W dniu 30 września 2019 r. uczniowie klas I a, I b, I c, I ag, I bg oraz II b brali udział w Hieronimkach 2019, czyli święcie tłumaczy organizowanym w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Uczestnicy wyjazdu wysłuchali dwóch niezwykle interesujących wykładów związanych z pracą tłumacza. Pierwszy wykład wygłoszony przez dr Pawła Aleksandrowicza szczególnie zainteresował wielbicieli gier komputerowych. Słuchacze dowiedzieli się co to jest lokalizacja gry, jak wygląda praca nad tłumaczeniem gier komputerowych oraz przyjrzeli się przykładom tłumaczeń popularnych gier.
Drugi wykład wygłoszony przez zawodowego tłumacza oraz pracownika naukowego UMCS mgr Konrada Szulgę przybliżył słuchaczom zagadnienia związane z technologią informatyczną w pracy tłumacza. Dowiedzieli się, czym zajmuje się tłumacz przysięgły, na czym polega tłumaczenie ustne, pisemne, konsekutywne i symultaniczne, jak posługiwać się technologią CAT (Computer Aided Translation) oraz jak działa MemoQ. Uczniowie mieli też okazję tłumaczyć różne rodzaje tekstów, obejrzeć filmy z tłumaczeniami oraz ćwiczyć wymowę w języku angielskim. Wykłady odbyły się w auli Wydziału Humanistycznego UMCS na kierunku lingwistyka stosowana.
Wyjazd zorganizowała nauczycielka języka angielskiego pani Ewa Łubińska.