane na zajęciach z wychowawcą kl. II A z inicjatywy pani Ewy Magdziarz. Uczniowie z II A zajęli się zbiórką karmy dla bezdomnych psów i kotów.

Społeczność „Norwida” nie zawiodła! Ilość zebranej karmy mile zaskoczyła nie tylko organizatorów, ale także wolontariuszki. W czasie spotkania, w którym uczestniczyły również uczennice z kl. III A, zostały poruszone bardzo ważne zagadnienia związane z sytuacją bezdomnych zwierząt oraz tych, które przebywają pod opieką człowieka. Rozmowa dotyczyła potrzeby sterylizacji i kastracji, chorób, właściwej opieki, adopcji i roli domów tymczasowych. Pani Agnieszka Wolanin i Rita Kulczyńska opowiadały o pracy w ramach wolontariatu. Radziły, w jaki sposób postępować z bezdomnym psem czy kotem. Opowiadały także o przypadkach zwierząt, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji i wymagały kosztownej pomocy weterynaryjnej. Młodzież także dzieliła się historiami o swoich pupilach, często bardzo skrzywdzonych przez nieodpowiedzialnych ludzi. Wolontariuszki przekazały informacje o warunkach adopcji bezdomnych zwierząt oraz możliwości wpłat na konto Krasnostawskiej Grupy VIVA! W imieniu swoich licznych podopiecznych gorąco podziękowały za zebraną karmę.

Klasa II A także serdecznie dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc bezdomnym  zwierzętom!

Uczniowie z kl. II B już deklarują, że zorganizują „Mikołajki dla krasnostawskich bezdomniaków”. Na pewno cała społeczność „Norwida” zaangażuje się w tę szlachetną akcję!

Zdjęcia: Ewa Magdziarz, Ewa Żelazko

Tekst: Ewa Magdziarz