Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie zostali zaproszeni przez Piotra Tomaszuka - dyrektora Teatru Wierszalin do udziału w projekcie „Objazd Mickiewiczowski – wzorem „Reduty” - Teatr Wierszalin w sieci”. Dariusz Matys - koordynator pracy artystycznej zaproponował uczniom II LO udostępnienie nagrania przedstawienia „Dziady. Noc Pierwsza”. Wydarzenie (wirtualny pokaz spektaklu oraz spotkanie autorskie on-line) zostało zorganizowane dla uczniów „Norwida”, za zgodą dyrektor II LO Anny Antygi, z inicjatywy Ewy Magdziarz.

W materiale zapowiadającym spektakl można przeczytać: „Dziady - Noc Pierwsza” jest inscenizacją dramatu Adama Mickiewicza, zrealizowaną na podstawie „Dziadów” cz. IV z elementami „Dziadów” cz. II. Przedstawienie zrywa z dotychczasową tradycją inscenizacyjną, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część „Dziadów” jako najmniej interesującą, tematycznie wręcz banalną, bo w liryczny sposób opisującą jedynie miłosny dramat Gustawa. Tymczasem Ksiądz - kapłan kościoła unickiego - okazuje się równie ważnym bohaterem dramatu. „Dziady” w reżyserii Piotra Tomaszuka to psychologiczny, emocjonujący pojedynek dwóch bohaterów, zrealizowany w ibsenowskiej konwencji odsłaniania prawdy o przeszłości obu tych postaci. Przedstawienie zrealizowane jest zgodnie z antyczną zasadą trójjedni miejsca, czasu i akcji. Rozgrywa się w domu Księdza, a Dzieci stają się swoistym odpowiednikiem antycznego chóru.
18 listopada 2020 r. w przestrzeni teatralnej odbyło się spotkanie autorskie on-line z reżyserem „Dziadów. Nocy Pierwszej” Piotrem Tomaszukiem, aktorem Rafałem Gąsowskim, który wcielił się w postać Gustawa, oraz Dariuszem Matysem grającym rolę Księdza. Reżyser i aktorzy Teatru Wierszalin połączyli się za pomocą aplikacji ZOOM z nauczycielami oraz uczniami z klas: III A, III B, II A, II B i II BG, aby rozmawiać o spektaklu, Mickiewiczu, teatrze, pracy aktora… Wirtualny spektakl teatralny, który uczniowie obejrzeli w ramach Objazdu Mickiewiczowskiego, skłonił ich do refleksji związanych w teatrem, zawodem aktora oraz problematyką, tak ważnych w literaturze polskiej, dramatów romantycznych – II i IV cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza. Młodzież zadawania pytania, na które w sposób pogłębiony i pasjonujący odpowiadali reżyser i aktorzy. Liczne pytania, zadawane przez uczniów na czacie, świadczą o przygotowaniu uczniów do spotkania i zainteresowaniu obejrzanym spektaklem oraz tematem spotkania. Reżyser spektaklu Piotr Tomaszuk oraz aktorzy Rafał Gąsowski i Dariusz Matys wybrali, według nich, najciekawsze pytanie: „Jakie wartości niesie sztuka teatralna dla współczesnych ludzi?”, którego autorem jest Filip Galan – uczeń kl. II B. W nagrodę Filip otrzyma upominek - koszulkę z napisem zawierającym nazwę Teatru Wierszalin.
Warto także zapoznać się z materiałami dotyczącymi spektaklu „Dziady. Noc Pierwsza”, udostępnionymi na stronie Teatru Wierszalin:
Tekst i zdjęcia: Ewa Magdziarz