W Jubileuszowym Roku 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie II LO rozpoczęli cykl czytania utworów z kanonu literatury polskiej. 11 dnia każdego miesiąca młodzież spotyka się podczas lektury wybranych fragmentów utworów literackich. Akcja ta promuje wartość i prestiż czytania książek- należy do projektu „Narodowe Czytanie”.

Na początek uczniowie klasy III b 11 stycznia poświęcili czas na lekturę tekstów poetyckich noblisty – Czesława Miłosza . Wiersze „Campo di Fiori” i „Przedmieście” nawiązywały do realiów II wojny światowej. Natomiast „Który skrzywdziłeś” lub „Zaklęcie” dotyczyły refleksji filozoficznej na tematy etyczne i społeczne. Prezentacja multimedialna przygotowana przez maturzystów zapoznała uczniów z biografią i charakterystyką twórczości wybitnego poety.

Z kolei 12 lutego upamiętniono wyjątkową osobowość Laureatki Nagrody Nobla – Wisławy Szymborskiej. Uczniowie klasy II b przypomnieli najbardziej znane wiersze „ Kot w pustym mieszkaniu”, „ Cebula”, „Nienawiść” czy „Nic dwa razy”. Młodzież obejrzała także film dokumentalny „Koniec i początek. Spotkanie z Wisławą Szymborską”.

Trzecie spotkanie - 12 marca dotyczyło prezentacji indywidualności twórczej autora „Ferdydurke”, czyli Witolda Gombrowicza. Dlaczego formy i gęba towarzyszą nieustannie człowiekowi? Dlaczego nie ma przed nimi ucieczki? Skąd autor „Ślubu „ i „Trans – Atlantyku tyle wiedział o relacjach społecznych?